Yapıcı eleştiri: ne olduğunu, nasıl, nasıl tanımlanacağı baş etmek ve nasıl yapmak

Fotoğraf: iStock

Kim duymuş ya, hayatında en az bir kez, kimseye bir eleştiri yaptım değil mi? iyi karşılandı ve bazı rahatsızlık olarak oluşturulan: Bu eleştiriyi nasıl hatırlıyor musunuz?

kelime "arıza" sözlüğüne göre anlamı şöyledir: nokta kusurları; (Birisi veya bir şey) slagging; değer kaybı; sansür. Ama eleştiri her zaman o çok kötü olduğunu? Veya, gerçekten, önümüzdeki "yapıcı" olanlar "eklemek için" başkasına iyilik vardır?!

Mario Louzã, psikiyatrist ve psikanalist doktor kritik şey, bir şeyin idrak sürecin bir deneme ibaret olduğunu söylüyor. felsefe terimi 'kritik' negatif bir şeyin fikri kaynağını yoktu, ancak" kelimesi eleştirilere gelince, her zaman bir şeyin deneme olduğunu, bu çağrışım edinmiş ve 'yanlış' (zıt anlamlı överler ) "diyor. Ama doktor, kritik bir iyi yapılmış, gerçekten iyi sonuçlar getirebilir.

Lizandra Arita, klinik ve kurumsal psikolog uzmanı, yapıcı eleştiri kurulmuştur bu kavram, aynı fikirde olmadığını açıklar. "Eleştiri eleştiridir. sözlükte kelimenin anlamı, zaten açıkladı. diğer yaptığımız şey kabul etmiyoruz veya Yaptığı yolu gibi değildi çünkü genellikle eleştiri geliyor, "diyor.

"Eleştiri böyle birbirlerine ya da bir şey ve kontrol için ihtiyaca göreceli beklentisi olarak bazı duygusal sorunlar, bir arka planı var. insanlar ne istiyoruz do do not gibi biz eleştiriyorlar. o, ama o vardı şekilde sevmez Veya, eleştirmek. Ve o en yaptıysa, eleştirmek, "psikolog diyor.

Ayrıca Oku: 10 ipucu ilişkilerde olumlu bir tutum var

Lizandra için en uygun (ki bu tür yapıcı eleştiri daha yakından kavram olurdu) işaret üzerinde konuşma yapacak. Diğer bir şey önerdiğinde", gerçekten iyi ve büyüme istiyorum açıklamak, öğretmek. Sonuçta, önermek için bir dayatma değildir. öneri halkın serbest iradesi saygı gösterir. öneri diğer kabul ya da değil seçeneği sunar. Ben daha iyi olabilir bir kişiye, bir şeye bir şey öğretmek zaman, gerçekten bundan daha iyi olması arzusu var. Onlar bizim içinde farklı duyumlar tetiklediği çok farklı kavramlar vardır, "diye açıklıyor.

Bu anlamda, bir değer kaybettiği boşluğa, sansür olarak (yapıcı) ve bir öneri olarak profesyonellerden ipuçları tam olarak bu yapıcı eleştiri yapılmış (ve görülen) görmek ya da sadece bir sonraki kusurları işaret edebilir.

Yapıcı eleştiri Faydaları

Yapıcı eleştiri: ne olduğunu, nasıl, nasıl tanımlanacağı baş etmek ve nasıl yapmak

Fotoğraf: iStock

Kritik / yapıcı öneri sadece iyi alınabilmesi için şansı var ve alınan zaman / yerleştirdi. Ve ilk adım, belki de bu yapılabilir tam olarak ne durumlar düşünüyor.

Lizandra için iyileştirme önerileri iki durumda yapılabilir:

 • "Bir kişinin bizce istediğinde ilk, bizim yardım hitap veya bir öneride talep ediyorum. O zaman evet, biz diğer tarafından tahrik edilir, sizin izniniz ve şimdiden benimsenmiştir daha iyi bir yol gösteren herhangi bir öneri gönderebilirsiniz. Bu saygının bir işareti olsa, hiç kimse hayatımızda kendimizi daha iyi bilir. Diğer insanların seçimleri Müdahale saygısızlık ve kimsenin bunu yapmak hakkına sahiptir, "psikolog diyor.
 • başkalarının tutumları bize doğrudan etkiye sahip olduğunda "ikinci olgudur. Örneğin, sevecen bir ilişki içinde. kocasının tavırları kadının hayatını yansıtan, o konuşabilir ve yanlış bir şey varsa, yeni yollar veya değişikliği önermek, "Lizandra söyledi.

hatta iyi bir değişiklik önerileri rahatsız olabilir ve diğer zarar veremez çünkü "Her iki durumda da, çok iyi kayda değer, saygı, barış ve eğitim sonbahar vardır. Bu nedenle, dikkatli gereksiz yere insanlara zarar değil, bu durumda gerekli olan, "psikolog diyor.

Ayrıca Oku: Herkes bilmeli 8 etiket Modern kuralları

Kritik / yapıcı öneri yaptı ve uygun zamanda yerleştirilir ve bunların avantajları çoktur ki dikkate alarak:

1. ufuklar Genişleyen daha az bencil bir görünüm için

Yapıcı eleştiri: ne olduğunu, nasıl, nasıl tanımlanacağı baş etmek ve nasıl yapmak

Fotoğraf: iStock

Louza, kritik kuyu kritik nesnenin iyi analizi ile ve sık sık "eleştiri", sen ufku genişletmek ve size veya bir şey bazı yönlerini geliştirmek için yardımcı olabilir ettiğini alternatif görüntüsü, yapılan yapıyoruz için veya gelişmekte. "Bu genellikle fikrin 'tapan anne' ya da ne, gelişmekte farkında olmadan ya da diğer olası açıları göremiyorsa pozisyonunu alır çünkü harici bakış, genellikle eleştirilen daha objektif var," diyor.

Lizandra dışarı yapıcı öneri diğerleri daha az bencil görünümü (bencil / kendisi içine dönük) sahip olmasına yardımcı olabilir yapmak. "Başka bir deyişle, bu duygulardan daha netlik, aydınlanma ve özgürlük getiren duygu dışarı tutumlarını gören kişidir.", Diyor.

2. umutsuzluk zamanlarında rehberlik sağlayın

Yapıcı eleştiri: ne olduğunu, nasıl, nasıl tanımlanacağı baş etmek ve nasıl yapmak

Fotoğraf: iStock

"Orada çaresizlik adamın hesabını alır ve o önünüzdeki şey göremiyorum zaman korku, güvensizlik ve ret, kör ve bazı duygular tüm bilinçsiz seviyesini bırakarak, rasyonelliği almak çünkü kere, ya da sadece duyguların altında. Bu sefer çıkmazını aşması için yardımcı net ve objektif rehberlik edecek biri ise, daha sonra, bu büyük bir rahatlama olduğunu, "Lizandra açıklıyor.

3. Hisse pozitif kişisel deneyimler

Yapıcı eleştiri: ne olduğunu, nasıl, nasıl tanımlanacağı baş etmek ve nasıl yapmak

Fotoğraf: iStock

o invaziv değildir ve bireyselliğini ve diğer seçimini saygı çünkü "Bu, olumlu bir tutumdur. Biz kaynakları hedefleri ve ne hissettiğimiz ulaşmak için kullanılan, böyle bir başarı gerçekleştirmek nasıl hareket nasıl deneyimlerimizden, bahsederken, bizim için çalıştı ne birbirlerine gösteriyor. birbirine hizmet eder ve ayna istiyorsanız onun bir seçimdir. Bu yaklaşım, bazı söylemek zorunda tek kötü alışkanlığı aza indirir 'Yerinde olsam.' "Psikolog söyledi.

Ayrıca Oku: komşularıyla barışı korumak için 10 yolu

4. ilişkilerini güçlendirmek

Yapıcı eleştiri: ne olduğunu, nasıl, nasıl tanımlanacağı baş etmek ve nasıl yapmak

Fotoğraf: iStock

Kritik / yapıcı öneri kuşkusuz ilişkilerini güçlendirebilir. olumlu, iyi dilek yeni yollar, deneyimleri paylaşmak, göstermelerine yardımcı olmak - öneri de yerleştirildiğinde, niyetiniz infers.

Kritik / yapıcı öneri sonraki uzaklaştırdığına ve yardım gibi bir niyeti gösterir boş bir eleştiri ve hatta kritik bir yatak kötülük, haset, oldukça farklıdır.

kritik / yapıcı öneri avantajlarına rağmen, farklı şekillerde kapanışında yoluyla alınabilir olduğunu bilmek iyidir. , Sen konuşacak yol düşünemiyorum, kişiyle yakınlık derecesini değerlendirin diyalog için açık olması (eleştiri / öneri yaptıktan sonra) eleştiri / öneri karşılandı yardımcı sadece birkaç önlemlerdir.

Yıkıcı eleştiri x Yapıcı eleştiri

Boş bir eleştiri, gereksiz, saldırgan kritik / yapıcı öneri arasındaki farklılıkları anlamak ve yapmak için çok önemlidir. Oy ver

fark deyişle olduğu

Yapıcı eleştiri: ne olduğunu, nasıl, nasıl tanımlanacağı baş etmek ve nasıl yapmak

Fotoğraf: iStock

"Sen bu sözleri bir kullanarak, terimler daha şık ya da eğitimli kullanarak, daha ayrıntılı, hassas bir şekilde aynı şeyi söyleyebiliriz, yoksa terimler pezevenkler veya saldırgan kullanarak kıyma kelimeler olmadan ham kuru kuru, bir şeyler söyleyebiliriz" Louza yorumlar. Ve sağduyu ve eğitim bakılmaksızın yakınlık derecesi kişiye ilişkin olması ve / veya o Düşüncelerinizi sorar, gerekli olduğunu unutmayın ...

Ayrıca okuyun: benimsemeye yasal olan diğer ülkelerin 11 gümrük

varsayımsal bir durumda: kız kardeşi bir elbise gösterileri sevdim yaşar, ancak bu konuda fikir vermek istiyorum. İlk (yıkıcı) ve ikinci (yapıcı) cümle arasındaki farkı göz atın:

Yıkıcı eleştiri:

"Ben senin iyiliğin için söylüyorum böylece evde bırakmayın ... Bu elbise ile çirkinsin!"

Yapıcı eleştiri:

"Ben bu elbise başka birini denemeden hakkında elimizden gelen karşılaştırmak nasıl ... hiç hoş değil miydi?!"

Samimiyet geçerli, ancak gizli kelimelerin seçimi bulunmaktadır. net bir şekilde seçin, ancak nazik istediğiniz hususları ortaya koymaktır.

samimi arzusu (değil değer yitirmesine) yardım etmek

Yapıcı eleştiri: ne olduğunu, nasıl, nasıl tanımlanacağı baş etmek ve nasıl yapmak

Fotoğraf: iStock

Lizandra yapıcı öneri gerçek tutumları, daha iyi yollar açık ve objektif seçenekleri vererek onların geliştirme, büyüme görmek için, birbirlerine yardım samimi arzusu dayandığını işaret ediyor. "Bu hüküm vermez, değil, en aza indirir değil göz ardı" diyor.

Eğer seçenekleri kararlı tutumları vermeden, kusur, küçümsüyor ve sansür üzerine geldiğinizde Zaten eleştiri hep yıkıcıdır. "Eleştiri tamamen eleştirmek ve yardım etmemek içten bir arzu edenler çekim diğerinden daha duygu dayalı, yargı dolu," psikolog diyor.

Lizandra Aşağıda bir öneri yıkıcı eleştiriye göre yapıcı yapılabilir örneğini oluşturuyor.

Çocukların Hakkında ...

  yapıcı öneri:

  "Oğlum için bir emzik sunmaya başladı, o yüzden daha iyi uyudum. Eğer iyi buldum Belki eğer o emme ihtiyacını tatmin olacağı için, o da, bebeğiniz için serin olabilir. "

  Yıkıcı eleştiri:

  "Hemen çocuğa emzik vermek zorundadır, artık göğsündeki asmak için o kadar büyük, göğüs dışarı çıkmıyor. Vay, bu yaşta oğlum uykuda bütün gece ve onların hala iki saatte uyanıyor? Ayrıca, bir emzik vermeyin, bu veren şeydir ...".

mali Hakkında ...

  yapıcı öneri:

  "Insanlar için bazı ilginç seçenekler ... borçlarını çözmek banka ile yeniden müzakere, kredi kartı kesip onay sayfaları kullanmayı bırakın vardır. Bu serin bulursanız, Bu yollardan biri size yardımcı olacaktır, olabilir. "

  Yıkıcı eleştiri:

  Her iki kredi kartını kullanmaya devam ederse" böylece borç batağında devam edecektir. Her şeyin yanlış olduğunu söyledim. Kaç yaprak işaret görmüyorum çünkü kontrol, aynı zamanda başka sıkıldı. daha ödeme bu iki formları kullanın, daha borç içine batar. "

Hakkında trafik kanunları ...

  yapıcı öneri:

  "O inşaat ve arabada emniyet kemerini koymak unutmamak için serin bir teknik. Let bir post-it sıkışmış koltuğunuza önünde güneşlik bir uyarı 'Place kemer' ile. Yani daha unutmayacağım ve ceza makbuzunu almayı durduracaktır. "

  Yıkıcı eleştiri:

  Eğer emniyet kemerini koymazsan "Ah, ama, tabii ki cezalandırılır. Yasa herkes içindir. Yanlış, şimdi belki cebinizde hissetmek öğrenmek zorunda kalacaktır?! "

Fark express şeklinde de

Yapıcı eleştiri: ne olduğunu, nasıl, nasıl tanımlanacağı baş etmek ve nasıl yapmak

Fotoğraf: iStock

Louza bir cümle tonlamalar veya hoşnutsuzluk, iğrenme, öfke veya ironiyi işaret yüz ifadeleri kullanılarak söylenebilir yorumunu yapmaktadır. Bu anlamda, bu yapıcı eleştiri uzaktır.

varsayımsal bir durumda, kişi öğle yemeği için eve gelir ve ana yemek tavuk olduğunu görmek için, "toplam nefretle gıda kimin yaptığını söyler Vay, yine tavuk?! Hiç dün tavuk yedi! Demek mutfak bir ders almak gerekir? "

Bu ifadeler veya rencide utanç neden tonlamalar, olmadan, her şeyden önce nazik bir şekilde doğru kelimeleri kullanarak ve sürece söylenebilir: "Ben tavuk biraz hastayım, biz bir değişiklik için bazı reçete fikirleri arayabilir, sizce? "

Olursa olsun biriyle yakınlık ne, eğitim her şeyden önce gelmeli, hatırlamak her zaman iyidir. Ve, her şeyden önce, o samimiyet iyilik karşısında olmamalıdır.

İpuçları doğru yolu eleştirmeye

Lizandra ana ipuçları yapıcı öneri vermek olduğuna dikkat çekiyor:

 • objektif ve kararlı açık seçimler, ver;
 • yerine sipariş öner;
 • Her zaman seçim diğer olduğunu unutmayın;
 • Diğer ilham yaradığını hakkında konuşun;
 • Kullanım yumuşatma ve "sen olabilir" veya "I want" olarak kibar kelimeler.

Mario Louzã zarafet ve eğitimin önemini unutmayın. "Her şey eleştiri duyar kişiye bir daha lezzetli yolu söylenebilir. Her kişi belirli bir ölçüde, eleştirilere yüksek veya düşük toleransı olduğunu hatırlamak önemlidir. eleştiriye toleransı düşük olan kişiler rahatsız hatta diğer parti kullanılan ifadeler de temkinli ve hassas olmuştur yaralanabilir. Bu durumda, sorun daha iyi zorlukları hazırlayıp eleştirilere tolerans geliştirmek için psikoterapi aramak gerekir daha eleştirdi kişidir "diyor.

Bir eleştirilere yanıt?

Yapıcı eleştiri: ne olduğunu, nasıl, nasıl tanımlanacağı baş etmek ve nasıl yapmak

Fotoğraf: iStock

Louza eleştirilere tepki kısmen arayan (ki eleştiri almak), kusurları tolere ve eleştiri "yetişkin" modunu başa kabiliyetlerine vade bağlıdır yorumunu yapmaktadır. eleştiri kibarca ve tutarlı bir argüman ile yapılır eğer "Bu daha kolaydır. eleştiri eleştirdi inferiorizando, daha sert yapılırsa, reaksiyon beklenenin tersi olma eğilimindedir ... eleştiri sıklıkla söylenen ile kızıyor ya da söyleniyordu nasıl ve amacıyla hareket etmeye başlar sadece eleştirdi kim en neden, "diye açıklıyor.

Lizandra için, eleştiri başa çıkmak için üst ipuçları:

 • Diğerleri konuşan tüm dinleyin;
 • Gerçekten mantıklı olanı tutun, ne başka söylüyor haklı olup olmadığını gözlem mantıklı yansıtır ... Yani eleştiri veya öneri karşılar ve bunu yapan ne olduğunu görmek;
 • eleştiri rahatsız, çok saldırgan ya mantıklı değil, sadece kötü duyguların zehir değil çalışırken, görmezden. Sonuçta, diğer seçimi onu eleştirmek, ve senin bu eleştirilere başa olduğu;
 • Eğer, ve sadece, seçimler ve sonuçları dahil olmak üzere yaşamın, sorumlu olduğunu unutmayın, bu tür durumlar için altın kuraldır.

Son olarak, bu bir yansımasıdır: (Eğer yapıcı dikkate almak kadar) başkalarının yerine kendinizi koyun ve "? Bunu duyduysan nasıl tepki vereceğini" düşünmek kritik yapmadan önce "Ben, aslında, anlaşılması misiniz ve iyi yüz olur?" ...

Ne olursa olsun insanların farklı bir şekilde eleştiri ve önerileri nasıl tepki farklı, bu kritik / yapıcı öneri bile yapılmalıdır olup olmadığını değerlendirmek için iyi bir termometre olduğunu.