Fotoğraf: Getty Images

Fotoğraf: Getty Images

Diabetes mellitus, ya da sadece diyabet - bilindiği gibi - (değil birçok kişi olduğunu fark edecektir rağmen), Brezilya'da ancak dünya çapında ülkelerde sadece bir halk sağlığı problemi olarak kabul ciddi bir hastalıktır.

Doktor orthomolecular Gilberto Kocerginsky Endokrinoloji Brezilya Derneği (SBE) 'e göre, ülkedeki tanısı yaklaşık 12 milyon diyabet vardır belirtiyor. "Bu vakaların çoğu tip 2 diyabete ilişkilidir. Ancak, tip 2 diyabet hastalarının yaklaşık olarak en az yarısı (% 40 civarında) ve böylece daha ileri numarası YSK "Yorumlara artırabilir, tanı yok olduğu bilinmektedir.

Diyabet erkek kitle olarak kadın seyirci hem etkiler ve her yaşta ortaya çıkabilir. Ancak genel olarak, yaygınlık 18 yaş üzerindeki kişilerde daha yüksektir.

kilolu veya obez ve yaşlı kötü beslenme ile hareketsiz bireyler: endokrinolog Francisco Tostes hastalığı için en önemli risk gruplarıdır olduğuna dikkat çekiyor.

Diyabet nedir?

"Şeker hastalığı, veya tıbbi konuşma Diabetes Mellitus artmış kan glikoz neden olmaması eksikliği ya da insülin direnci (hücre içine glikoz koyarak sorumlu hormon) tarafından glükoz yetersizliği uygun metabolizması ile ilgili bir metabolik hastalıktır" Kocerginsky açıklıyor.

Ayrıca okuyun: Diyabet yaklaşık 22 mitler ve gerçekler ortaya

Böyle böbrekler, gözler, kan damarları ve sinirler gibi büyük organlarında komplikasyon riskini artırdığı için Diabetes mellitus ciddi bir hastalıktır. Ancak, bu sorunların kan şekerinin iyi kontrolü ile önlenebilir, dikkat çekicidir.

diyabet Farklı tipte

Kısaca, Kocerginsky vurgular, Diabetes mellitus tip 1, tip 2,, gebelik, geç tip 1 ve diğer nedenler ayrılabilir.

Tip 1. "Bu çocuklukta başlangıcı ile ilişkili ve vücut bağlı pankreasın insülin üretimi için sorumlu hücrelerin yıkımına yeterli insülin üretemez hale gelir," Kocerginsky söyledi.

Tip 2. "Bu yaşam tarzı ile ilgili olduğu ve 50 yaş yaklaşık 40 görünür ve bir sarma kademeli insülin direncine yol açan, kötü beslenme (uzun süreler / yıl ve işlem için basit karbonhidrat aşırı kullanımı) bağlı gelişen insülin alanına göre hücre işlevini yerine ve üretim aşınma nedeniyle yetmezliği (aşırı iş yükü) pankreatik (terminal fazdaki tip 2) yol değildir için "doktor Orthomolecular açıklar.

Gebelik Diyabeti. hiperglisemi (kandaki glikoz seviyeleri) ilk gebelikte tanındığını durumu. Sorun olabilir veya doğum sonra edebilir.

Ayrıca okuyun: Eğer diyabet olma şansına sahip 5 işaretleri

Diğer tür. başka hastalıklar ya da ilaç kullanımı ile ilişkili genetik kusurlar nedeniyle olabilir.

Ön diyabet: ne anlama geldiğini?

Fotoğraf: Getty Images

Fotoğraf: Getty Images

Kocerginsky öncesi diyabet tip 2 diyabete ilişkili olduğunu açıklar. Pankreas tarafından üretilen insülin aşınma direnci başlamış olan zaman", glikoz aumentadinha hafif verir, ama çok değil ve insülin ayrıca hücre içine glikoz için denemek artırır. Genellikle bu hasta kilolu veya obez olduğunu ve kötü yaşam tarzı var. Sorun Tanınan, sadece diyabet ilerlemesini engelleyen tedavi "diyor.

Diabetes Mellitus nedenleri

Tostes bir otoimmün hastalıktır tip 1 DM, durumunda, sebep insülin eylem bir kusur olduğunu açıklar.

"Ama ana mekanizma DM2 insülin direnci olarak bulunur. Diğer bir deyişle, tek tek insülin üretir ancak hormon ", endokrinoloji uygun hareket edemez.

gestasyonel diyabet durumunda, kesin nedeni henüz bilinmemektedir. Bilindiği Ne, ancak gebelik sırasında plasenta farklı hormonların yüksek seviyelerde üreten ve kan şekeri düzeyini arttırarak, hücrelerdeki insülin etkisini bozar olabilir.

Ayrıca Oku: Brokoli mücadele ve şeker hastalığını kontrol etmek

Hastalığın Tanısı

Tostes tanı kan glikozu ölçerek yapıldığını açıklıyor. "Açlık durumu veya tolerans testi daha 200 mg / dl ve 126 mg / dl arasında değerler diyabet gösterir. Bundan başka, rastgele örneğin kilo kaybı, aşırı susama ve idrar gibi karakteristik semptomlar bireylerde bulunan aynı miktarda (200 mg / dl), aynı zamanda, hastalığın çok göstergesi vardır, "der.

endokrinolog "Çoğu zaman, tanıyı, doğrulamak için testi tekrarlamak gereklidir".

Eğer göz ardı edilmemelidir 8 Diyabet belirtileri

Fotoğraf: Getty Images

Fotoğraf: Getty Images

polidipsi (susuzluk / sıvı alımı artmış);: Kocerginsky diyabet tanısı alan klasik üçlü açıklar iştah (açlık artışı / iştah) ve poliüri (bunların idrara çıkma ve hacim miktarı artmıştır).

Doktor Orthomolecular "En büyük sorun tip 2, belirtiler fark edilmeden gidip tanı, gecikmiş olmasıdır".

"Tanıya ulaşmak için başka bir yol böyle deride tekrarlayan enfeksiyon, bir vizyon Sorunların başında, damar sorunları olarak diyabet komplikasyonları, geçer. Daha ağır vakalarda, ve hiperozmolar duruma (tip 2) (tip 1 'de) ketoasidoz, "Kocerginsky ekler.

Nasıl ilaç olmadan kötü kolesterolü düşürmek için: Ayrıca Oku

Tostes çoğu durumda, hastalık, belirtiler olmayabilir, vurgulamaktadır "ama yine de böbrek ve gözlerde hasara neden yeteneğine sahiptir ve felç ve kalp krizi gibi olaylar şansını artırır."

Ama özet olarak, bu göz ardı edilmemelidir diyabet potansiyel belirtileri olarak vurgulanabilir:

 1. Kilo kaybı;
 2. aşırı susama;
 3. kuru ağız;
 4. Halsizlik;
 5. yorgunluk;
 6. bulanık görme;
 7. iştah artışı;
 8. bunların idrar ve hacim artmıştır.

"Şüphe ve / veya belirti ve bulguların ortaya çıkması halinde, hasta teşhis ve tedaviyi yönlendirmek için tıbbi yardım almalısınız," Kocerginsky diyor.

Tedavi ve bakım

Fotoğraf: Getty Images

Fotoğraf: Getty Images

alışkanlıkları değişir. Francisco Tostes tanı zamanda, değişiklikler, dengeli beslenme ve fiziksel aktivite olarak yaşam tarzı yapılması tavsiye edilir olduğuna dikkat çekiyor. "Bu ölçümler önlemek ve hatta bir süre sonra ilaç tedavisini askıya almak yeterli olabilir," diyor.

İlaçlar ve insülin. endokrinolog "Şu anda, oral ilaçlar ve insülin ürünlerinin yeni sınıflar tedavi daha etkili, rahat ve yan etkileri daha düşük insidansı ile yapmak için başlatılan edilmektedir".

Bu ciddi bir hastalık olduğunu unutmayın, tıbbi danışmanlık ve hasta tarafından atılan önemli adımlarla daima kontrol edilmelidir.

diyabet tedavisi değil Riskler

diyabet tedavisi değil sayısız sorunlar vardır. Kocerginsky, hastalık vurgular gibi, kontrol edilmediği takdirde, yol açabilir:

 • kalp hastalığı (kalp krizi artan şans için bir risk faktörü);
 • damar hastalıkları (felç, periferal hastalık);
 • böbrek hastalığı (böbrek yetmezliğine yol açan);
 • körlük;
 • periferik sinirlerin hastalıkları;
 • demans;
 • Ve tekrarlar şiddetli enfeksiyonlar;
 • karmaşık metabolik durumları;
 • Ölüm.

Nasıl doğru beslenme ile sağlık bakımı için

Fotoğraf: Getty Images

Fotoğraf: Getty Images

profesyonellerin ana yönlere göz atın:

1. Kontrol yükü ve glisemik indeksi. Kocerginsky hasta tip 2 diyet yağsız protein, kompleks karbonhidrat ve lif açısından zengin bir vurgu ile, bir yük kontrolü ve de sınırlı glisemik indeksi gerektiğine işaret eder.

2. yağların tüketimi konusunda dikkatli olun. "Yağların kullanımı sınırlı sayıda ve iyi yağlar sınırlı olmalıdır," Kocerginsky ekler.

3. karbonhidrat tüketimi konusunda dikkatli olun. "Tip 2 diyabet basit karbonhidratlar, un ve rafine ürünlerin kullanımını önlemek gerektiğini" Doktor orthomolecular diyor.

4. su tüketir. "Su alma yeterli diyabetik böbrek sağlığına katkıda bulunur. kaçınılmalıdır (her türlü) o soda unutma "Kocerginsky söyledi.

5. Bir diyetisyen bulun. Tostes diyabetik tercihen alanında deneyime sahip bir beslenme tavsiye almanız gerektiğine işaret ediyor. "Zaten böbrek fonksiyonu bozukluğu olanlar kötü yağlar ve protein kısıtlaması alımını sınırlayarak, lif içeren miktarı ve karbonhidrat seçimi, içinde Bakım ele alınması noktaları bazılarıdır" diyor.

Şeker hastası olanların hakları

Tostes SUS durumunda (Ulusal Sağlık Sistemi) içinde, hasta cihazı ve kılcal glikoz ölçmek için bantlara ek olarak, ilaç ve insülin bazı türleri erişimi olduğunu açıklar. "Belirtilen zaman bir doktor, beslenme uzmanı, hemşire ve psikolog gibi diğer profesyonellerin meydana gelebilen bir multidisipliner ekip bakımı almalıdır," diyor.

endokrinolog "Özel ağda diyabet hastalarının durumunda, bakım, klinik muayene ve ortağı ağına erişimi vardır".

diyabet nasıl engellenir

Kocerginsky tip 1 hala önlemek için nasıl bilmiyorum belirtiyor. "Ama iki küçük kelime ile tip 2 durumunda,: yaşam tarzı! Düzenli fiziksel aktiviteyi yapmak ve gıda bakımı kişi doktor sonucuna", diyabeti önlemek için her şeye sahiptir.

maalesef Brezilya'da ve dünyada oldukça yaygın olarak görülen bu hastalığın tedavi bulmaya kurşun yürütülen çalışmalar vardır çünkü, Diabet bir tedavi söz etmek hala mümkün olmasa da.