Fotoğraf: Thinkstock

Fotoğraf: Thinkstock

Chikungunya Dang çok benzer semptomlarla, bir virüsün neden ve sivrisinekler tarafından taşınan bir hastalık olarak özetlenebilir.

Kelime "chikungunya" Swahili, Tanzanya dillerden birinde "o eğmek kim" anlamına geldiğini bilmek ilginç olduğunu ve aralarında, Doğu Afrika'da, Tanzanya ilk belgelenmiş salgın tedavi edilen hastaların kavisli görünüşünü anlatır 1952 ve 1953 yıllarında.

Chikungunya x Dang

Alberto Chebabo enfeksiyöz Lavoisier Teşhis Tıp, Chikungunha veya Chikungunya dang sivrisinekler, aynı verici tarafından iletilen bir akut viral bir hastalık olduğu açıklanmaktadır. Bu dang humması ve baş ağrısı benzer klinik tablo vardır.

"Ama yaygın kas ağrısı, ateş Chikungunha orada dang, aksine yoğun eklem ağrısı vardır. Hem akut ateşli hastalıklar bulunmaktadır. Temel fark, Chikungunha ateş, ağrı, özellikle ifade ise dang humması olarak, ağrı, daha çok kas olmasıdır. Buna ek olarak, Chikungunha dang daha az kanama komplikasyonları vardır, ama bazen bazı durumlarda üç yıla kadar süren, devre dışı bırakma, kronik eklem ağrısı ile gelişebilir. ateş olmayan dang olarak Chikungunha mortalitesi olan, ancak daha uzun çerçeveler hastalığı, "bulaşıcı hastalık Chebabo yol açabilir.

Chikungunya iletimi gibi?

Fotoğraf: Thinkstock

Fotoğraf: Thinkstock

Maksimum Igor Banks Ferreira Lopes, Hastane Santa Catarina ve HCFMUSP de enfeksiyon hastalıkları hekimi Chikungunya iletim virüsle enfekte sivrisineklerin ısırmasıyla yoluyla gerçekleştiğini açıklıyor. "Iletimi ile ilgili başlıca türler Aedes aegypti ve Aedes albopictus, onlar da dang şanzıman ile ilgili olan" dedi.

Ayrıca Oku: Nasıl ev dang humması korumak için

Enfeksiyon hastalıkları hekimi Lopes da böyle bir laboratuvar kazası veya koleksiyonunda olarak enfekte ve duyarlı bireylerde, kanından orada yayın edilebileceğini ekler.

"Ve anneden intrauterin şanzımana fetusa nihayet mümkün, ya da doğum sırasında, anne virüs bulaşmış ise," Enfeksiyon hastalıkları hekimi Max Lopes.

Chikungunya belirtileri

Max Lopes enfekte insanların çoğu belirtileri olduğuna dikkat çekiyor. "3 ila 7 günlük bir süre sonra, ateş ve eklem ağrısı diffüz ani başlangıçlı vardır. Eklem ağrısı gündelik hayatın faaliyetlerini sınırlamak için yeterli çok yoğun olabilir, "diye açıklıyor.

Diğer belirtiler, henüz bulaşıcı hastalık hekim göre şunlardır:

 • Baş ağrısı;
 • konjunktivit;
 • Bulantı ve kusma;
 • artrit;
 • Döküntü.

bulaşıcı Alberto Chebabo Chikungunya ateş belirtileri genellikle bir hafta içinde daha iyi olduğunu ekler.

Ayrıca Oku: Dang: hastalık hakkında mitleri ve gerçekleri

Chikungunya Teşhisi

Fotoğraf: Thinkstock

Fotoğraf: Thinkstock

Alberto Chebabo tanı PCR testi ile (C-reaktif protein, iltihap ölçen bir test) virüs tespit veya serolojik olarak olduğunu açıklar edilene dang humması, hastalığın ilk haftanın sonu pozitif.

Chikungunya Tedavisi

Fabio Castelo Branco, biyolog ve Astral Çevre Sağlığı müdürü, tedavi semptomatik olduğuna işaret ediyor. "Bu is, ne yazık ki hiçbir tedavi veya aşı henüz yoktur" diyor.

Alberto Chebabo dang örneğinde olduğu gibi, virüse karşı özel bir ilaç yoktur, yani pekiştiriyor. "Önerisi ateş ve ağrıyı kontrol etmek semptomatik ilaçları kullanmaktır. Hastanın dehidratasyonu önlemek için dinlenme ve sıvı içme bol almak önemlidir "diye ekliyor.

Max Lopez göre hastalığı genellikle 7 ila 10 gün giderir. "Şiddetli vakalar nadirdir," diyor.

Chikungunya nasıl önlenir

Fotoğraf: Thinkstock

Fotoğraf: Thinkstock

Böcek kovucu kullanın ve kendilerini koruyan, sivrisinek salgınları ortadan kaldırmak, böylece ısırık: Fabio Castelo Branco biyolog dang humması durumu için tavsiye edildiği gibi Chikungunya aynıdır önlemek için dikkat çekiyor.

Ayrıca Oku: ateş hakkında sorular sorun

Enfeksiyon hastalıkları hekimi Lopes önleme enfekte sivrisinekler tarafından sokması olasılığını azaltmak için tedbirler ilgili olduğunu vurgular. "Böylece, iticiler, pantolon ve kollu ve sivrisinek ekranlar uzun bluz kullanımı yüksek riskli bölgelerde enfeksiyon olasılığını azaltmaya yardımcı" dedi.

Bu bağlamda, burada önlenmesi için bazı genel ipuçları verilmiştir:

 • (Eğer sokması maruz yerlerde) kovucu kullanın;
 • (Eğer sokması maruz yerlerde) pantolon ve uzun kollu bluz kullanın;
 • sineklik kullanmak;
 • sıkıca kapalı kutu d'su tutun;
 • bahçesinde kapları birikir etmeyin;
 • Emin olukları tıkalı olmadığından emin olun;
 • sivrisinek üreme alanlarının ortadan kaldırılmasını amaçlayan diğer girişimler arasında bitki vazo, tabak üstüne kum yerleştirin.

Brezilya'da Chikungunya senaryosu

Fotoğraf: Thinkstock

Fotoğraf: Thinkstock

Sağlık Bakanlığı geçtiğimiz günlerde Brezilya'da Chikungunya virüsünün neler yaptığını. Onlar 27 Eylül 2014 tarihine kadar, laboratuvar testleri aracılığıyla Brezilya'da Chikungunya ateşin 79 vaka doğrulandı.

Bu toplam, 38 olgu böyle Dominik Cumhuriyeti, Haiti, Venezuela, Karayip Adaları ve Fransız Guyanası olarak, hastalık şanzıman ile ülkelere seyahat ettim insanlardan ithal edilmektedir. Diğer 41 olgu iletim oluşur ülkeler için uluslararası seyahat kaydı bulunmayan kişilerde teşhis edildi.