Kahverengi pirinç: diyet dahil etmek için 5 neden - Kadınlar İpuçları

Fotoğraf: Thinkstock

Pirinç vücuttaki enerji üretilmesinden sorumlu olan karbonhidrat önemli bir kaynağıdır. fasulye, sebze ve et içeren bir yemek konulduğunda, uzmanlar çanak dengeli olduğunu besinsel sorular inanıyoruz.

Brezilyalı tabak ana öğelerden biri, kendi sanayileşme sürecinde beyaz pirinç kabukları ve besinlerin dolayısıyla birçok kaldıran bir makineye yerleştirilir.

beslenme uzmanı Gisela Peres da Santa Casa de Misericordia (RJ) göre, dengeli bir yemek dışında, beyaz pirinç bir "boş kalori" olarak kabul edilir.

Her gün pirinç yemeği çizmek zordur nasıl bir yol kahverengi pirinç için, en azından haftanın bazı zamanlarda, beyaz değiştirmeye çalışmaktır.

Kahverengi pirinç beyaz pirinç aynı kalori değerine sahip ancak sağlıklı bir seçenek haline çözünür ve çözünmez lif, protein, mineraller ve vitaminler çok daha yüksek seviyelerini sahiptir.

5 neden kahverengi pirinç yemek

  1. Kilo vermek isteyenler için çok iyi
  2. Bu öğe diyet olanların listesinde en önemlisi, kuşkusuz vardır. beyaz pirinç daha kalori aynı miktarda içerir, ancak, kahverengi pirinç farklı üretim süreci: gövdeler kaldırılmaz ve onu çevreleyen bir film, bu nedenle pirinç içermektedir lif miktarı daha fazladır. liflerin burada yer alan çünkü sindirim yavaş olduğu için", kahverengi pirinç tokluk duygusunu daha fazla teşvik, mide uzun kalır. Ayrıca, o kadar şeker karın bölgesinde yağ olarak biriken almaz iyilik, vücutta istikrarlı şeker seviyesini korur, "Gisela diyor.

  3. Gastrointestinal sistemin işleyişini geliştirir
  4. Yine, lif nedeniyle, kahverengi pirinç kabızlık problem için bir kahraman. yağ emer ve vücut tarafından emilimini önleyen bir jel benzeri bir madde haline dönüşecektir suyu absorbe sorumludur bunların çözünür liflerin dolayı, bu elyaf bağırsak geçişini teşvik etmektedir. Ama beslenme göre diyette lif seviyelerini arttırarak suyun tüketimi artırmak için de gerekli olduğunu hatırlamak her zaman iyidir.

  5. Kolon kanseri önlemeye yardımcı olur
  6. Sadece pirinç, ancak tam tahıllı ekmek, tahıl ve kolon kanseri önlemede genel yardım lifleri içeren gıdalar. Londra Imperial College ve Leeds, England Üniversitesi tarafından yürütülen çalışmalar, tümörlerin önlenmesi için çözünür lif tüketimini ilişkili. vücut tarafından sindirilmeyen rağmen, yağ, lif emen bir jel benzeri bir madde oluşturmak suretiyle, bu şekilde kolon kanserine yakalanma olasılığını azaltmak, bağırsak fonksiyonu düzenleyen yardım eder.

  7. glukoz seviyeleri sabit kan tutar
  8. ABD'deki Harvard Üniversitesi'nde Çalışmaları, beyaz pirinç aşırı tüketim kişilerde diyabetin başlamasını hızlandırabilir olduğunu göstermektedir. beyaz pirinç işlem sırasında kahverengi pirinç daha şeker daha yüksek bir oranı ile değiştirilir olmasıdır. Ayrıca, pirinç de yemeklerden sonra vücut tarafından şeker emilimi geciktirmek için sorumlu olan çözünen lif açısından zengin olan, bu nedenle kontrollü bir glukoz seviyelerini tutmaya yardımcı olur. pirinç yeme pes etmeyin şeker hastaları için iyi bir seçim.

  9. Kötü kolesterolü azaltmaya yardımcı olur
  10. "Kahverengi pirinçte bulunan birçok besin maddeleri arasında aynı zamanda iyi kolesterol seviyelerini arttırarak, önemli hormonlar ve kötü kolesterolü azaltıcı sentezine yardımcı ağırlıklı, palmitik oleik ve linoleik lipidleri, var," beslenme uzmanı Gisela Peres açıklıyor.

pilav ile bir reçete başlatmak için en önemli şey pişirme zamanda besinlerin kayba uğramak değil, "al dente" olmak olmasıdır. kahverengi pirinç lezzet ile damak tadınızı alışık olmayanlar için bir ipucu sadece pilav ile plaka üzerinde elde edene kadar miktarını azaltarak yavaş yavaş beyaz pirinç bölümlerini karıştırma gitmektir.

Bu çok sağlıklı tahıl pişirmek öğrenin