Brezilya'da yüksek insidans ile Kanserleri - Kadınlar İpuçları

Fotoğraf: Thinkstock

Hatta Brezilya'da kanserden en yüksek ölüm oranına sahip ülkelerden biri arasında yer almamasına, bu,% 13 artışla ölümlerin ve diyabet, inme, hipertansiyon gibi dolaşım sorunlarına neden sadece ölümlerin ardındaki ikinci önde gelen nedenidir ve diğerleri.

yaşadıkları Brezilyalıların alışkanlıkları, onların yaşam tarzı ve hızı, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) göre, dünyada sayıları endişe verici artışa katkıda 2030 yılına kadar, 27 milyon kişi etkilenecek tahmin Bu hastalıktan.

Böyle kilolu olarak risk faktörleri, meyve ve sebzelerin az veya hiç alımı, fiziksel hareketsizlik, sigara ve alkol bağımlılığı ile desrregrada diyet önlenebilir kanser çeşitli geliştirme riski daha fazla kişi ortaya çıkarır.

INCA verilerine göre, Ulusal Kanser Enstitüsü, Brezilya'da, en sık kanser türü değil başlıca ölüm nedenleri arasında, düşük öldürücülüğünün bir tür olması, ancak deri melanom dışı olduğunu. erkekler arasında en sık görülen kanser akciğer, kolon ve rektum, mide, ağız boşluğu, gırtlak ve mesane ardından prostat olduğunu. Kadınlar arasında en yaygın türleri meme, serviks, kolon ve rektum, tiroid bezi, akciğer, mide ve yumurtalık vardır. Aşağıdaki kadın ve erkek etkileyen Brezilya'da kanserinin en yaygın türlerinden bazıları listesidir.

cilt

denilen, az agresif ve en yaygın olmayan melanom ve en saldırgan ve nadir olarak adlandırılan melanom: Bu kanser türü iki gruba ayrılır.

tip nonmelanoma yavaş ve nadiren gelişir vücuda yayılır. Başlıca nedeni güneşe maruz kalma ile bağlantılı, ancak tespit edilir ve iyi tedavi edildiğinde melanom kalıtsal kökenli olduğundan, tedavi şansı yüksek sahiptir. Her iki durumda da cilt lekeleri görünümünü gözlemlemek ve dermatolog rapor gereklidir. güneşe maruz karşı kendinizi koruyun sorunu önlemek için en etkili önlemlerden biridir.

prostat

son verilere göre, bu erkekler arasında en sık kanser türüdür. Çoğu durumda 65 yaş arasındaki erkek veya yukarıda olur çünkü hastalığın gelişimi için en büyük risk faktörü, çağı.

Diğer bir risk faktörü, bir hayvansal yağ bazlı diyet, kırmızı et ve işlenmiş et ve kilolu, yani riskini azaltmaya yardımcı olabilir sebze ve vitaminler D ve E açısından zengin bir diyet. Buna ek olarak, dokunma muayene hastalığın erken teşhis etmek birincil yoludur.

meme

Bu dünyada kadınlar arasında en sık görülen ve korkulan türüdür. Başlıca risk faktörü 50 yaş üstü kadınlarda oluşumu artar beri, yaş, ancak bu tür adet 12 yaşından önce adet görme vardı ve 55 yıl sonra menopoz girmiş kadınların tarih ve obezite gibi diğer faktörler geç gebelik ve özellikle aile öyküsü, risk artışına katkıda bulunur.

Sağlıklı bir diyet, egzersiz ve emzirme risklerinin azaltılması, ancak kendi kendine muayene yapıyor önlemenin en iyi yolu işbirliği. 20 yaşına sonra, kadınlar aylık ve doktor en az üç yılda bir olan kendi kendine meme muayenesini yapmalıdır. 40 sonra, doktor ile istişare yıllık olmalıdır. Erken tanı tedavi şansını arttırır ve ameliyat gereksinimini azaltır.

boyun

HPV virüsü ana risk faktörüdür. Onun dışında, genetik faktörler ve sigara da hastalığın gelişimi için belirleyici olabilir. melanom dışı deri kanserleri sonra bu Pap smear üzerinden yapılabilir tedavi ve önlenmesi ve tespiti büyük şansı vardır budur.

Hastalık 20 ve 29 yaşları arasında ortaya çıkar, fakat 50 ve 60 yaşları arasındaki kadınlar için riski de vardır.

Kolon ve rektum

kırmızı et, sosis, alkollü içecekler, sigara ve obezite durumunun uygulama Fazla tüketimi bu hastalığı geliştirme risk faktörleri olarak kabul edilir, ancak genetik faktörler, yaş ve bağırsak kronik hastalıklar daha lehine faktörlerdir tümörlerin ortaya çıkması.

Erken teşhis edildiği takdirde, hastalık tedavisine iyi yanıt verir. meyve, sebze, tahıl, balık ve uygulama alıştırmaları zengin yeme Sağlıklı riskleri azaltmaya yardımcı olur.

tiroid bezi

Bu çalışmalara göre, hormonal faktörlere bağlı olabilir erkekler daha fazla kadınları etkiler kanser türüdür.

Çevresel faktörler, diyetin parçası olan ve genetik konuları da hastalığın gelişimi ile bağlantılı olabilir gıdalar.

akciğer

Akciğer kanseri tüm dünyada fazla ölüme neden olur. Vakaların çoğu, INCA verilerine göre yaklaşık% 90 tütün bağlıdır, ancak, duman yok ama dumana maruz kalan insanlar, denilen pasif içiciliğin de emerek hastalığa yakalanma riskleri vardır nikotin, karbon monoksit ve diğer zararlı maddelerin bir çok sigara, puro ve boru içinde bulundu.

sigaranın bağımlılık önemli bir risk faktörüdür ve meyve ve sebze tüketiminde zengin bir dengeli beslenme riskleri en aza indirmek için bir faktör olabilir olduğunu.

mide

Bu erkekler ve kadınlar arasında dünyada kanser ölümlerinin ikinci önde gelen nedenidir. temel risk faktörü H. pylori ile başvurun. Bu bakteri vakalarının kadar 53 ila% sorumludur. hastalık tetikleyebilir diğer faktörler, çevresel, davranışsal ve genetik kökenleri vardır.

Meyve ve sebze açısından zengin Sağlıklı bir diyet vitamin C, E ve beta karoten olaylarda bir azalmaya katkıda bulunmaktadır. Benzer şekilde, konserve gibi koruyucu maddeler ile gıda aşan tüketim, riskleri artırmaktadır.

Kısacası, hiç kimse riskleri en aza indirmek ve özellikle hastalığın erken tanı koymak için yardımcı olabilir doktora önlenmesi ve düzenli ziyaretler ile birlikte bu hastalığa yakalanma ancak sağlıklı alışkanlıklar ve dengeli bir diyet sürdürme tamamen bağışık olduğu çoğu durumda bunun iyileşmesi için belirleyici faktördür. özen gösterin. Kendini önleyin.