Fotoğraf: Getty Images

Fotoğraf: Getty Images

Eğer kalp hastalığı Brezilya ve dünyada ölümlerin 1 numaralı nedeni olduğunu biliyor muydunuz? veri Dünya Sağlık Örgütü (WHO) arasındadır. Bu konu "kolesterol" tüm dikkatini hak bu bağlamda olduğunu.

Bu büyük "kötü adam" olarak ele alınmaması gerektiğini ama biz yüksek seviyelerde, bu kardiyovasküler hastalık (özellikle kalp krizi ve felç) riskini artırır zaman için kan yağı mevcut, bu tip oranını kontrol etmek gerekir.

José Alves Lara, beslenme uzmanı hekim ve Beslenme Brezilyalı Derneği (Abran) genel başkan, kolesterol karaciğerde üretilen bir lipit maddesi olduğuna işaret ediyor. "Bu, beyin dahil olmak üzere hormonlar, DNA ve hücre membranları, üretimi için temel oluşturur."

Yani kolesterol insan vücudunda fonksiyonlarına sahip bir bileşiktir, ancak yükseklik ya da fraksiyonların dengesizlik sağlığına zarar üretmek vardır.

Vücudun toplar ve atar damarlarda (kötü kolesterol olarak bilinir) ve LDL nin birikimini olduğunda sorun oluşur. Bu tür sigara, alkol, obezite gibi diğer faktörler sağlıksız beslenme ve fiziksel hareketsizlik gibi faktörlerin yanı sıra sonucudur.

Ayrıca Oku: kalbinin sağlığına dikkat çekmek için 10 yolu

Bir, kolesterol araçları (adlandırılır lipoproteinler) bağlıdır kanla yapılacak, anlamak gerekir. Kolesterol - S majör lipoproteinler, LDL-kolesterol ve HDL vardır. vücutta aşırı LDL olduğunda, mevduat, arteriyel duvarda sadece bu fazlalığı meydana gelen kan akışını engelleyen ve arter tıkanması ve kardiyovasküler komplikasyonlara neden olabilir.

(Kardiyovasküler hastalık riski ile ilişkisi artmış kolesterol gösteriliyor) yıllarda bilimsel makale binlerce rağmen, aynı zamanda toplumun her düzeyinde sunulan bilgili bilgilere rağmen hayatını kaybetti, "Lara söyledi.

Ama iyi haber kontrolü ve LDL-kolesterol bakım ( "kötü kolesterol") katkıda nispeten basit önlemler olmasıdır. sen ne olduklarını görebilir ve bu konuda üst sorulara cevap görebilirsiniz.

4 yolu kötü kolesterolü düşürmek ve iyi artırmak için

Fotoğraf: Getty Images

Fotoğraf: Getty Images

1. Dengeli beslenme

Christiane Vitola, fonksiyonel beslenme uzmanı, dengeli bir diyet ve sağlıklı yaşam tarzı "kötü" kolesterol olarak bilinen LDL-kolesterolü azaltmak ve "iyi" kolesterol olarak bilinen HDL kolesterolü artırmak için en iyi yol olduğuna işaret ediyor.

Ayrıca okuyun: Trigliserid: Önemli bilgiler Bilmeniz gereken

"Daha iyi tedaviye sağlık çalışanları ile bir takip gerektiren bu tür genetik olarak kolesterol düzeyleri faktörlerle ilgili kalıtsal koşulları (Aile Hiperlipidemi) ve yaş, değiştirilebilir yoktur," beslenme uzmanı diyor.

Odak Gıda spesifik olduğu zaman, bazı kurallar Christiane göre çok önemlidir:

 • yağsız et, süt ve yağ süt ürünleri gibi doymuş yağ, düşük seviyelerine sahip gıdaların tüketimini öncelik;
 • Böyle tam tahıllar ve tahıl, meyve ve sebze gibi lif gıda kaynakları, düzenli bir tüketim olması. "Bu değişiklikler, kandaki kolesterol seviyelerini korumasına katkıda" beslenme uzmanı diyor.
 • bitkisel kremler, LDL-kolesterol seviyelerini düşürmeyi katkıda bulunabilir olarak eklenen bu gıda maddesinin soya yağı, meyve ve sebze gibi ve daha büyük miktarlarda bitkisel gıdalarda küçük miktarlarda mevcut Fitosteroller. "Tüketimi dengeli bir diyet ve sağlıklı yaşam tarzı ile ilişkili olmalıdır," Christiane söyledi.

2. Fiziksel aktivite

Orada hiçbir kaçış: bu kolesterol seviyelerini kontrol için geldiğinde fiziksel aktivite de önemlidir.

"Pratik, düzenli fiziksel aktivite kolesterol düzeylerinin bakımını destekleyen HDL-kolesterol düzeylerinde artışa, bir katkı," Christiane diyor.

Aynı zamanda fiziksel aktiviteler ve dengeli bir diyet uygulayın gerekli ağırlığını düşürmek için önemli faktörler olduğu dikkati çekiyor. "Ağırlık yanı LDL ve trigliserid düşürür İndir," hekim beslenme uzmanı Lara söyledi.

3. Düzenli istişare

Bir diğer önemli alışkanlık periyodik muayeneleri yaparak ve kardiyolog düzenli ziyaretler yaparak, genel olarak sağlığa dikkat etmek olduğunu.

Önleme her zaman en iyi yoldur. yüksek LDL kanıtlanmış Böylece, örneğin, doktor her durum için uygun bir tedavi gösterecektir.

4. Sigara içilmez

Yine iyi alışkanlıklar yaptırılması fikrine çok önemlidir, (sigara içenler durumunda) sigarayı bıraktı. Christiane sigara, kan damarlarının inceltme sorumlu olduğunu vurgulamaktadır "enflamatuvar vücut reaksiyonu artırmak ve arterlerde yağ lekelerinin görünümünü lehine, anormal kalp ritmi üretilmesi, kandaki oksijen konsantrasyonunu azaltır."

arttı "kötü" kolesterol nedenleri

Lara LDL artışını (ya da "kötü kolesterol"), farklı tutum toplamından ortaya çıkar işaret etmektedir. "Diyet, egzersiz, kalan% 85 beri toplam kolesterol üretiminde yaklaşık% 15 değişim, karaciğer kendisi tarafından endojen üretimi bağlıdır. diyet ve hatta uyuşturucu yağ yüksek düzeyde kontrol edemez genetik dislipidemilere vardır, "diyor.

Hekim beslenme uzmanı (hidrojenize) Doymuş yağ (hayvan) ve trans kullanılması da büyük bir etkisi olduğu dikkat çekiyor.

Böylece, kısacası, yüksek kolesterol başlıca nedenleri olarak vurgulanabilir:

 • yetersiz beslenme;
 • sedanter yaşam;
 • kalıtsal durumlar;
 • sigara;
 • etnik;
 • Yaş.

HDL, LDL, VLDL arasındaki farklar

Fotoğraf: Getty Images

Fotoğraf: Getty Images

HDL: Lara HDL vasküler endoteli koruyan total kolesterol fraksiyon olduğunu açıklar.

LDL: "Ayrıca düşük yoğunluklu denilen LDL veya kötü kolesterol, inflamasyon ve trombüs ve bu nedenle kalp krizine ve felçlere neden endoteli tutunmuş olan," doktor ekledi.

VLDL: "VLDL trigliserid konsantrasyonu yükseltir geniş parçacık olduğu; bağımlı şeker alımı, vs yağ, alkol, pişirme, "Lara açıkladı.

Kolesterol proteinleri ile vücuda gerçekleştirilir ve bu kombinasyon lipoprotein denir unutmayın. kalp için iyi olarak kabul edilir, yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL). o ortadan karaciğere arterlerden kolesterol taşır. Bu yüzden halk arasında "iyi kolesterol" denir.

vücut dokularına karaciğerden kolesterol taşır çünkü zaten düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL), kalp için iyi değildir. Vücutta çok fazla "kötü kolesterol" varsa Ve böylece, bu hücrelerin ve damarların toplanma eğilimindedir.

Sağlıklı kolesterol düzeyleri

José Alves Lara önerilen seviyeler olduğuna dikkat çekiyor: Yetişkinlerde 200 mg / dl Up. 130 mg / dl ve HDL daha fazla 60 mg / dl LDL kadar. trigliserit 150mg / dl kadar durmalıdır.

Resim: Kadın İpuçları

Resim: Kadın İpuçları

10 soru kolesterol hakkında cevap

kolesterol gelince 1. herhangi sıvı veya katı yağ yararlı var mı?

Christiane tüketilen yağ türü kolesterol seviyesini düşürerek yardımcı olmak çok önemli olduğunu açıklar. "Kan kolesterol seviyesini artırır fazla doymuş yağ tüketiminin tüketimini azaltmak ve (mono- ve poli-doymamış) mümkün gıda 'iyi' yağların kaynakları öncelik önemlidir."

fonksiyonel beslenme göre, iyi yağlar gibi bazı gıdalarda, bulunan:

 • Keten tohumu;
 • zeytin yağı;
 • avokado;
 • Ayçiçeği tohumu;
 • balık;
 • Kestane.

"Kötü yağlar" (doymuş ve trans) gelince, aynı zamanda beslenme göre onlar ağırlıklı olarak bulunurlar:

 • örneğin sosis, salam gibi yağ etler, Burger, domuz pastırması ve sosis;
 • tam yağlı süt, yağlı peynir, ekşi krema, krem ​​peynir ve bütün yoğurt gibi süt ürünleri,;
 • Tereyağı, domuz yağıdır;
 • Çerezler, kek, puding, kekler, atıştırmalıklar, tatlılar ve çikolata;
 • hurma yağı.

2. kolesterol mücadelede önemli müttefikler olabilirler ana gıdalar nelerdir?

Christiane fiber (fasulye ve tam tahıllar, meyve ve sebzeler) gıda kaynaklarının düzenli alımını sahip yanı sıra düşük doymuş yağ içeriği (yağsız et, süt ve yağ süt ürünleri) ile gıdaların tüketimini öncelik vermek önemlidir hatırlar.

beslenme (örneğin, soya fasulyesi yağı, fruas ve sebzeler gibi) ve gıda daha yüksek miktarda bitkisel gıdalarda küçük miktarlarda mevcut fitosteroller (örneğin, bitkisel kremler gibi) madde, LDL düzeyinin azaltılmasına katkıda bulunabilir ilave vurgular kolesterol. "Tüketimi dengeli bir diyet ve sağlıklı yaşam tarzı ile ilişkili olmalıdır" diyor.

3. Kolesterol sadece gıda ile kontrol edilebilir?

Christiane kolesterol düzeylerine bağlı hiçbir değiştirilebilir risk faktörleri olduğunda sırf iktidar değişimin kolesterol düşürücü mümkün olduğunu açıklar.

"Nedeniyle genetik, yaş, (Hiper Aile hiperkolesterolemi olduğu gibi) etnik köken ve kalıtıma yüksek kolesterol kişiler vardır. Bu durumlarda, ilaç tedavisi hekim bir öneri yapabilir klinik yaklaşım olur "beslenme açıklıyor.

En iyi tedavi mümkün kılan bir "Her durumda, hekim ve diyetisyen tarafından bireysel olarak değerlendirilmelidir. Yine de, uyuşturucu kullanımının bağımsız takviye, gıda ve yaşam alışkanlıklarında iyileşme kolesterol seviyelerini korumak için ve ayrıca yaşam kalitesi için önemlidir, "Christiane diyor.

4. Fiziksel aktivite kolesterolü düşürmeye yardımcı olur?

Evet. "En az yarım saat orta şiddette Düzenli fiziksel aktivite, her gün, kan şekeri, muharebe obezite düzeyini kontrol kolesterol ve düşük kan basıncı azaltmaya yardımcı olur," Christiane söyledi.

5. Doymuş yağ kötü kolesterol oranını artırabilir? Ve trans yağ?

Evet. Christiane doymuş yağlar, yüksek kolesterol ve ayrıca kalp hastalığı gibi dislipidemi riskini arttırır açıklar. "Besleme önemli kaynakları hayvansal besinler (tereyağı, domuz yağı, yağ ve et ve et ürünleri, tam yağlı süt ve süt ürünleri) ve hindistan cevizi ve palmiye yağı gibi bazı bitkisel yağlardır. Doymuş yağ tarafından sağlanan toplam enerjinin gücü% 10'dan az olması tavsiye edilir "diyor.

kullanımı total kolesterol ve LDL-kolesterol artan kan düzeyleri ile ilgili olduğu için aynı zamanda beslenme göre, trans yağ da '(" kolesterol düzeyleri üzerine etkisi ve kardiyovasküler hastalık gelişme riski yüksektir kötü kolesterol '), HDL kolesterolü (düşürürken' iyi kolesterol '). "

yüksek kolesterol 6. kızarmış yemez misin?

Christiane diğer yağlı gıdalar gibi, kızarmış yiyeceklerin aşırı tüketimi artan kan kolesterol katkıda bulunabilir, açıklıyor. "Ancak, kolesterol olanlar bu gıda besleme söndürmek zorunda değildir. kızartma vazgeçmek istemeyenler için bir strateji sığ veya kavrulmuş hazırlıklarını öncelik daldırma kızartma önlemektir "diyor.

"Yine de, yüksek LDL-kolesterol ile ilişkili doymuş yağ düşük tüketimi katkıda bulunabilir, bunun yerine (örneğin, domuz yağı gibi) hayvansal yağların (örneğin, soya fasulyesi, mısır ve ayçiçeği gibi) bitkisel yağlar, kullanımı," açıklamasında beslenme uzmanı.

Alkol tüketmek yüksek kolesterol var 7.?

Christiane evet diyor. "Aşırı alkol tüketimi yüksek LDL-kolesterol seviyeleri ile ilgilidir. Ancak, ılımlı tüketimi, yani ortalama olarak kadınlar için erkekler için günde iki içecekler ve bir içki içki günde bir, makul bir miktar "alkolizm gibi hiçbir ilişkili sağlık sorunları olanlar için vardır diye açıklıyor.

"Büyük miktarlarda alkol bir koşul olarak adlandırılan alkolik kardiyomiyopati yol açan kalp kası hücrelerinin zayıflamasına sebep ve aynı zamanda arterlerin kapatılmasına yol açabilir. Ayrıca, aritmiye neden olabilecek, yüksek tansiyon, obezite, felç, göğüs kanseri, intihar ve kaza tehlikelerini artırır", beslenme uzmanı diyor.

8. Sigara ve kolesterol arasında bir ilişki var mıdır?

Christiane göre, evet. "Sigara kan damarlarının inceltme sorumlu olan, enflamatuar vücut reaksiyonu artırmak ve arterlerde yağ lekelerinin görünümünü lehine, anormal kalp ritmi yol açan kan, oksijenin konsantrasyonunu azaltır" beslenme açıklar .

kolesterol düzeylerini kontrol etmek için ilaç kullanmanın riskleri nelerdir 9.?

"Her zaman biz düşük kolesterol için yararları ve ilaçların riskleri hakkında çok şey biliyorum. diyabet riskini artırabilir, ancak,% 40, kalp krizi ve felç yaşam boyu ve karaciğer ve kas bozuklukları gibi kardiyovasküler olay riski ile önler, "Lara söyledi.

Böylece, hatırlamaya değer: ya da değil ilaç tedavisine ihtiyacı dikkate her durumda özelliklerini de alarak hekim tarafından belirlenecektir.

10. kolesterol kontrol edilmez oluşabilir komplikasyonlar nelerdir?

"Damar sisteminin tıkanması ile sulama açığı ile ilgili tüm komplikasyonlar," hekim beslenme uzmanı söylüyor.

Böylece, böylece kalp-damar hastalığı önlemek, kontrollü kolesterol seviyesini düşük tutmak için ağırlıklı olarak iyi yaşam alışkanlıkları sahip olmanın önemini pekiştirmektedir. ilaç kullanımı, gerekirse doktor tarafından yönlendirilecektir.

yaşam kalitesine bakılmaksızın ilaç kullanımı, diyette iyileştirme ve kolesterol seviyelerinin korunması için esastır yapar yaşam tarzı ve aynı zamanda unutmayın.