Sağlıklı yağlar: En faydaları bilin ve onları nerede bulacağını biliyor - Kadınlar İpuçları

Fotoğraf: Thinkstock

Biz yağların duysam, sadece bizim sağlığa zararlı gıda düşünmek ve tamamen kaçınılmalıdır. Ama bu doğru değildir.

Yağlar, diğerleri arasında mekanik şok, güç kaynağı, vücut sıcaklığının bakım, hormon üretimi, hücre yapısının bakım, transport proteinleri, karşı organların "koruma dahil olmak üzere vücudun düzgün çalışması için önemli bir rol oynar. Buna ek olarak, lezzetli yiyecek en iyi şekilde, "Pâmela Miguel ait beslenme uzmanı Fonksiyonel Beslenme Kliniği söyledi.

beslenme göre, yağların faydalarını almak için gizli miktarı ve tüketilen yağın doğru tiptedir.

"İyi" yağlar

Sağlıklı yağlar: En faydaları bilin ve onları nerede bulacağını biliyor - Kadınlar İpuçları

Fotoğraf: Thinkstock

Yağlar "iyi" popüler (çoklu doymamış ve tekli doymamış ayrılmıştır) doymamış yağlar aslında. Yukarıda belirtilen görevler beslenme uzmanı Pamela göre ve yürütmek, diğer sağlık faydaları getirebilir:

 • Kötü (LDL) olarak bilinen kolesterol ve iyi (HDL) olarak bilinen artan kolesterol azaltma, kolesterol doğru seviyesini korumak yardımcı olmak;
 • kan trigliseritlerini azaltmak;
 • Kardiyovasküler hastalıkların önlenmesi;
 • Kan dolaşımını geliştirin.

Pâmela Miguel de bilinmektedir omega 3,6 ve 9 da yağ bu kategorinin parçası olan ve sundukları avantajlar arasında, biz vurgulayabilirsiniz işaret:

 • Sinir sisteminin sağlığındaki gelişme (bellek, konsantrasyonu artırır ve nörodejeneratif hastalıkların riskini azaltır);
 • Bağışıklık sistemini geliştirir;
 • anti-enflamatuar fonksiyonu.

beslenme omega 3.6 ve 9 uygulamak vücutta bu anti-enflamatuar fonksiyonu, vücut içerisinde dengede olması gerekir, ancak, işaret etmektedir. "Ama genel olarak, omega 6 tüketimi çok daha yüksektir, bu dengeyi serbest bırakmak ve antienflamatuar etkisini zarar" diyor.

"İyi" nerede yağ bulunur?

Pâmela Miguel doymamış yağlar aşağıdaki besinlerde bulunan işaret:

 • zeytin yağı (sızma ve soğuk tüketilen);
 • Bitkisel yağlar: keten tohumu yağı, ayçiçek yağı, mısır yağı, soya yağı, susam yağı, macadamia yağı, Brezilya fındık yağı, kabak çekirdeği yağı, ayçiçeği tohumu yağı vb
 • avokado ve acai gibi meyveler;
 • zeytin;
 • Yağlı tohumlar: Brezilya fındık, ceviz, fıstık, kaju fıstığı, badem;
 • ayçiçeği tohumu, susam tohumu, keten tohumu, Chia tohumu;
 • Derin deniz balığı: sardalya, uskumru, hamsi vb;.
 • Balık yağları.

Şişman "kötü"

Sağlıklı yağlar: En faydaları bilin ve onları nerede bulacağını biliyor - Kadınlar İpuçları

Fotoğraf: Thinkstock

Buna karşılık, şişman "kötü" yararlı sonuçlar getirmez vücutta değişikliklere neden yağ türüne aittir. "Bu karakteristik rağmen, çoğu durumda, sağlık ve sadece onun türüne zarar getirir yağ bu tip aşırı tüketimi," Pâmela Miguel söyledi.

"Kötü" yağların arasında hayvansal kökenli doymuş yağlar vardır. Tetikleyici özellikle kalp-damar, diğer hastalıkları tetikleyecek gibi davranır - "sağlığa Başlıca zarar başta kötü kolesterol (LDL) yükselterek ve iyi kolesterol (HDL) düşürerek kolesterol düzeylerinde artış vardır. yağ türü aynı zamanda vücutta inflamatuar süreçler artar "diyor.

yağ, başka tür zararlı trans yağ olarak kabul edilir. "Bu endüstriyel olarak işlenmiş ve vücut tarafından tanınmayan kötü yağlar hangi, ( 'iyi') doymamış yağların değiştirerek üretilir. Onlar da özellikle kalp-damar, diğer hastalıkları tetiklemek için bir tetikleyici olarak hizmet veren kötü kolesterol (LDL) ve alt iyi kolesterol (HDL) yükseltir. Ve ayrıca vücuttaki inflamatuar süreçleri artırmak, "beslenme uzmanı diyor.

et, süt, peynir, tereyağı: Kötü kabul edilir Doymuş yağlar, hayvansal kaynaklı besinlerde bulunur. Ve trans yağ diğerleri arasında sandviç kurabiye, kek, hamur işleri, margarin, gibi en işlenmiş gıdalarda bulunur.

X, X-Total kolesterol, LDL, HDL

Ve yağ tüketimi yakından vücudumuzda bulunan kolesterol ile bağlantılıdır, iki konu arasında ilişkiyi anlamak şarttır.

Pâmela Miguel kolesterol vücudumuzda fonksiyonlarına sahip bir bileşik olduğunu açıklar, ancak yükseklik ya da fraksiyonların dengesizlik sağlık tehlikeleri sunuyoruz.

"Kan kolesterol taşıdığı olmak araçlar, denilen lipoproteinler bağlıdır. eylem kendi sitesine kolesterolü almak Onlar kendi fonksiyonlarını yerine. majör lipoprotein LDL-kolesterol ve HDL-kolesterol ise, "beslenme açıklıyor.

kardiyovasküler hastalıklarla ilişkili olduğu için LDL kolesterol "kötü kolesterol" olarak da bilinir. "Vücutta LDL'nin aşırı olduğunda, bu - kolesterol ana araç olarak - sadece kan akışını engelleyen arterlerin duvarı üzerinde yatırma, arter tıkanması ve kardiyovasküler komplikasyonlara yol açabilir," Pamela açıklıyor .

Zaten olarak bilinen HDL kolesterol, "iyi kolesterol", arter duvarları kolesterol uzaklaştırabildiğini ve metabolize edilir karaciğer giden ile LDL-kolesterol ters fonksiyonudur. Böylece, HDL-kolesterol davranır kardiyovasküler hastalıklar kalkan.

Sağlıklı yağlar: En faydaları bilin ve onları nerede bulacağını biliyor - Kadınlar İpuçları

Fotoğraf: Üreme

"Bu HDL gibi beslenme bireyin durumu, onların yiyecek ve hastalıklar, hem LDL bağlı dikkatle analiz edilmelidir hatırlamak önemlidir. Herhangi kolesterol değişiklikler belirli zamanlarda zararlı olabilir için "Pâmela Miguel söyledi.

Artık vücut için yağların önemini biliyoruz ve büyük bir anlaşma aşan onları tüketmek ne olduğunu biliyorum. hile sağlamak "iyi" yağlar gıdalar üzerinde daha fazla güvenmek ve "kötü" yağların sunan başkalarını kaçınmaktır. Nedenle, her zaman durum için tüketim uygun tutar ne olduğunu söyleyecektir bir beslenme rehberliğinde saymak önemlidir.