Eğer gluten intoleransı olabilir 9 işaretler - Kadınlar İpuçları

Fotoğraf: Thinkstock

Sen ifade 'gluten hoşgörüsüz yaşıyorum' duymuş olabilirsiniz, ama sen gerçekten bu ifade ne anlama geldiğini biliyor? Telma Rabelo Natale göre, beslenme uzmanı Sapore, "gluten intoleransı, buğday, çavdar, arpa ve yulaf gibi bazı tahıllarda bulunan bir bitki protein yetersizlik veya zorluk sindirerek gluten vardır."

Bu gibi durumlarda, bireysel çölyak kabul edilir. "Küçük bağırsak onun atrofiye yol ve dolayısıyla besin emilimini engelleyici mukozasını etkileyen sistemik otoimmün hastalığın ve bir genetik hastalıktır. Bu (hayat için) kalıcı bir hastalıktır "diye açıklıyor.

Diyet hububat getirilmesi olduğunda ilk belirtiler, özellikle yaşamın ilk üç yıl içinde, bebeklik görünür.

"Hasta çölyak kişi olacak belirlemek bazı faktörler vardır. ilk genetik miras. birinci derece akrabalarında sıklığı% 30'dur ve hastalık kadınlarda erkeklere göre iki kat daha yüksek bir insidans var "beslenme uzmanı diyor.

Çölyak hastalığına işaret 9 belirtiler

herhangi bir hastalık gibi, semptomlar kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Ancak, gastroenterolog uzmanı aramaya bir uyarı olarak hizmet verebilir bazı kanıtlar vardır. Bunlar:

  1. sık ishal: dışkı büyük hacimli günlük 3 ila 4 kez Gönderen; veya kronik diyare (30 günden fazla süren). "Tipik belirti çölyak hastanın dışkı nedeniyle yağ emilim bozukluğu-kötü kokulu ve hantal, sulu, soluk (teşhis edilen vakaların yaklaşık% 70'i), kronik diyare," beslenme söyler.
  2. Kalıcı kusma;
  3. Humor değiştirildi: sinirlilik, depresyon;
  4. İştahsızlık;
  5. Açıklanamayan kilo kaybı;
  6. karın ağrısı;
  7. abdominal distansiyon (şişmiş göbek);
  8. demir eksikliği anemisi;
  9. kas kütlesini Azalmış.

Kısa boy, anemi, kronik kabızlık ve osteoporoz intoleransı glutene gösterebilir diğer belirtileri vardır. Sadece bir doktor hastalığını teşhis edebilir unutmayın.

"Semptomlar insidansı ek olarak, bu tür genetik testleri gibi, daha doğru bir şekilde hastalık gösteren testler de mevcuttur; kan testi ve bağırsak biyopsisi yapılır gluten serolojik testler "Telma gösterir. Bu teşhisler semptomlar devam olmadığını görmek için sabit vadeli gluten dışlanma ihtiyaç olup olmadığını değerlendirmek için beslenme yardımcı olur.

Gıdalar izin X yasak gıdalar

Bir diyetisyen uygun bir diyet gelişimi için şarttır ve tüm besin ve insan vücudunun ihtiyaç duyduğu vitaminler yukarıda bulun. "Çölyak hastalığının bile başvuran tüm belirtiler kendi başlarına glutensiz diyet başlatmak gerekir. Uygun testlerle tanıyı doğrulamak gerekir diyete başlamadan önce. Onay alındıktan sonra, hasta beslenme ile gösterilen diyet sonrasında yaşam için oldukça sıkı ve disiplinli olmalıdır. zamanından önce bir glutensiz diyete bağlılık gelecekte tanı zorlaştırabilir, "beslenme uzmanı diyor.

TELMA göre, glüten mısır, mısır unu, mısır unu, mısır nişastası, patates, patates nişastası, tapyoka, manyok unu ve nişasta ile ikame edilebilir. "Diyet gluten kaldırarak, semptomların remisyon birkaç gün veya hafta içinde kaybolabilir," Telma söyledi.

Kapalı ve uzak ambalajında ​​ürünleri alımını kaçının hastalıkla mücadele için iyi bir stratejidir. gıdaların bilinen kökenini Opt ve düz sebze, meyve, et, balık, yumurta ve pirinç yemeyi deneyin. nedense paketlenmiş alımı kaçınılmazdır varsa, o tüketilmesi ürünü oluşturan bileşenlerin okunması önerilir.

"Emin değilim [yani gıda glutensiz dir]? yemeyin. kimin paketleme 'glutensiz' veya 'glutensiz' yazılır birçok ürün vardır. " Her zaman gıda etiketleri okuyun. gluten varlığına hiçbir söz ise, üreticiyle temasa ve hakkında bilgi için sormalısınız, "Telma diyor.

Sıvıların gelince, celiacs içki güvenle yapabilirsiniz: su, süt, çay, meyve suları ve meşrubat. En (emin olmak için etiketini okuyun) gluten içerdiğinden "çikolata ürünlerinin sakının. (Şarap türetilmiş) (üzümlerinden yapılan) şarap, şeker kamışı (adından da anlaşılacağı gibi, şeker kamışından elde edilir), (pekmez damıtılmış) rom, vermut ve brendi ve sıcak şarap: Alkol gelince, içebilirsiniz (rom, zencefil, karanfil ve tarçın ile yapılan), "Telma yol gösterir.