Zdjęcie: Getty Images

Zdjęcie: Getty Images

Siemię lniane, bakłażan, zielonych bananów ... Mąki funkcjonalne są już obecne w prawie wszystkich sklepach ze zdrową żywnością i są dobrze znane wśród ludzi, którzy stosują zdrową dietę. Większość z nich jest wyposażony, w tym, jako sojusznik tych, którzy chcą schudnąć. Ale wśród tych kanałów, jeden wyróżnia się poprzez oferowanie korzyści, które wykraczają poza odchudzania: marakuja mąki.

Jest wykonana z białej części skórki owocu passiflory, która jest najbogatsza część składników odżywczych. Wynagrodzenie jest, że wiele z tych składników są zachowane w przygotowaniu mąki, co gwarantuje, że ważne właściwości dla zdrowia. Ponadto, mąka marakuja to jedzenie, które naturalnie zawiera glutenu.

Chcesz wiedzieć, jak to posiłek może być pomocne w diecie jest ważna dla zdrowia? Sprawdź wszystkie informacje o tym poniżej.

Contents

Właściwości passion fruit mąka

Dietetyk i osobiste dieta Sabrina Lopes zaznacza, że ​​mąka marakuja jest wykonany z białej części w tej skorupie pokruszonym marakui. „Ta część jest bogata w witaminę B3, fosfor, żelazo, wapń, a także bogate w błonnik rozpuszczalny, takich jak pektyny,” mówi.

W odniesieniu do soku wykonane z pulpy owocowej, na przykład, mąka marakuja stoi mieć 10 razy więcej włókien.

Czytaj także: 7 mąki schudnąć

Należy pamiętać, że nie istnieje żaden oficjalny stół mąka odżywianie passion fruit, ponieważ ich skład może się różnić w zależności od producenta. Ale potem, wiesz ilości kluczowych składników odżywczych, które mąki w zależności od składu danej marki sprzedawanych na rynku jako przykład:

Porady Woman: Obrazek

Porady Woman: Obrazek

Główne korzyści z mąki marakui

to jest mylące, aby myśleć, że mąka marakuja może pomóc tylko tych, którzy chcą schudnąć. Poniżej można zobaczyć korzyści z ich zastosowania:

1. Zapobieganie cukrzycy

Sabrina wyjaśnia, że ​​w wyniku obecności pektyny, gdy mąka marakuja zużywa się, to tworzy żelu w żołądku. „Więc to utrudnia wchłanianie węglowodanów, co powoduje zapobiegać cukrzycy,” mówi.

Cukrzyca jest przewlekłą chorobą, która dotyka wiele ludzi i występuje, gdy insulina nie jest wystarczająca i nie może działać właściwie w metabolizmie glukozy we (energia transformujący) żywności, w wyniku nadmiernego stężenia glukozy we krwi.

2. promowanie sytości i utraty masy ciała

Sabrina podkreśla znaczącą obecność włókien w pasji mąki pomaga również promować sytości.

Przeczytaj także: „17 kg schudł bez głodu lub wykonywania”

Włókna, na ogół, przyczyniają się do uczucia sytości, ale pektynę, typ nierozpuszczalnego włókna, jest dalej odróżnić poprzez funkcję cieczy chłonnej i tworzą „żel” w żołądku. Tak więc, jest w stanie utrzymać dłużej bolus w żołądku i jelitach, ponieważ spowalnia wchłanianie substancji odżywczych w nim. Wynikiem jest uczucie sytości przez dłuższy czas, co uniemożliwia nadmierne spożycie kalorii, a tym samym może prowadzić do utraty wagi.

3. Lepsza trawienie

Sabrina pamiętać, że nawet ze względu na obecność włókien, mąka marakuja współpracuje z trawieniem.

Jest tak dlatego, że środek spożywczy o znaczącej ilości włókien ułatwia przechodzenie bolusa w jelicie cienkim, optymalizując pasażu jelitowego.

Ponadto, włókna poddaje się fermentacji w jelicie, co stymuluje drobnoustrojowej (znany również jako flory jelitowej) i bakterie pomocy trawienia.

4. obniża poziom cholesterolu i triglicerydów

Jednak ze względu na pektyny, może też zdarzyć się zmniejszenie poziomu cholesterolu i trójglicerydów. To dlatego, że „Żel”, utworzone przez te włókna nie tylko zmniejsza wchłanianie cholesterolu, ale również łączy się z tego tłuszczu, co powoduje, że jest wyeliminowane koniec trawienia.

Przeczytaj także: 10 produktów, które wyglądają zdrowo, ale nie są

5. Profilaktyka i leczenie zespołu metabolicznego

Zespół metaboliczny (MS) charakteryzuje się przez połączenie kilku czynników ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego: centralne otyłości, hipertriglicerydemii, hipercholesterolemii i nadciśnienia. Badania wykazały, że stosowanie mąki marakui wykonywane korzyści kliniczne w prawie wszystkich tych zaburzeń związanych z SM: zmniejszona podstawnej glukozy i hemoglobiny glikowanej, triglicerydów, obwodu talii, wysokie ciśnienie krwi i zwiększenie stężenia HDL.

W badaniu oceniano wpływ mąki z 43 ochotników w wieku pomiędzy 57 a 73 lat, obojga płci. Przez 60 dni, codziennie uczestnicy się stosując 30 g produktu, a wszystkie z nich oznaczano przed i po suplementacji glukozy mąki, glikowanej hemoglobiny, frakcje lipidowe, poza antropometryczne i ciśnienia krwi.

marakuja mąka schudnąć?

Zdjęcie: Getty Images

Zdjęcie: Getty Images

Według Sabrina, prawdą jest, że mąka passion fruit, w połączeniu ze zrównoważoną dietą, może pomóc w procesie odchudzania. „Ze względu na obecność włókien, które promują uczucie sytości, a zatem jednostka zaczyna zużywać mniejsze ilości jedzenia podczas posiłków.”

Ale proszę pamiętać, że żywność nie czynić cuda, a sam, nie będzie ktoś schudnąć. Ponadto, bardzo ważne jest, aby spożywać wystarczającą ilość wody ze względu na obecność włókien - mają tylko ten pozytywny skutek, jeśli spożycie wody jest wystarczające.

Jak spożywającej marakuja mąki

Sabrina wyjaśnia, że ​​zalecana dawka wynosi jedną łyżeczkę mąki marakui przed głównymi posiłkami, lunchu i kolacji. „To może być rozpuszczony w soków i jogurtów, uderzył z owocami lub umieścić w sałatkach,” mówi.

czytaj również: 10 nawyków żywieniowych, które przyspieszają przemianę materii

Jedna wskazówka jest również użyć mąki owoców męczennicy, kiedy ewentualnie je wyłączyć płytę „diety”. Na przykład, można zjeść pizzę dzisiaj? Następnie, 30 minut, zanim będzie można umieścić łyżkę mąki w wodzie lub soku. To dlatego, że to pomoże zapewnić uczucie sytości i zmniejsza wchłanianie glukozy.

Dietetyka Sabrina zauważa, że ​​nie powinno się spożywać więcej niż trzy łyżki mąki pasja owoców dziennie.

Przeciwwskazania i ryzyko korzystania z marakui mąkę

Sabrina podkreśla, że ​​nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania mąki marakui. „Ale musimy być ostrożni z ilości spożytych ponieważ wysokie spożycie włókna mogą powodować biegunkę i wzdęcia,” mówi.

„Musimy również ostrzegają, że człowiek powinien spożywać wodę do picia ze względu na obecność włókien, które przynoszą efekty tylko wtedy, gdy zużycie wody jest odpowiednia, w przeciwnym razie mamy ramkę zaparcia,” dodaje dietetyk.

„Tak więc, aby zapewnić korzyści, ważne jest, aby szukać profesjonalnej i skojarzyć spożycie mąki marakui ze zrównoważoną dietą”, wspomina Sabrina.

Gdzie kupić mąkę marakui

marakuja mąki można znaleźć w większości sklepów spożywczych i zdrowotnych niektórych supermarketach. Można również kupić go w Internecie. W galerii poniżej można zobaczyć kilka przykładów produktów:

Pasja mąki Nu 3 za $ 8.90 w Natue

Pasja mąki Nu 3 za $ 8.90 w Natue

Mąka Passion DV dla R $ 8.90 w pięknym, naturalnym życiu

Mąka Passion DV dla R $ 8.90 w pięknym, naturalnym życiu

passion fruit herbaty i mąka Co dla nas $ 12.90 w Tea and Co.

passion fruit herbaty i mąka Co dla nas $ 12.90 w Tea and Co.

Mąka Passion Diament Nutrition za $ 13.50 w sklepach zdrowia

Mąka Passion Diament Nutrition za $ 13.50 w sklepach zdrowia

Złoty siemię lniane i Passion Fruit posiłek dla $ 11.50 w Natue

Złoty siemię lniane i Passion Fruit posiłek dla $ 11.50 w Natue

mąka pasja N4 dla R $ 7,20 na N4 Natural

mąka pasja N4 dla R $ 7,20 na N4 Natural

Mąka marakuja Natural Link for R $ 12 przy naturalnym link

Mąka marakuja Natural Link for R $ 12 przy naturalnym link

Mąka Pasja Miłość do życia przez R $ 14,41 w Ultrafitness

Mąka Pasja Miłość do życia przez R $ 14,41 w Ultrafitness

domowej roboty marakuja mąka

Sabrina wyjaśnia, że ​​jest to możliwe i bezpieczne mąki marakui w domu „ponieważ gwarantuje pochodzenie produktu.”

Poniżej dietetyka wyjaśnia krok po kroku:

  1. Umieścić sos owocowy 6 passion przez 15 minut w 1 litrze wody z 1 łyżkę stołową (zupy) wybielacza;
  2. Następnie spłukać pod bieżącą wodą i usunąć miąższ.
  3. Zastrzegamy miąższu dla innych preparatów, takich jak soki.
  4. Rozdzielić biały część skórki, pocięto na paski i gotować w piecu przez pół godziny.
  5. Po chłodnym puree w mieszalniku, aż stanie się mąki;
  6. Przesiać i przechowywać w pojemniku z pokrywką i zużywają do 3 miesięcy.

5 przepisów z mąką marakuiZdjęcie: Getty Images

Zdjęcie: Getty Images

Znać przykłady receptur, które mogą być wykonane z mąki marakui:

1. sok ananasowy i marakui z mąki lnianego: supersaudável i smaczne opcja. Zawiera omega 3 siemię lniane, ananasa, który pomaga w trawieniu, a także pasja mąkę owoców, które promuje sytość i inne korzyści.

2. Sok jabłkowy, pomarańczowy i passiflory mąki: oraz jeden super-prosty przepis, który oferuje różne składniki odżywcze i zapewnia większe poczucie sytości.

3. Sok smar: przepis wymaga, poza mąką marakui, papai i lnianego posiłku. Jest super prosty, warto sprawdzić.

4. Chleb mikrofalowa: wymieszać w pojemniku iść do mikrofali: 1 jajko + 2 łyżki (zupa) marakuja mąka płytkie + 1 łyżka (zupa) z ricotta śmietaną światła + 1 łyżka stołowa (kawa) oliwa z oliwek (lub inny olej zdrowy ) + zioła (opcjonalnie) + szczypta soli światła + 1 łyżka (kawa) z drożdży. W ciągu zaledwie 2 minutinhos (w zależności od mocy mikro) jego chleb będzie gotowy. Końcówka jest @projetonovamedida.

5. patelni chleb: 1 jaj + 1 łyżka stołowa (zupy), tapioka + 1 łyżka (zupy), passiflory + ½ mąki łyżeczka (zupy) lnianego + 2 kromki ricotta. Wymieszać wszystko i umieścić w natłuszczonej patelni już z odrobiną oliwy z oliwek lub oleju kokosowego na małym ogniu. Użyj galaretki lub cokolwiek chcesz na wierzchu.

Mąkę marakuja jest wszechstronny i może zaoferować wiele korzyści dla zdrowia, dając „forcinha” nawet w procesie odchudzania. Ale pamiętaj: najlepszą drogę do włączenia go w diecie jest opierając się na wytycznych z dietetykiem.