7 sztuczki kulinarne, aby ułatwić Ci życie - Kobiety Porady

Zdjęcie: układ rozrodczy

Trudne garnki otwarciu cebulę uczynić nas płacz, kuchnia jest pełna małych problemów. Spróbuj tych sztuczek i skręcić eksperta na małej determinacji „kłopotów” kulinarny:

  1. Zapisywanie spalony ryż: Weź kuchenka do gotowania ryżu, umieść kawałek chleba na ryżu i przykryć patelnię na 5 do 10 minut. Chleb powinien wchłonąć spalony smak ryżu. Podawać jak zwykle, uważając, aby nie złapać dolną część, która spalone.
  2. Otwieranie trudnych doniczki: Klej kawałka taśmy klejącej taśmy srebra (o wysokiej wiązania) z boku kołpaka, pozostawiając wolne w innej części. Krotnie wolną część taśmy aby dwie strony przyklejone klejem, tworząc „rączkę”. Chwyć uchwyt i obrócić go otworzyć.
  3. Jak sprawdzić, czy jajko jest świeże: Umieść jajka w pojemniku z wodą. Jeśli to na powierzchni, to przeszłość, a umywalka, to jest cool.
  4. Cięcia cebuli bez łez: Niech cebulę w zamrażarce, schładzając je do maksimum, ale uważając, aby nie pozwolić jej zamrażać. Teraz ona jest gotowa do cięcia, nie powodując łzy.
  5. Służąc nawet trudno lody: Skit dużą łyżką na ogniu, bardzo ostrożnie, i podawać.
  6. Utrzymanie świeże sałatki: Miej sałatki w doniczkach. Będą one utrzymać je świeże między 7-8 dni dłużej niż średnia a sałata nie będzie brązowy lub Zwiędnięte liście mają. Co więcej, więc łatwiej jest po prostu odebrać liście potrzebujesz.
  7. Podgrzewanie pizzy w kuchence mikrofalowej: Postawić szklankę z niewielką ilością wody razem. W ten sposób można zapobiec skóra staje się miękka.