Tükenmişlik Sendromu: belirlemek ve bu sorunu tedavi öğrenin

Fotoğraf: iStock

iş, günlük yükümlülükleri, gereksinimleri, sorumlulukları ve iş tutarı - özel hayatında, iş hayatında ya olsun hem - zamanlarının çoğunu işgal ve enerji çok zorlu sonunda. Ve tüm bu iç dengeyi kırma ve farklı düzeylerde ortaya çıkabilecek stres, tetikleme sona erebilir.

o vücuda adrenalin salınımını uyarır çünkü zaman küçük miktarlarda, bu stres bile yararlı olabilir. o daha büyük şeylerin bilmezken, onu psikolojik bozukluklara ve bir kapı olduğunda, tehlikeli hipertansiyon, gastrit, hem de anksiyete, öfke, ilgisizlik, depresyon ve cesaretsizlik olarak, hatta fiziksel. edebilirsiniz Şiddetli ve ileri vakalarda psikotik veya nevrotik krizlere yol açabilir.

strese ek olarak, günlük olarak bu yoğun çalışma hızı ve görevlerin birikiminin bir sonucu olarak ortaya çıkabilir diğer sorunlar var. en çok konuşulan biri şimdi tükenmişlik sendromdur. 70'li yıllardan beri ABD'de okudu rağmen, bugün çok daha belirgindir.

tükenmişlik sendromu öncelikle işyerinde doğar ve aşırı endişe, hayal kırıklıklarının sorumlulukları ve mesleki baskılara stres ötesinde aşırı duygusal stres olarak tanımlanır.

Ve bu sendrom çalışmak daha az motive etkilediğini düşünmek yanıltıcıdır. Aksine! O genellikle sadece daha fazla dahil etkileyebilir ve bu da çok çalışanlar veya başkalarıyla sürekli ve aktif olarak etkileşimde bulunurken meslek yatırım - Böyle diğerleri arasında doktorlar, hemşireler, hapishane görevlileri, polis memurları ve öğretmenler gibi. İki vardiya ve bakıcıları, ücretli veya ücretsiz olan kadınlar, ayrıca sendrom gelişimine yönelik yüksek riske sahiptir.

Ayrıca okuyun: 15 basit ipuçları günlük olarak stresi önlemek için

Tükenmişlik Sendromu Nedenleri

Tükenmişlik Sendromu: belirlemek ve bu sorunu tedavi öğrenin

Fotoğraf: iStock

Lícia Oliveira psikiyatrist, tıbbi ikamet için Medcel hazırlık kurslarında profesörü duygusal stres, bu gerilim strese sokuyor ve fiziksel strese yol açan nedeni çalışma veya mesleki hayatında ilişkilidir, özellikle duygusal bu sendromun özelliklerinden biri olduğunu açıklar ve psikolojik.

"Hastalık kişilik (genetik) ve çevresel koşullara (dış faktörler) bir dizi ortaya çıkar. Açıkçası sıkıntılarınızı tahammül etmez daha sert kişiliğe sahip bir kişi, bunu geliştirmek için daha olasıdır "diye uyarıyor.

Dış özellikleri gelince, iş performansı, liderlik ile ilişki sorunları, iş arkadaşları veya müşterilerle, iş ve aile, diskalifiye hissi ve ekibi işbirliği eksikliği arasındaki çatışma ile ilişki sorunları sınırlı özerklik öne çıkmaktadır.

Başlıca fiziksel ve duygusal belirtiler

Tükenmişlik Sendromu: belirlemek ve bu sorunu tedavi öğrenin

Fotoğraf: iStock

Profesyonel da fiziksel ve duygusal tükenme duygusu sendromunun tipik belirtileridir olduğunu açıklar. Bu tükenmesi tür diğer sorunlar arasında konsantrasyon güçlüğü devamsızlık, anksiyete, hafıza süresi geçerse gibi, bir kişinin olumsuz tutumları, sinirlilik, ruh halinde ani değişikliklere sahip olmasına neden olabilir ve iş yansıtılacaktır. Depresyon ve düşük özsaygı, izolasyon ve karamsarlık belirtileri de vardır.

O da hala bazı fiziksel belirtiler gösterebilir söylüyor. En yaygın baş ağrısı ve sürekli yorgunluk vardır. Ayrıca, kas ağrıları, uyuma güçlüğü, aşırı terleme, çarpıntı ve gastrointestinal sorunlar.

Ayrıca okuyun: meditasyon Kariyerinizi nasıl yardımcı olabilir?

Nasıl sorunu tedavisi için?

Likya psikiyatrist tükenmişlik sendromunun tedavisi diğerleri arasında psikoterapi, antidepresanlar ve fiziksel aktivite de dahil olmak üzere yaşam tarzı değişiklikleri, meditasyon ile yapıldığını açıkladı.

Bu tedavilerin her yapılacaktır yolu her durumda bağlı olacaktır, böylece her hastanın bireysel değerlendirme ve izleme olmalıdır.

Ayrıca sendromunun tedavisinde yardımcı olabilir bir yenilik farmakogenetik testidir. psikiyatrist Guido Mayıs, Lab CEO'su GnTech bu sınav ilaçların reçete başarı şansını arttırır o kişi tarafından metabolize edilecek ilaçlar hakkında tam veri sağlar ve dolayısıyla azalmış yan etkilere yanı sıra geliştirilmiş olduğunu açıklar semptomlar.

En önemli şey tedavi aramak için yavaş değil. "Eğer sendromun herhangi bir belirti fark ederseniz, fiziksel ya da duygusal olsun, hemen teşhis ve tedavi yapmak için bir psikolog veya psikiyatr aramak gerekir," diye açıklıyor.

tükenmişlik sendromu önlemeye yardımcı olabilir 5 eylemleri

Tükenmişlik Sendromu: belirlemek ve bu sorunu tedavi öğrenin

Fotoğraf: iStock

yaşam tarzı değişikliği tedavisi çalışması için önemli bir parçasıdır. Likya psikiyatrist göre, bazı küçük eylemler bir fark yaratabilir. Bunlar:

Ayrıca Oku: Anksiyete: kabul edilebilir ne kadar?

  • Fiziksel egzersiz;
  • Bir düzgün ve dengeli bir diyet olması;
  • eğlence ve dinlence rutin anları dahil;
  • yaşam kalitesi müdahale etmeyen iş için yollar uygulamak;
  • kadar şarj etmeyin.

Basit olmasına rağmen, günde tüm bunları tutmanın zorluğunu tanımak gereklidir. Ama sabır ve özveri ile, bu mümkün!

stres, depresyon ve tükenmişlik arasındaki fark

Tükenmişlik Sendromu: belirlemek ve bu sorunu tedavi öğrenin

Fotoğraf: iStock

Profesyonel stres, tükenmişlik ve depresyon arasındaki olası benzerlikler rağmen, her durumda ayırt etmek gerekli olduğunu açıklar.

Stres aşınma sağlamasına rağmen, dış uyarıların sebep olduğu fiziksel ve zihinsel tepkilerin toplamı olarak kabul edilir ve tek tek bazı çevre şartları üstesinden gelmek için izin olabilir. tükenmişlik Semptomların başlangıcı her zaman iş ile ilgili olarak, kronik mesleki strese tepki olarak ortaya çıkar. Ve depresyonda gibi uyuşukluk, suçluluk duyguları, zevk ve faaliyetleri yapmak arzu eksikliği gibi belirtiler işe yaramayan, hayatının genel bağlamda yönlendirilir.

Şimdi Tükenmişlik Sendromu hakkında daha fazla bilgi, semptomlarına karşı uyanık olmalı ve iş yerindeki rutin dikkat!

Ayrıca okuyun: bıktınız mı? yorgunluk savaşmak için 5 ipucu göz atın