Progesteron: ne olduğunu ve gebelikle ilgili nasıl - Kadınlar İpuçları

Fotoğraf: Thinkstock

Belki progesteron sizin için bir "ortak isim" gibi gelmiyor. Ama bu adet döngüsü ve gebelik katılan kadınların yaşamları, çok önemli bir hormon olduğunu biliyoruz.

İnsan Üremesi ve Klinik Origen Direktörü Marcello Valle uzmanı progesteron yumurtlama sonrasında yumurtalıklarda sarı cisim tarafından üretilir açıklıyor, böbreküstü ve gebelik sırasında plasenta. "Progesteron molekül kolesterol türetilir. O embriyonun yerleşmesine endometriyum hazırlanması (rahim duvarında döllenmiş yumurtanın implantasyonu) katılır ve endometriyum gebeliğin sonuna kadar "diyor savunuyor.

hekim "Progesteronun da servikste mukus mevcut ve sinir sistemi üzerinde etki gösterir."

Her şeye rağmen, progesteron gebelik hormonunun kaleci olarak kabul edilir ve dolayısıyla, bunun anormal seviyeleri önemli ölçüde gebe kalma bir kadının şansını azaltabilir.

X östrojen progesteron

progesteron önemli rol anlamak için de östrojen denilen hormonun etkisini bilmek gereklidir.

Marcello Valle hem seks hormonları denir olduğuna dikkat çekiyor. "Adet döngüsü, estrojen ilk 15 günü içinde daha etkin bir biçimde katılır - yani, ön yumurtlama fazı - endometriyumu yoğunlaştırılması. Ovulasyon sonra sarı cisim implantasyonu lehine, bu endometrium olgunlaşır, hangi progesteron üretmeye başlar "diye açıklıyor.

Hiçbir döllenme gerçekleşirse, endometriyum (rahmin iç tabakası) ve bir sonraki adet döngüsünü başlatmak için komuta edecek sonra hipotalamus (beyin bölgesi) bir kaç gün (âdet) ve için kanaması besleyen damarları çöker.

östrojenler ve progesteron dişi davranışlarını etkileyen tek seks hormonları değil, ama en önemli olduğunu unutmayın. ; - döngüsünün ilk yarısında çıkan - cinsiyet hazırlanıyor Genel olarak, östrojen etki söylenebilir İkinci yarıda progesteron eylem beri, hamilelik bütünlüğünü sağlamaktır.

Kadınların davranışlarında progesteron X değişikliklerin Baskın olarak

Progesteron: ne olduğunu ve gebelikle ilgili nasıl - Kadınlar İpuçları

Fotoğraf: Thinkstock

Marcello Valle bazı çalışmalarda depresif belirtiler ve duygudurum değişiklikleri ile progesteron ilgili olduğuna dikkat çekiyor.

İki hafta içinde, adet öncesi,, aynı zamanda, progesteron baskın için, kadın cilt sıvı tutma, göğüs ağrısı, orada, daha parlak hale vajinal yağlama, orgazma ulaşmada zorluk, iştah artışı ve sıcaklık azalmış diğer değişiklikler arasında organ.

Ne düşük progesteron yapar?

progesteron seviyeleri düşükse, rahim içi dokusu implantasyonu gerçekleştiği için iyi hazırlanmış olamaz. o meydana rağmen, düşük progesteron veya microaborto, düşüğün yumurtlamak katkıda bulunabilir, ve kadınların diğer sağlık sorunlarına neden olabilir.

Marcello Valle, progesteron fakir üretiminin nedenleri henüz bilinmediği açıklar "ama orada, yani kadın düzgün yumurtlamak olmadığında yumurtalık anovulatuvar hastalıklara ek olarak, kötü beslenme ve stres ile ilgili olabilir."

İnsan Üreme konusunda uzman düşük progesteron belirtilerin bazıları olduğunu vurgulamaktadır:

  • iştah değişiklikleri;
  • havasında değişiklikler;
  • anksiyete;
  • adet düzensizliği;
  • libido kaybı;
  • Uykusuzluk.

Ayrıca Valle göre, teşhis, klinik, hastanın öyküsü ve progesteron kan dozajı ile yapılabilir.

bozukluklarında Progesteron tedavileri

Progesteron: ne olduğunu ve gebelikle ilgili nasıl - Kadınlar İpuçları

Fotoğraf: Thinkstock

Marcello Valle tedavi hastanın amacına bağlı olduğunu açıklar. "Hamile veya adet düzensizliği isteyenler tabletler, krem ​​ya da vajinal jeller vasıtasıyla hormon replasmanı verilebilir için" diyor.

Şimdi hamile olmaya karar özellikle andan itibaren, bir kadının hayatındaki progesteron önemli rol biliyoruz.

Bütün bunlar hamilelik etkileyebilir çok zaman örneğin progesteron üretiminin ile ilgili sorunlar söz konusu olduğunda, böylece jinekolog sorguları yetişmek için önemli ya da başka herhangi olduğunu pekiştiriyor, tüccar iyi tedavi gösterebilir.