Ağız kanseri: belirtileri, teşhis, önleme ve tedavi - Kadınlar İpuçları

Fotoğraf: Thinkstock

oral kanser hücrelerinin anormal büyümesi dudak, özellikle alt dudak, boğaz, bademcikler veya tükürük bezlerinin arka ağız içinde bölgede mukoza üzerinde meydana gelmektedir.

Hastalığın bu türü genellikle 40 yaşın üzerinde daha genellikle insanlara ulaşmak ve kim genellikle sigara veya vakaların 80-90% hesaba tütün, çiğneme ve aşırı tüketimi gibi risk faktörlerine kendilerini açığa alkollü içecek.

Erken teşhis başarılı bir tedavi için çok önemlidir ve bunun için bir düzgün bize algılanamaz değişiklikleri tespit etmek eğitimli ve ciddi bir iş olabilir çünkü bir diş hekimine düzenli randevu için çok önemlidir.

Birçok kişi sonuçta çabuk semptomlarını tanımak hastalığın durumu kötüleştirebilir ve tedavi şansını azaltmak mümkün olmayan, önemli sık diş muayenesi düşünün ve yok.

Çünkü bu geç tanı, ağız kanseri etkilenen insanların% 50'si en fazla beş yıllık bir hayatta kalma oranına sahiptir.

Ağız kanserinin belirtileri

  • dudaklar, diş etleri üzerinde veya kolayca kanar ve iyileşmeyen ağız içi bir boğaz;
  • Dilinle hissedebilir yanak Bir yumru veya kalınlaşma;
  • her yerde ağızda hissi veya uyuşukluk kaybı;
  • sakızlar, dilinde veya ağzının içine beyaz veya kırmızı lekeler
  • Zorluk çiğneme veya yutma;
  • Hiçbir neden yokken ağrı falan boğazına olduğunu hissederek;
  • sesle değiştirin.

ağız kanseri teşhisi

Diş hekimi ayrıntılı olarak beyaz veya kırmızı lezyonlar arayan ağzının iç kısmını inceler. bazı hücreleri kazıma ile o alır herhangi bir anormallik belirlemek ve bu habis veya selim olup olmadığını görmek için mikroskop altında analiz yapmak laboratuara gönderin.

Bir endoskopik muayene tümör sindirim sistemi yoluyla yayıldı olmadığını görmek için de tavsiye edilebilir.

ağız kanseri tedavisi

Oral tümör iyi huylu olduğunu tespit ederse, hasta bir habis olup olmayacağını izlemek için düzenli ziyaretler ve testler yapmak gerekir. Malign ise kanser kaldırmak için cerrahi bir diş cerrah ve bir onkolog gibi sağlık profesyonellerinden oluşan bir ekip tarafından yapılacaktır.

Ameliyattan sonra hasta radyoterapi veya kemoterapi bir tedavi görmek gerekir.

Eğer Radyoterapi yaparsanız radyasyon tahrişe, kuruluk, yutma güçlüğü, çürük tat ve duyarlılık kaybına yol bölgedeki bilincini artırmak, çünkü hasta, bazı yan etkileri olacaktır.

bir diş hekimi ve bir onkolog ayak uydurmak ve yemeklerden sonra yumuşak bir diş fırçası kullanmak gibi rutinler benimsemek ve günlük diş ipi çeşniler, şeker ve böyle çiğ sebze, fındık ve çerezler gibi sert yiyeceklerden kaçınmak gerekir sonrası radyasyon ağrıyı hafifletmek için kuru, duman veya alkollü içki içmem.

önleme

ağız kanseri kendinizi önlemek için, Dr Sérgio Dias, dişçi, devletler: "tütün çiğneme, asla sigara duman alkollü içeceklerin, özellikle biraların ve alkollü önlemek, lif açısından zengin bir diyet tutmak etmeyin unutmayın, güneş kremi ile dudakları korumak, Oral kansere yakalanma olasılığını kaçmak istiyorsanız diş hekimine düzenli olarak ağızda lezyonlar dikkatli kalmak ve.".