Fotoğraf: Getty Images

Fotoğraf: Getty Images

Bir özel biri ya bir gezi ile iş görüşmesi, yeni hizmet veya hatta bir tarihten önce endişeli hissetme rapor birkaç kişi vardır.

Celia Lima, bütünsel psikoterapi personare uzmanlaşmış, belirli durumlarda kaygılı olmak kesinlikle normal olduğunu yorumlar. "Korku, beklenti ve şüphe kaygıyı tetikleyen duygular. O zamanlarda, hatta birkaç gün önemli olaylar öncesinde ortaya çıkar. "

"Bir kişi, en sevdiği müzik grubunun konseri başlayana dek seven ya da profesyonel toplantının sıranın lunaparkta önce sağlık kontrollerinin bir testinin sonuçlarını bekliyor endişeli olabilir karanlık bir sokakta yürürken ve önemli ya da tehdit edici olmaya yargılar hayatın diğer birçok gerçekler. Yani, anksiyete heyecan teşvik gerçeklere mevcut olabilir edilir "Celia açıklıyor.

Uzman işaret Ama, bireyin hayatını tehlikeye sağlıklı sosyal ve aile hayatını önlenmesi ve sürekli ağrı neden, hayatınızı duygusal iniş ve çıkışlarla bir maraton yapma sonunda anksiyete diğer türleri vardır.

Klinik psikolog Cristiane Maluhy Gebara göre, anksiyete bozuklukları kadınlarda en yüksek insidans ile nüfusun yaklaşık% 25'ini etkiler.

Ayrıca Oku: 12 şeyler sadece insanların istekli anlıyoruz

Hemen hemen her insan endişeli hissediyor Belirtileri

Fotoğraf: Getty Images

Fotoğraf: Getty Images

Klinik psikolog Cristiane duygu anksiyete ya da stresli bir durumla karşı karşıya korku normal olduğunu pekiştiriyor. hayatın farklı alanlarında hasara neden bazı tipik duygusal ve fiziksel belirtiler getiriyor Ancak, anksiyete patolojik hale gelir.

anksiyete bozuklukları, profesyonel Celia ve Cristiane dışarı bulunan en yaygın belirtilerden arasında:

Ana duygusal belirtiler:

 • meşgul;
 • sinirlilik;
 • güvensizlik;
 • sinirlilik;
 • Konsantrasyon;
 • uykusuzluk;
 • korkular;
 • üzen;
 • İzolasyon.

Ana fiziksel belirtiler:

 • baş dönmesi;
 • taşikardi;
 • terleme;
 • Nefes darlığı;
 • titremesi;
 • kas gerginliği;
 • baş ağrısı;
 • Vücut ağrıları;
 • gaz;
 • bağırsak krampları.

Eğer aslında, anksiyete yaşam kalitesini bozar, olmadığını değerlendirmek için kendiniz yapabilirsiniz bazı sorular, öyle ya da böyle, şunlardır:

Ayrıca okuyun: yaşam kalitesini artırmak 5 faaliyetleri

 • Bazı (lar) şey (ler) hakkında sürekli gergin ve endişeli?
 • Sizin anksiyete sizin sorumluluğunuz bir şeyi bozmaya geldi? Gibi, örneğin, okul veya üniversitede bildiri sunmak?
 • Sürekli insanların çoğu mantıksız olduğunu söyledi korkular işkence altında hissediyorsunuz?
 • Eğer bazı şeyler belirli bir şekilde yapılmadığı takdirde kötü bir şeyler olacağı inanıyor musunuz?
 • onlar size anksiyete neden çünkü belirli durumları veya günlük aktivitelerden uzak mı?
 • Sen tehlikeli ve yıkıcı durumlar her köşede ve / veya herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir misin?
 • Eğer ertesi gün yapmanız gereken tek şey düşünme gördükleri için Sık sık zor uykuya dalmak bulmak?
 • Sorun tek aktivitesi üzerine odak koyarak var mı?
 • Sen durumlarda acele? Örneğin, giderken, zaten konuşacak ve muhtemelen o cevap ne düşünüyorsun biriyle ciddi bir görüşme yapmak için?

Bu sorulardan birkaçına "evet" dediyseniz, bir anksiyete bozukluğu muzdarip olabilir. Ama, tabii, bu umutsuzluk için bir sebep değil, tüm sonra, gerekirse, davanızı değerlendirmek ve tek bir profesyonel, iyi tedavi göstermektedir.

anksiyete türleri ve nasıl farklıdır

Fotoğraf: Getty Images

Fotoğraf: Getty Images

Eğer anksiyete farklı türleri / çerçeveler hakkında biraz daha iyi anlamak Aşağıda:

Genelleşmiş Anksiyete Bozukluğu (GAD)

Celia onların ruh sekmeleri devam edemez kişi, sürekli endişeli ve endişeli ve konsantre zorluğu belirtileri, yorgunluk, kas gerginliği, sinirlilik, huzursuzluk, uyku ve dalgalı yaşamaya başladığını açıklıyor. "Diğer belirtiler nefes darlığı, mide bulantısı, göğüs sıkışması, bağırsak bozuklukları, baş ağrısı, aşırı terleme, kan basıncında ve taşikardi değişiklikleri içerebilir. Bu çocuklar dahil her yaştan, insanı etkileyen Yaygın Anksiyete Bozukluğu, denir "diyor.

"Bu kadar biz istihdamı kaybettiğimizde sıkılırdım normaldir gibi belirli görevleri bizim performansına yaşamın belli durumlarda şüphe doğaldır. biz erken kalkmak gerekiyor ve zaman kaybetmeden korkuyorlar çünkü bir türkü çocuğun gelişi için bekleyen veya endişeli oldukları için Bazen uyku kaybetmek. Orada anksiyete tetikleyebilir sayısız gündelik olaylardır, henüz sorun çözüldüğünde onlar keserler. endişe olaya orantısız olduğunda biz son vermeden fazla altı ay süreyle geçerlidir felaketler, kazalar ya da geri dönüşü olmayan durumları ve bu duyguları hayal başladığınızda Ama, "etiket yüklü olduğunu belirtti ve profesyonel yardım almak zamanıdır edilebilir , uzman diyor.

"Tek başına bazı belirtiler mutlaka bir anksiyete bozukluğu işaret olmadığı için klinik değerlendirme yapılmış olması büyük önem taşıyor" Celia söyledi.

Ama hastalığın bu tür ortaya çıkması için şartlar nelerdir? "Böyle menopoz, tiroid sorunları veya kalp sorunları gelişi gibi fiziksel / hormonal bozukluklar, ek olarak, travmatik psikolojik sorunlar YAB tetikleyebilir. tanık olduk veya şiddet olaylarının kurbanı olmuştur ya da bu tür hastalıkların ortaya çıkma olasılığı bireyi yol açabilir genel olarak alkol, sigara ve uyuşturucu gibi maddelerin bağımlı olmak, "uzman açıklıyor.

Bu nadir değildir, Celia göre, TAG böyle fobileri, panik, depresyon, travma sonrası stres bozukluğu, obsesif kompulsif bozukluk, sosyal anksiyete bozukluğu ya da sosyal fobi, ve diğerleri gibi diğer sorunları ile birlikte mevcuttur.

sosyal fobi

Bu kişi başkaları tarafından analiz / gözlenen olabileceğini hissediyor günlük sosyal durumlarla ezici mesele olarak özetlenebilir. O düşünmek ne olacağına dair endişe, güvensiz hissediyor.

"Biz kendi performansı hakkında bir kaygı içeren önünde konuşma korkusu bahsedebiliriz. bunların bir açıklama yapmak veya bir konuşma vermek zorunda olduğunda herkes biraz endişeli hissediyorum doğal ise, sosyal fobik bu acıyı üreten kontrol edilemez bir yoğunlukla ortaya çıkar. yargılanmaktan korkusu, çoğu zaman felç ve sonuç olarak ise, devre dışı bırakarak "Celia söyledi.

"Benzer şekilde, kişi ortak sosyal faaliyetlere katılmak istemiyorum, toplamak için neden aşırı utangaçlık, hiç arkadaşı yok ve duygusal ilgili değildir. Bunlar araştırma ve tedavi için çağrı vakalar yanı sıra fobi diğer türleridir, "uzman ekler.

agorafobi

Agorafobi insanlarla dolu yerlerde korkusu olarak özetlenebilir. açıklanamaz size güvence vermek yanında birinin olması ihtiyacı hissediyorum olarak biri hala, (pazarlar veya sinema gibi) belli yerlere gitmek için eve yalnız bırakmak zor, sokakta yürümeye korkuyor hissedebilir.

Bazı yaygın korkular şunlardır: evden veya güvence vermek insanlardan olmak; Tek başına bir araba, otobüs veya uçakla sürme; çıkış tıkanıklığı aşamalarında olarak zor durumlar; vb asansörler

belirli fobiler

vb gök yılanlar, böcekler, boy, uçak, gibi bir nesne veya durumdan yoğun bir korku ile ilgili olanlar, Are detay bu korku seviyesi genellikle uygunsuz ve bir kişinin yaşam kalitesini müdahale, günlük durumlardan kaçınmak neden olabilir.

Celia Fobiler nedenleri travmatik olaylarla ilişkili olabileceğini işaret, ancak belirgin nedeni her zaman yoktur. "Ne yoğun yol ve kalıcı hiçbir mantıklıbir korku genetik faktörler olabileceğini düşündürüyor" diyor.

Panik bozukluğu

Bu umutsuzluk beklenmedik krizler vardır ki anksiyete bozukluğu türüdür ve bir şey kötü olay (olsa bile hiçbir sebep / tehlike işaretleri) yoğun bir korkudur.

Yardım panik atak durumunda zor olacağını yerlerde olma korkusudur örneği, agorafobi, için, eşlik etsin.

Obsesif Kompulsif Bozukluk

Celia göre, Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) Eğer belirli bir şekilde bir şeyler yapmazsanız, korkunç bir şeyin olabileceğini inancıyla ile karakterizedir. "Ve kontrol ritüel kadar (belli nesnelerin tam pozisyonuna başa), simetri (yıkama eller dokunduğunuz her zaman) hijyen (kapı, örneğin kilitli olup olmadığını defalarca kontrol edin) yerine getirildiği, durmaz kaygı durumu, "diyor.

mükemmeliyetçilik sıklıkla OKB için yanlış olmasına rağmen", bir nevrotik bozukluk olup bir anksiyete bozukluğu ile ilişkilidir. mükemmeliyetçi hataları tolere ne de onun (özeleştirisel mükemmeliyetçilik) ya da diğer (mükemmeliyetçilik extrospectivo) gelmez. O yapar ve ödenecek inancına davranışlarını yöneten OKB hastalarının aksine mükemmeliyeti arayan çünkü bir işi yeniden yapıyor, "diyor uzman.

Stres Bozukluğu Travma Sonrası

"Bu gün, ay ve hatta yıllar sonra ortaya çıkan belirtilerin bir dizi ile karakterizedir şiddet veya böyle bir doğal afet olarak mağdur ya da başka kişilerin, hayatını tehlikeye attı herhangi bölüm katılan bir olayın deneyiminin ardından" Celia diyor.

"Böyle taşikardi, terleme ve baş dönmesi gibi tüm fiziksel ve duygusal belirtilere sebep o anda baştan bunun geçiyor sanki kişi durumu canlandırmak o kadar yoğundur ki durum, kabuslar ve anıların geri dönüşler, söz konusu olabilir. Bir kişinin travma canlandırmak olabilir sosyal durumlardan kaçınmak isteyebilirsiniz Zamanla "uzman açıklıyor.

güvensizlik

Güvensizlik da anksiyete oluşturur Celia açıklıyor. "Ben sürekli bazı faktörler vardır, insanları hayal kırıklığına uğratmak korkuyor korkuyor sorunları çözmek için yeteneği, hayal kırıklığına için şüphe, bir karar vermek başkalarının görüşlerine çok fazla bel, çoğu durumda tam olarak ne yapacağını bilmiyorum kişinin izolasyonunu teşvik. "

"Çoğu zaman, güvensizlik karşı bir savunma mekanizması olarak, bir kontrol ya da agresif davranışlar geliştirebilir. aşırı güvensiz kişi felç ya da sadece anksiyete oluşturulan sıkıntı kurtulmak için dürtü hareket eden biter, olsun veya olmasın doğru olanı yapıyor konusunda şüpheler vardır ve tatmin edici bir cevap almak asla, "diyor uzman.

anksiyete beri teşhis edilir?

Fotoğraf: Getty Images

Fotoğraf: Getty Images

Cristiane bir anksiyete bozukluğu bir psikiyatrist tarafından teşhis edilir ve klinik olarak konur olduğuna dikkat çekiyor. sorunu teşhis için hiçbir laboratuvar testi yoktur.

Celia herkesin korku, kaygı ve endişe normal, sağlıklı atakları tecrübe olduğunu hatırlamak önemli olduğunu açıklar. "Ve biz vesilesiyle, tabi olan tüm, uykusuz geceler. korku bazı gerçeklere günden güne anksiyete tehlikelerden bizi korumak için bize neden hissedin önce veya bir röportaj sırasında sinir olmaya normaldir olarak, doğaldır ve bu duyguların hepsi böyle baş dönmesi ya da ağrı gibi fiziksel belirtileri tetikleyebilir olduğunu kafası. Bu ilişkili çeşitli semptomları alır ve anksiyete bozukluğu çeşit şüphelenmeye başlar hatırı sayılır bir süre. Tanı doğru ve verimli ve duygusal olarak sağlıklı yaşama da iade edilmesinin uygun tedaviyi belirlemek için profesyonel bir anahtardır Consult "diyor.

anksiyete bozuklukları için tedaviler

Kişiye göre ve bunun için nitelikli bir uzman tarafından değerlendirilmesi gerekir. "Çoğu zaman ilaçla bilişsel davranışçı terapi ile doğru tedavi, bir kişinin, belirtilerin iyileşmesi kalmak yardımcı olabilir," Cristiane söyledi.

Bilişsel davranışçı terapi temelde bilişsel yeniden yapılandırma yoluyla kişinin davranışlarında değişiklik veya modifiye inançları, daha gerçeğe dayalı tarafından olumsuz durumları yorumlama yollarını önermektir.

İdeal olarak, anksiyete ile ilişkili belirtilerin sık varlığını belirterek, kişi (tıbbi olsun veya olmasın) en iyi tedaviyi gösterecektir bir uzman bulmanıza.

anksiyete azaltmak için 7 adım

Cristiane anksiyete saldırıları önlemek için, çeşitli şekillerde bir denge aramak için önemli olduğunu açıklamaktadır:

 1. fiziksel aktivite yapın.
 2. İyi beslenme olmak.
 3. hobiler edinin.
 4. aile ve arkadaşlar ile yaşamak.
 5. Arama tarafında zevkli şeyler yaparlar.
 6. Rahatlayın.
 7. düşüncelerle çalışmak.

anksiyete ile ilgili sorular ve cevaplar

Fotoğraf: Getty Images

Fotoğraf: Getty Images

anksiyete bozukluğu ile ilgili ana sorulara açıklık kontrol edin:

1. Anksiyete depresyona yol açabilir?

"Şart değil. Ama depresyon herhangi anksiyete bozukluğu ile ilişkili olabilir, "Cristiane diyor.

Evet, böyle diğerleri arasında konsantrasyon güçlüğü korkular, güvensizlik, huzursuzluk gibi depresyon ve anksiyete benzer belirtiler vardır. Ancak bunlar farklı tablolardır. Ne dikkat etmek önemlidir, hem kendi yolunu her biri profesyoneller tarafından, hastalıklar ve düzgün teşhis ve tedavi olması gerektiğidir.

Ben bir anksiyete krizi sırasında ne yapmalı 2.?

"Anksiyete bir kriz ile karşı karşıya kalan ne hissettiğini inkar etmek önemlidir. Derin nefes alın ve yavaşça nefes verin ve benzeri düşünceler getirmek 'ı sakinleştirecektir ve ben soruna bir çözüm bulacaksınız' büyük önem taşımaktadır. kaygıları hafifletir daha işlevsel düşünceler getirin. gevşeme ve meditasyon teknikleri de kabul edilebilir, ama sabır ve eğitim olması gerekir o hatırlatma değer, "Cristiane söyledi.

3. anksiyete sahip bir kişiye değil ne demek?

Klinik psikolog o diye bir şey hissetmiyor kişiye veya bu "Fricote" olduğunu söylemek çok kötü olduğunu açıklar. Semptomlar kötüleşeceğini.

4. Bazı antidepresanlar bağımlılık doğrudur?

Doğru değil, Cristiane göre. Tıpta Bu tip, elbette, sadece tıbbi endikasyon ve her zaman profesyonel yönergeleri izleyerek varsa alınmalıdır (yani doğru tedaviyi takiben).

Nasıl anksiyete belirtileri olan bir kişiye yardım etmek 5.?

"Önce ben onu dinleyin ve kıta olmak gerekir. Bir adım nefes isteyin ve birkaç kez ağzından yavaşça serbest bırakmak ve hava yapar bu şekilde izlemek olacaktır. Bu diyafram solunumu olduğunu. eğitim ile, fiziksel ve ruhsal dengesini elde edebilirsiniz, "Cristiane söyledi.

"Anksiyete yoğun olduğunda, ortak düşünceler felaket olduğu için bir diğer önemli adım daha işlevsel ve gerçekçi düşünceler getirmek için ona yardım etmek," psikolog söyledi.

bile hamile 6. anksiyete tedavisi yapabilir miyim?

Evet, Cristiane göre. "Bilişsel davranışçı terapi anksiyete bozuklukları için çok etkilidir" diyor.

7. Çocuklar da bozukluğu muzdarip olabilir?

"Evet. Bunlar bilişsel davranışçı terapi bir çok yarar olabilir, "Cristiane açıklıyor.

8. antidepresan ilaçların avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Orada bir ruhsal bozukluk tanısı olan ve herhangi bir ilaç almak gerektiğinde", yan etkiler daha erken görünen bazı durumlarda, ancak, bir kaç gün sonra, eğilim bu yan etkiler kaybolur ve semptomlar ortadan edildiğini olduğunu yaygındır "Cristiane diyor.

"Sık sık, örneğin, biz her gün ilaç almak zorunda olduğunu kabul biz hipotiroidizm tanısı varken neden daha kolay olduğunu', hastalarıma söyle? Bir ruhsal bozukluk söz konusu olduğunda bu gerçeği kabul etmeyen Neden? ' "psikolog ekler.

Şimdi biliyorum: Bazı durumlar karşısında bazı kaygı ve hatta korkuya hissetmek son derece normaldir. kişi çok az ya da hiçbir şey tetiklediğini sahip olsa bile, abartılı endişe ve gerginlik dolu bir gün geçirir sorun olmuyor. Ne zaman tahmin afetler, sorunlar vb Bunlar, diğer belirtiler gösteren olabilir arasında, aslında, tanı ve bunun için nitelikli profesyoneller tarafından tedavi edilmesi gereken bir anksiyete bozukluğu,.