Fotoğraf: Getty Images

Fotoğraf: Getty Images

Muhtemelen, "balık gözü" duydum. Eğer hiç varsa, belki de çocuklukta muhtemelen daha fazla, hayatının bir aşamasında sorun zarar gördü birini hatırlıyor!

Balık gözü popüler bir isim plantar siğil doğru adla, HPV virüsünün neden olduğu viral bir enfeksiyon anlamına gelir olduğunu. Bir yara dokusuna benzer, üzerinde adım zaman ağrı olduğundan siğil genellikle zor yürüyen bu tip.

Sara Bragança, Dermatoloji mezuniyet sonrası tıp, Estetik Tıp Brezilyalı Derneği üyesi, plantar siğil derinin bir artışı ile karakterizedir söylüyor. "Bu küçük bir yuvarlak yaralanma oluşturur ve ortada bir veya daha fazla küçük siyah noktalar var."

Bir dermatolog Márcia Linhares balık-gözü konumu, bitkinin ayak, ağrı ve rahatsızlık neden olur ve, bu tür topuk gibi, basınç noktalarında ortaya çıktığında genellikle nasır için hatalı olduğunu belirtti.

"Ne karakteristiğini yansıtan bir kaba merkezi noktası olmasıdır. Siğiller ayrıca düzgün ve kısıtlı ve onlar clavus çağrıldığında az acı verici olabilir. en yüzeysel varyantlar (plantar siğil mozaik) ve büyüme (mirmécia) nüfuz de vardır, "Marcia diyor.

Ayrıca Oku: HPV tedavisi olmayan? Bunu önlemek ve iyileştirmek öğrenin

tabanları dağılmış bir balık gözü (yani tek bir lezyon) veya birkaç seferde, ortaya çıkabilir unutmayın.

Balık gözü nedenleri ve salgın formları

Sara her kişinin balık gözü olan tabidir, ancak çocuklar en nedeniyle bağışıklık sistemi daha zayıf olduğu gerçeğine etkilendiğini belirtiyor.

Marcia cilde minör travma virüs HPV yayılmasını lehine olabileceğini açıklıyor. Ama bu durumda belirleyici bir role sahip kişinin bağışıklık olduğunu. "Etkilenen bireyin bağışıklık sorunu geliştirmek veya olmasın belirler budur, yani geliştirmek olasılığı daha yüksektir bağışıklıkları" diyor.

Bir dermatolog enfeksiyonu kişiden kişiye oluşur veya dolaylı yollarla, örneğin, nesne (fomitler) kirlenmiş olduğunu açıklar.

Bir de Sara vurgulamaktadır olarak stres, siğil bu tip ve uyuşturucu kullanımının görünümünü kolaylaştırır söyleyebiliriz. Bu faktörler enfeksiyon kolaylaştıran, bağışıklık sisteminin azalmasına neden yardımcı Bunun nedeni hepsi bu.

Ayrıca Oku: HPV: Eğer dikkat çekmek ve hastalığı önlemek için ipuçları

Nasıl balık gözü işlemek için?

Marcia çeşitli yöntemler avantajları ve dezavantajları vardır, çünkü tek bir tedavi bulunmamaktadır olduğunu açıklar. "Tek dikkate yer, hasta yaşı, klinik formu, hastalık süresi ve hastanın immünolojik koşulları almalıdır" diyor. kullanılabilecek yöntemler arasında örnek olarak şunlar verilebilir:

 • asitler;
 • Kriyocerrahi veya elektro;
 • CO2 lazer;
 • diğerleri arasında fotodinamik terapi.

"Bu nedenle, sadece dermatolog plantar siğil için en iyi tedaviyi belirleyebilir," Marcia dedi.

Sara, tıbbi tedaviler, genel olarak nitrik asit, kriyoterapi (dondurma) ve lazer tedavisi dumanlı, salisilik asit, trikloroasetik asit kullanımını kapsadığı güçlendirir. "Bu tedaviler yeterli değilse, cerrahi işlemler siğil kaldırmak için yapılabilir" diyor.

Balık gözü önlemek için 8 basit adım

Fotoğraf: Getty Images

Fotoğraf: Getty Images

Eğer ana kurallarına görebilirsiniz Aşağıda plantar siğil önlemek için:

 1. değil özellikle havuzun yanında soyunma odaları, banyolar ve bölgelerde, yalınayak yürümek.
 2. iyi yüzme sonra ya da sadece nem ile temas sonrası ayaklarına kurutun.
 3. başkalarının ödünç ayakkabı giymek kadar kaçının.
 4. kirlenmesini önlemek ve böylece bağışıklık sistemini güçlendirmek ve yardımcı (meyve, sebze, yağsız protein ile) sağlıklı bir diyet sürdürmek.
 5. aynı zamanda bir azalma bağışıklık sağladığından, stresi önlemek için deneyin.
 6. bağışıklığı azaltmaya yardımcı olabilecek şekilde, kendi başlarına (türden bağımsız olarak) ilaç almayınız.
 7. Zaten bir balık gözü olan bir kişi ile yakın temas varsa, bunu tedavi etmek önerilir.
 8. Zaten balık gözü ile varsa bu virüsün yayılmasını neden olabileceğinden, elini dürtmeyin. en kısa sürede tıbbi yardım isteyin.

Zaten bir plantar siğil olan kişi böyle yüzme havuzları, kulüp, umumi tuvaletlerden vb başkalarına yayılmasını kolaylaştırmak, ortamlar sorunu çözmek için, katılmak olmamalıdır farkında olduğunu da önemlidir

Ayrıca Oku: banyo havlusu İpuçları hijyen ve bakım

mümkün olan en kısa sorunu doğru tedavi etmek ve yine de diğer insanlara bulaşmasını önlemenin en iyi yolu, her zaman olduğu gibi bir dermatolog bulun.