Bağışıklık sistemini güçlendirmek Gıdalar - Kadınlar İpuçları

Vücudumuz sürekli bakteriler, virüsler, mantarlar ve hastalığa neden olan herhangi bir zamanda size saldırabilir diğer mikroorganizmalar maruz kalmaktadır. Bununla birlikte, vücudun bağışıklık sisteminin, bu yabancı işgalcilere karşı savaşmak için amaçlanmıştır hücre, doku, organ ve maddelerin gerçek bir ordu ile donatılmıştır.

Kolayca hasta alırsanız, dikkat: En bağışıklık düşük olabilir. sık soğuk algınlığı, grip ve minör tekrarlayan enfeksiyonlar, bağışıklık sistemi takviye edilmesi gerektiğini işaretlerdir. Bakıma ihtiyacı var ve sağlıklı bir diyet biridir var.

Kötü beslenme hastalığa daha yatkın bedeni terk edebilir. çanak montaj bağışıklık sisteminin zayıflaması önlemek için çok önemlidir Bu nedenle, iyi seçimler yapmak.

Vücut hücreleri ve vücudun savunma sisteminde yer alan diğer maddelerin oluşumu için enerji ve çeşitli besin ihtiyacı olmasıdır.

koruyucu bir işlevi uygulamak için, bağışıklık sistemini güçlendirmek besinler günlük yenmelidir. korumalı vücudu terk etmeyecek bazen onları yiyin.

bağışıklığı artırmak Gıdalar

Vitaminler düzgün bağışıklık sistemini korumak için en uygun besin arasındadır. C vitamini, örneğin, bu şekilde enfeksiyona karşı direnci artırmak bakteri ve virüsler üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir. Vitamin A mı, anti-inflamatuar etkiye sahiptir. E vitamini, sırayla, tip A ve C ve yaşlanmayı geciktirici mineral selenyum ile birlikte hareket eder. Kansere karşı koruyucu etki ve diyabet bazı türlerinin kontrolünü etkileyen B6 vitamini bağışıklık sisteminin büyük bir müttefiki olun.

mineraller, çinko arasında E vitamini benzer işlem, serbest köklerin tesirini nötralize ve bazı kanser biçimlerinin başlamasını önlemek sahip doku tamiri ve yara iyileşmesi ve selenyum, içinde faaliyet gösteren, öne çıkmaktadır.

Şimdi artırmak bağışıklığı yardımcı vitamin ve mineraller açısından zengin gıdaların bazı bakmak:

  • Meyveler: Turunçgiller (portakal, limon, ananas, kiraz, kivi), kavun, kiraz, guava, kaju, papaya, kavun, mango, karpuz, muz, hurma, kayısı, kiraz, avokado
  • Sebzeler: tere, ıspanak, lahana, brokoli, roka
  • Sebzeler: Domates, havuç, pancar, sarı biber, mercimek ve chayote
  • Taneleri: kahverengi pirinç, ayçiçeği çekirdeği, soya
  • Baharatlar: zerdeçal, kişniş, karanfil, zencefil, biber, maydanoz, kekik, fesleğen, mercanköşk, kekik, biber, zencefil, biberiye
  • Diğer kaynaklar: karaciğer, balık, tavuk, yumurta sarısı, fındık, sebze yağlan, soya fasulyesi, pirinç, pamuk, mısır ve ayçiçeği

onlar probiyotikler, bağırsak florasını sağlamaya yardımcı olur ve işgalcilere karşı savaşmak yardımcı antiviral etkiye sahip bir maddenin üretiminde yer alan bakteriler bakımından zengin olduğu gibi canlı Lactobacillus ile yoğurt, bu konuda önemli bir role sahiptir. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur, diğer besinler, besinlerin emilimini lehine.

önerilen gıdalar dahil etmenin yanı sıra, bağışıklık sistemini güçlendirmek için nasıl başka iyi bir öneri zengin bir diyet, binme ve renkli yemekler korumaktır. Vitamin ve mineraller yemek çeşitliliği fazla renk, daha büyük.

İdeal olarak, sadece kış aylarında sürekli değil, pratikte bu ipuçlarını tutmak veya vücut ilk işaretlerini verdiği zaman bir şeylerin yanlış olduğunu. savunma her zaman en iyi suç olduğunu unutmayın.