Fotoğraf: Getty Images

Fotoğraf: Getty Images

dikkate değer aroma ile ACAİ meyve küre şeklinde ve küçük (çapı 0,9 ila 1,3 cm boyutlarında) ve koyu mor renkli tam olgun ile Amazon özgüdür.

beslenme uzmanı Carolina Castro dünyada satılan acai çok Pará, Maranhão, Tocantins, Amapá ve ayrıca Guyana, Bolivya ve Venezuela çıktığını açıklıyor. "Orada acai 28 üzerinde türlerdir, fakat E. oleracea (Acai Pará) ve E. (Acai Amazon) istinabe en çok kullanılan ve dünyada tüketilen var," diyor.

Meyve kullanımı oldukça çeşitlidir. "Bolivya Yerel topluluklar, örneğin, yerel ağrı tedavisi için ve hatta bir kas tonik olarak köklerinin şurubu kullanın. Ama özellikle Brezilya'da ve Latin ülkelerinde en çok tüketilen formda doğal haliyle ya dondurulmuş hamur olarak meyve, "beslenme uzmanı diyor.

sağlıklı bir diyet hakkında denildiğinde kadara enerji, lifler, mineraller, esansiyel yağlar ve fenolik bileşiklerin büyük miktarlarda önemli miktarda içerdiğinden bir fonksiyonel gıda olarak kabul edilir çünkü Günümüzde zamanlarda, acai, artan önem kazanmıştır .

Carolina Açai hamuru ekstraksiyon işlemi dört sınıfa ayrılabilir açıklanmaktadır:

Ayrıca okuyun: meyve 20 kombinasyonlarını lezzetli smoothies yapmak için

  • Acai macunu (su kullanmayın) -% 40 toplam katı, minimum;
  • Özel veya acai acai kalın (Tip A) - 'den fazla% 14 toplam katı;
  • Ortalama düzenli veya acai (B tipi) - 11 ila 14%, toplam katı;
  • İnce veya popüler acai (Tip C) - 8 ve% 11 toplam katı arasında;

"Açaí hamuru, daha konsantre bir özüt acai aktif maddelerin daha yüksek bir miktarda içerir. Temelde araştırma amaçlı ya da dondurma gibi ve kremler gibi diğer ürünlerin imalatında kullanılmak için kullanılmaktadır. Acai Tip A, B ve C ekstraksiyonu, su, meyve özü seyreltir olan, kullanılmıştır. Ürünün yüksek talep, "beslenme açıklıyor, çünkü bu teknik gereklidir.

"Ayrıca, aktif bileşiklerin daha yüksek konsantrasyonları ile, bu nedenle, acai tozu, dehidre edilmiş ve bulmak mümkündür. Bu form, mutfak ilaç endüstrisinde preparatlar veya tabletler ve kapsüller olarak kullanılabilir "Carolina söyledi.

Acai sağlık en şaşırtıcı faydaları

Fotoğraf: Getty Images

Fotoğraf: Getty Images

Ama sonuçta, neden acai özellikle sağlıklı beslenme ile ilgili olanlar arasında, bugün bu kadar popüler? Hangi sağlığa avantajlar sunuyor?

beslenme Ayıklayabilirsiniz antioksidan özelliklere sahip önemli fenolik bileşiklerin bir dizi yüksek konsantrasyonlarını içeren bir vurgulamaktadır. Bu maddelerin bazıları, siyanidin-3-glikozit ve siyanidin-3-rutinosida olarak, isoeritina ve vanillik asit ve antosiyaninler orientin edilir. Bu maddeler fonksiyonları antioksidanlar, anti-enflamatuar ve vazodilatör ile bağlantılıdır. Ve bu işlevler ilişkilidir:

  1. Tümör hücreleri ve bunların büyüme azalması ortaya azalma;
  2. kolesterol düşürmek;
  3. Bel çevresi azaltılması;
  4. Geliştirilmiş ensülin hassasiyeti (tip 2 diyabet);
  5. ateroskleroz ve lipid peroksidasyonu ve dolayısıyla acai tüketimi kalp koruyucu olabilir azaltılması;
  6. Ayrıca, meyve antioksidan ve fenolik bileşiklerinin anti-enflamatuvar bir etki oluşturmakla yaşlanma-karşıtı etki (yaşlanma-karşıtı) ve nörodejeneratif hastalıklara karşı koruyucu gösterir.

Acai kilo?

Fotoğraf: Getty Images

Fotoğraf: Getty Images

Bu çok yaygın bir sorudur. Bir gıda kendisi (yiyecek olduğu gibi) bir kişinin kilo yapmak söyleyemeyiz, fakat kişiselleştirilmiş beslenme planına yerleştirildiğinde özelliklerinin, acai gerçekten kilo kaybına yardımcı olabilir.

Ayrıca okuyun: 40 jöle tarifleri sağlıklı bir şekilde hayatını tatlandırmak için

"Acai bulunan Biyoaktif bileşikler, organizma için bir enerji kaynağı olarak vücut yağının kullanımı teşvik. Ayrıca yağ ve kilo almaya yol açabilir aşırı tüketiminde çok zengindir antioksidanlar açısından zengin olsa Ancak, acai olarak bireysel ve uygun diyet içinde dengeli bir şekilde tüketilmelidir, "Carolina diyor.

Aynı şekilde, basitçe, "besi acai" demek doğru değildir. Her şey görecelidir. "Due yağ yüksek içeriğine, acai tüketimi aşırı artmış vücut yağ yol açabilir," beslenme uzmanı diyor.

Bu nedenle, fikri ağırlık kaybına, özellikle, diyet giren (veya değil) acai anda beslenme rehberliğini sahip olmanın önemini pekiştirmektedir.

Acai ve spor

Fotoğraf: Getty Images

Fotoğraf: Getty Images

Açaí, aslında, spor yapanlar için iyi bir müttefik olabilir. "Bu karbonhidrat ve yağ bir gıda yüksektir, bu nedenle yüksek spor performans için enerjiye ihtiyacı sporcular veya fiziksel olarak aktif için büyük bir alternatiftir," Carolina diyor.

Ayrıca, beslenme uzmanı açıklıyor, egzersiz öncesi tüketimi damar genişletici bir etkiye sahip olabilir ve bu nedenle spor performansını artırmak, kaslara besin kaynağı ve aralığı artırmak. "Due yüksek antioksidan kapasitesine, acai tüketimi de spor sırasında serbest radikallerin yüksek üretiminin neden olduğu hücre hasarına karşı atlet korumasında hareket edebilir," Carolina ekler.

Cupuacu lezzetli tarifler kullanılabilir ve birçok sağlık yararları sağlar: Ayrıca okumak

Acai tüketmek nasıl

Fotoğraf: Getty Images

Fotoğraf: Getty Images

çalışmalar sağlık yararlar sağlayabilirler 30 gün boyunca saf acai hamuru 100g tüketiminin gösterir: Carolina belirtiyor. "7 ml bir dozda Açai suyu (ekstraksiyon Tip A, B ve C) / kg günlük olarak 30 gün boyunca, aynı zamanda, yeterli olduğu görülmektedir," der.

"Acai toz yenidir. ürünü ve maltodekstrin, dekstroz ya da şeker herhangi başka bir tür olmadığı için, bir su içermeyen versiyonu olduğu gibi, büyük bir avantaj sağlar ve bu nedenle aktif maddeler meyvelerin daha büyük bir konsantrasyonuna sahip, "beslenme açıklar.

"Ürün kalitesini sağlamak için, sadece etikette madde listesini okuyun ve sadece bileşen listesi acai berry olduğundan emin olun. Toz örneğin bir meyve salatası, yoğurt veya smoothie, zenginleştirmek ve ilginç olabilir tüketmek yol çeşitlendirerek olabilir, "Carolina diyor.

zevk için Acai ile 12 tarifleri

Fotoğraf: Getty Images

Fotoğraf: Getty Images

muz ve müsli ile 1. Acai: hazırlık süper basittir. gelir miktarları için, istediğiniz miktarda yapabileceğiniz olduğu kesin değildir. hüner bazı satılan en kalın acai yapmaktır "acai evlerinin." süpermarketlerde torbalarda satılan acai hamuru, çok ince ve gelir bu tür iyi değil.

2. Bowl acai şeker: maalesef satışa ürünlerin birçok lezzet ve şeker gülünç miktarda (bazı insanlar tarafından istenmeyen kafein vardır) guarana şurubu ile doludur. anahtar, o zaman, meyvenin saf hamuru kullanmak ve ev krem ​​/ acai dondurma yapmaktır.

Ayrıca okuyun: Chia antienflamatuar etkiye sahiptir gidermiş ve besin dolu tohuma

muz ve çilek ile 3. Dondurulmuş Acai: bu süper ferahlatıcı tarifi meyveler ve fındık ile sadece dondurulmuş acai hamuru, guarana özü, şeker veya tatlandırıcı, muz, çilek ve granola kullanacağız yapmak.

çilek hamuru ve guarana şurubu ile 4. Acai: Eğer çilek hamuru veya eğer evde dondurulmuş çilek, hatta daha iyi kullanabilir bu fikir. Guarana şurubu kolayca süpermarketlerde bulunan ve acai evlerinde tercihen satın alabilirsiniz acai edilir.

muz 5. Milkshake acai: vejeteryan tarifi / laktoz ihtiva eder. Muz krem ​​milkshake terk sorumludur; kaju fıstığı, geleneksel milkshake gibi tutarlı ve yoğun hale getirmek için vardır. Dondurulmuş hamur Acai lezzet ve renk; Şeker mantıklı tatlandırmak için; ve su bir blender tüm malzemeyi öğütmeye yardımcı ve daha net geliri bırakmak.

6. Freezie dolması acai: Brezilyalı yaz yüzüdür tatlar bir arada! dondurma için, guarana şurubu ve su ile acai hamuru kullanacaktır. Ve doldurma için, sadece yoğunlaştırılmış süt kullanacaktır.

7. Tuğgeneral acai: bir söz egzotik tatlı, yoğun lezzet ve aynı zamanda düşündürücü yeme durdurmak istemiyor, hangi! Eğer acai hayranı iseniz, sevmek emin olabilirsiniz!

muz 8. Mousse açaí: öneri herkes tekrarlamak istiyorum ki bu kombinasyon (muz ve acai) bir hafiflik verir ve bir tatlı bu meyvelerin lezzetli bir tat getirmektir! Çikolata krem ​​şanti Bu tarif bir zorunluluktur son dokunuş katıyor yapmak kolaydır ve beyazdır.

9. Salame acai: Sadece yoğunlaştırılmış süt, tereyağı, acai tozu ve mısır unu gofret gerekecektir. Farklı ve büyük bir bakışla bir lezzetli tatlı,! İyi seçim özel bir öğle yemeğinden sonra hizmet etmek.

10. Rocambole acai: hafif yemek tarifi, canlandırıcı ve gerçek sıcak! Değil jöle rulo büyük bir sunumla olduğunu belirtmek ve sadece üzerine serpilir bir miktar pudra şekeri ile iyice soğutulmuş hizmet etmek.

11. acai ekmek: nispeten hızlı bir tarifi de elde edilir, ve ekmek çok lezzetli. Sen un, kuru maya, tuz, toz acai, sıcak su ve zeytinyağı gerekecektir.

12. Cheesecake acai: güzel ve lezzetli tatlı, herkes hata bulmak ve henüz kolay yapmak! Acai ve eşsiz lezzet seviyorum ve / veya peynirli kek için farklı bir dokunuş vermek isteyenler için ideal. herkesi etkilemek için iyi bir şey!

acai tüketimi Uyarılar

Fotoğraf: Getty Images

Fotoğraf: Getty Images

Carolina acai tüketimi için kontrendikasyonu yoktur belirtiyor. Sadece dikkat olasılıkla kilo almaya yol açacaktır aşırı tüketime, ilgili içindedir.

Yani, kim her şeyden önce her durumda Bölümünün özelliklerini değerlendirecek bir beslenme danışmalısınız günlük diyet acai berry dahil etmek istiyoruz ve düzgün tüketildiğinde, birçok önemli faydalar sağlayabilir bu güçlü meyve tüketiminin doğru miktarını göstermeye sağlık!