Siu, en güvenli doğum kontrol yöntemlerinden birini karşılamak

Fotoğraf: iStock

Kadınların mevcut kontraseptif yöntemlerin farklı türleri hakkında bilmek için giderek daha önemli olduğunu, tüm sonra, bu doğum kontrol hapı icat beri, bu konuda kendilerinden daha çok emin olmak ve var, bu seçim ve bunlara cinsel özerklik büyük bir özgürlük sağlar onlar daha fazla cinsel bağımsızlığını olabilir.

Bugün yalnızca olası bir gebeliği önlemek için bir prezervatif ile birlikte bir yöntem olarak hap teslim olmak zorunda değilsiniz. Her kadının organizmaların tercihlerini ve hususiyetleri sığdırmak için piyasada birçok seçenek vardır.

Yeterince popüler hale geliyor Seçeneklerden biri SİU, progestojenle RİA olduğunu. Oldukça RİA (Rahim İçi Araç) benzer giderek jinekolojik bakımda kadınlar tarafından talep edilir ve doğum kontrol yönteminin iyi bir seçim olabilir.

Sen bile bilmiyorsun? Başka bir yöntem belirlemeleri amacıyla Ya arıyorsun? Yani daha fazla bilgi edinmek ve SIU ilgili tüm sorularınızı almak için zaman ayırın.

Nasıl Çalışır ve kimin içindir?

Siu, en güvenli doğum kontrol yöntemlerinden birini karşılamak

Fotoğraf: Thinkstock

Luiz Alberto Manetta, Sao Paulo Ribeirao Preto Üniversitesi'nde Kadın Hastalıkları ve Doğum jinekolog ve Doktora göre, eylem yöntemi doğrudan cihaz üzerinden günlük küçük dozlarda vücutta serbest bırakılır levonorgestrel hormonu ile bağlantılıdır. T biçiminde, SİU kolayca rahim biçimine uyarlar.

Ayrıca okuyun: 10 mitleri hamile kalmak konusunda

Bu sürüm kadının vücudunda ikili doğum fonksiyonuna sahiptir. Bu gebelik imkan vermek için yeterince kalın olmaz ve böylece "rahim (endometriyum) kaplama tabakasının gelişimini kontrol gebeliği önler. serviks sperm rahim girin ve yumurtayı döllemek için zorluk çeker, böylece (rahim içine açılmasını) Normal mukus kalınlaşması teşvik ek olarak. SIU da rahimde sperm hareketini etkiler "jinekolog söyledi.

Başlıca belirti ama sadece bunun için, gebeliği önlemek isteyen kadınlar içindir. Dr Luiz Alberto SIU diğer ayrıntılarını işaret:

 • idiyopatik menoraji (organik bir neden olmaksızın aşırı adet kanaması);
 • endometriyal hiperplazi, östrojen replasman tedavisi sırasında (rahim mukozası tabakasının aşırı büyümesine) karşı koruma;
 • gebelik arzu yok endometriozis Adenomiyozis olan hastalar için tedavi.

Siu eklemek için prosedür nasıl?

Siu, en güvenli doğum kontrol yöntemlerinden birini karşılamak

Fotoğraf: iStock

SIU yerleştirilmesi yakında doğum sonrası alınacaktır komplikasyon veya bazı durumlar dışında, doktorun ofisinde yapılabilir basit bir işlemdir.

kadın ağrıya bir hoşgörüsüzlük olduğundagösterilir ameliyathanede eklenecektir ya size zor ofiste yerleştirmek için yapar herhangi anatomik anormallik var.

peşin hazırlık gerekli olduğu gibi son jinekolojik muayene yürütülen ve yerinde enfeksiyon olduğundan emin olun etmiş. o prosedürü kolaylaştırır, çünkü Ayrıca sadece menstruasyon sonra koymak için tercih edilir.

kadın doğurganlığı etkileyen 12 faktörleri ve hatta bilmiyordum: Ayrıca okumak

"Kapsamlı jinekolojik muayene sonrasında vajinal spekulum yerleştirilir, rahim belirlenmesi: Dr. Luiz Alberto prosedür uygulanır açıklar. Bir steril çözelti serviks temizlemek için uygulanır. Sistem, bir ince, esnek plastik tüp (yerleştirici) aracılığıyla rahim içine sokulur. "

Bir büyük endişe ağrı ile ilişkilidir. Bu konuda, doktor işlemden sonra ağrı ve baş dönmesi hissetmek mümkündür, ama genellikle birkaç dakika içinde geçer söylüyor. Ayrıca, işaret "uygun görülen içine sokulmasından önce serviks anestezi uygulanabilir ise."

SIU x RİA: fark nedir?

Siu, en güvenli doğum kontrol yöntemlerinden birini karşılamak

Fotoğraf: iStock

Sadece benzer isim şaşırtmak için mümkündür, ancak hatta cihazlar benzerdir. Bununla birlikte, bunların etki mekanizmaları önemli ölçüde farklıdır.

gynecologist iki yöntem arasındaki farkları gösterir: "RIA bakır rahim içi kullanımı ile ilaç bir steroid olmayan bir yöntemdir. SİU hormon intrauterin bir kullanım yöntemidir. RİA ile kullanıcılar aylık kanama ve artmış kanama miktarında, Siu kullanıcıları alışılmadık gerçeklerle kalır. "

olası yan etkileri

Siu, en güvenli doğum kontrol yöntemlerinden birini karşılamak

Fotoğraf: iStock

Hemen hemen her kontraseptif yöntem gibi, takıldıktan sonra yan etkilere yol açabilir. En yaygın şunlardır:

Ayrıca okuyun: jinekologlar tarafından cevap gebelik önleyici yaklaşık 38 soru

 • ilk aylarında düzensiz kanama;
 • Alt karın ağrı veya rahatsızlık;
 • Kalıcı vajinal akıntı;
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı.

Bu en yaygın yan etkiler, değil SİU onlardan muzdarip kullanmaya başlamadan tüm kadınlar olmasına rağmen, unutmayın.

Daha sorulara cevap

Siu, en güvenli doğum kontrol yöntemlerinden birini karşılamak

Fotoğraf: iStock

Vay be, ne kadar bilgi! Ama SIU hakkında bilmek daha da şeyler vardır. Dr Luiz Alberto Manetta tarafından cevap daha fazla soru bakınız:

RİA sokulmasından sonra adet döngüsü değişir?

"Evet. Kullanım ilk aylarında farklı şiddette düzensiz kanamanın çok sık rastlanan bir durumdur. Yaklaşık 60 Kullanım 6 ila 8 ay sonra hastaların% 70 ve aylarca kanama olmadan kanamayı durdurmak ve kalmak için ilerler / yıl (5 yıla kadar - her SIU sınırı). Kullanıcıların küçük bir kısmı metodolojisinin terk yol açan, daha yoğun ve kalıcı kanama kalabilir. "

SİU prezervatif kullanımını önler?

Ayrıca okuyun: hapı yaklaşık 5 mitler

"Farklı doğum evet. Ama SIU kullanımı kullanıcı ekranı STD veya sözleşmeler HIV riskini engellemez. " Bu nedenle, her iki metodunun kombinasyonu idealdir.

RİA kullanan hamile kalma gerçek bir risk nedir?

"% 99.8 verim (yaklaşık% 0.2 kadar bir başarısızlık oranı) ile doğum kontrolü son derece düşük".

kadın hamilelik sonrası Siu kısaca koyabilirsiniz?

"SIU sadece altı hafta teslimden sonra girilmelidir, rahim normal boyutuna geri dönmek için zaman alır."

Ve o yerleştirme sonrası normal emzirebilir?

"Süt üretimi kaybını karşılaşmadan, düzgün emziren hasta çıkabilecek olumsuz etkileri zarar vermez emzirme (levonorgestrel düşük dozlarda bebek gelişimi üzerinde olumsuz bir etki ile, anne sütü örnekleri IUS kullanıcı tespit edilmiştir). "

kaldırma prosedürü olarak nedir?

"SIU forseps yardımıyla IUS ayrılmasıyla gerçekleştirilebilir ve vajina dışına hafif bir hareketi çizmek teli tanımlanması için jinekolojik muayene sonrasında. Bazı durumlarda, kablo SIU görebilir ve hatta "yakalamak" telleri ameliyathanede çıkarılması gerekli değildir belirli kenetlerle değilken. "

Ne önlemler yerleştirme sonrası alınmalıdır?

dikkat etmelidir uzman kadınlara göre "sona ermez ağrı varlığı, düzensiz / aralıklı ve bol kanama ve jinekolojik enfeksiyonlar (uterin perforasyon riski rağmen düşüktür)."

Siu kaldırmak için tel seks bozabilir?

"Hayır, seks ile karışmaz."

yerleştirme sonrası Siu ofset yardımcı olabilecek bazı risk faaliyeti vardır?

"Rutin faaliyet dahilinde, yerinden çıkma riskini artırır hiçbir aktivite yok."

SIU tarafından yayınlanan hormon uzun vadeli eşi için bir soruna neden olabilir?

"Düşük bir hormon salınım olduğundan, uzun vadede yan etkileri hiçbir kanıt yoktur."

Menstrüel dönemde içerme az ağrılı olduğu doğru mu?

"Evet, hasta adet gören edildiğinde SIU daha kolay ve daha az ağrılı ekleme olduğunu."

Yer değiştirme söz konusu olduğunda, hatta kısmi koruma olduğu doğru mu?

"Yerinden bağlı olarak, yöntemin etkisi azalır. tespit edilen vardiya kez hekim kabul edilmesi gereken davranış değerlendirmek için bakılmalıdır. "

SIU deplasman olduğunu endikasyonları nelerdir?

"SİU 4-12 hafta jinekolojik muayene ve transvajinal ultrason pelvik yoluyla takıldıktan sonra kontrol edilmelidir. İlk değerlendirme ve her şeyin normal olduğunu bulgu sonra, izleme yılda en az bir kez yapılmalıdır. Ayrıca, doktor, aşağıdaki olaylardan herhangi birinde başvurulmalıdır: kalıcı karın ağrısı varlığında, hasta ya da erkek arkadaşı, cinsel ilişki sırasında ağrı veya rahatsızlık, adet döngüsü ani değişiklikler (örneğin, daha düşük bir kanama zaman sonra ya da kanama kalıcı kanama, şiddetli ağrı veya kanama) meydana gelir. "

Doğurganlık SIU kaldırılmasından sonra normale döner?

Dolaşımdaki hormonu konsantrasyonları bulma, eğer "IUS uzaklaştırılmasından sonra, levonorgestrel seviyeleri azaltılır. Birkaç gün sonra, kadın hamile yapabiliyor. çekilmesinden sonra bir yıl önceki kullanıcılarının yaklaşık 60 ila 80% zaten hamile, olanlara benzer bir yüzdesi doğum kullanılan hiç kim. "

Bu durumda, SIU kullanımı belirtilmemiştir?

"SIU kullanılmamalıdır:

 • Hasta gebe veya hamile olduğundan şüphelenilen ise;
 • Hasta olan ya da tekrarlayan pelvik inflamatuar hastalık (dişi üreme organlarının enfeksiyon) veya vajinal enfeksiyon veya servikal varsa;
 • Hasta doğum sonrası veya bir düşük son üç ay içinde meydana geldikten sonra rahim enfeksiyon var ise
 • Hasta serviks hücresel anormallikler veya serviks veya rahim şüphelenilen kanseri varsa;
 • Hasta geliştirmeye hormon progestin bağlı tümörleri varsa;
 • Hasta varsa anormal vajinal kanama konmamış;
 • Eğer leiomyomları (myom) veya rahim malformasyonlar ve rahim boşluğunun bu neden deformasyon dahil serviks ya rahim anormallikleri varsa. "

Bu onların aile geçmişinde tromboz vakalarla hayatlarını da sağlar?

"Ürün levonorgestreldır gibi, Siu kullanarak artan tromboembolik olaylarla ilgili hiçbir kanıt yoktur."

Şimdi SIU kullanımı hakkında tüm sorularınıza almak, başka bir alternatif doğum kontrol yöntemi vardır. Eğer bu sizin için iyi bir seçenek olabilir düşünüyorsanız, doktorunuza danışın ve bu olasılığı çalışma.