Fotoğraf: Getty Images

Fotoğraf: Getty Images

onlar bir baş ağrısı, kolik hissettiklerinde Çoğu zaman, örneğin, insanlar sözde MIP'lerin arayışında bir eczane (Muaf Reçeteli İlaçlar) gidin, ateş veya kas ağrısıdır. Bunlar sağlık otoriteleri tarafından onaylanan ve minör semptomları tedavi etmek için tasarlanmıştır. Satılık reçete veya reçetesiz mümkündür.

Ama bu her zaman ve her durumda kullanılabilir anlamına gelmez. Bunlar ilaçlar ve belirli özelliklerine göre, MIPs da ya aşırı veya uygunsuz kullanımı ile sağlık sorunlarına neden olabilir. Dikkat bazı hastalığı olan çocuklar, yaşlılar, hamile kadınlar ve insanlar söz konusu olduğunda daha da büyük olmalıdır.

Priscila Vautier, ilaç, Eczacılık Master, Eczacılık ve Sao Paulo Devlet Eczacılar Birliği Direktörü sırasında profesörü en yaygın insanlar tarafından kullanılan reçetesiz ilaç analjezikler, ateş düşürücüler, kas gevşetici, ateş düşürücü ve olduğunu söyledi antiasitler.

Onlar düşük risk olarak kabul edilir rağmen MIPs, bazı durumlarda, istenmeyen reaksiyonlar, zehirlenme ve ilaç etkileşimleri neden olabileceğini belirtiyor. Örneğin herhangi bir uygun kılavuz varsa, bir kişinin (arzu edilen belirtileri hafifletmek olmayacak) yetersiz kullanımı işleyebilir ya da zehirlenmesine neden aşırı doz olabilir. Ayrıca zehirlenmelere sebep olabilir aynı aktif madde, iki ilaç kullanmanın riski de vardır; ve daha önce da, MIP'lerin bulunan ilaç ile etkileşime giren, bir ilaç kronik kullanım alıcı hastanın imkanı.

gelişigüzel alınmamalıdır ilaç 15 sınıfları

Fotoğraf: Getty Images

Fotoğraf: Getty Images

altınızdaki konular zararsız bakmak ilaçların bazı grupları, kullanmanın temel risklerin neler görebilirsiniz, ancak abartılı veya uygunsuz biçimde kullanıldığında, tehlikeli hale gelebilir.

1. Hormonlar ve kontraseptifler

Priscila uygun olmayan kullanım vücut eksikliği hormon yol açabileceğini vurguluyor. "Ve sürekli kullanım artan kan basıncı, (sigara ile ilişkili özellikle) derin trombozu ve migren riskini artırabilir" diyor.

Amouni Murad, CRF-SP teknik danışman (Bölgesel Eczacılık Kurumu), çeşitli epidemiyolojik çalışmalar kombine oral kontraseptif kullanımı ve venöz ve arteriyel tromboz riski arasında açık bir ilişki olduğunu göstermektedir belirtmektedir.

2. emiciler ve bağırsak antiphysetics (Simetikon)

Amouni bu ilaç sınıfının bir örneğidir simetikondur yorumunu yapmaktadır. "Bu aşırı gaz yol açtığı mide rahatlatır bir antiphysetics silikon antiflatulenta eylem, bu."

teknik danışman simetikon vücut tarafından absorbe olmadığını açıklıyor ve sadece sindirim sistemi içinde tamamen dışkı ile elimine ediliyor davranır. istenmeyen reaksiyonlar olasılığı olmasına rağmen", bunlar bildirilir: (dolayı tahriş edici bir ajan ile cilt teması meydana geldiğinde veya alerji neden olan iltihabı) egzama kurun; ve nadir olgularda, (çok kaşıntı ciltte kırmızı lezyonlar) bu tür kurdeşen olarak acil reaksiyonlar. içinde "

Luftal de sık sık aşırı gaz olan hastalar için kullanılan bir bilinen ve bağırsak antiphysetics olduğunu. "Sorunu çözmek" o semptomları hafifletir unutmayın ama. genellikle yan etkilere neden olmaz, ancak nadir durumlarda oluşabilir: deri ya da deri alerjisi iltihabı.

Priscilla böyle malzemenin uygunsuz kullanımı bazı durumlarda geçici kabızlık yol açabileceğini vurgulamaktadır.

3. analjezikler ve antipiretikler (aspirin, dipiron, parasetamol)

Priscila Parasetamol bir anti-inflamatuar steroid olmayan olduğunu açıklar "kronik kullanımı hepatotoksisite (hepatotoxin adı kimyasalların sebep olduğu karaciğer hasarı) yol açabilir."

Amouni Parasetamol hamilelik sırasında kullanılabilir iken, doktor önce danışılması gerektiğini işaret ediyor. "Ayrıca, en fazla 3 gün süreyle ağrı veya ateş için 10 gün içinde uygulanmamalıdır" diyor.

AAS, Priscilla açıklıyor, bu mide kanamaya neden olabilir ve dang durumunda kontrendikedir.

"Yanlış kullanıldığında Dypirone, hipotermi, deri reaksiyonları, böbrek dokusunun iltihabı neden olabilir," Priscilla söyledi.

"Gibi ilaçlar alkol ile birlikte alındığında, ülser, mide-bağırsak bozuklukları ve kanama meydana gelebilir," farmasötik Priscilla ekler.

4. Antasitler

alüminyum tuzları, magnezyum tuzları, kalsiyum karbonat ve sodyum bikarbonat: Amouni antasit en bir veya dört ana bileşenden daha fazla içeren yorumlar.

"Birçok reçeteli ilaçlarla etkileşimleri olabilir, yüzden onları almadan önce ilaçlar arasında etkileşimler hakkında bir eczacıya danışmak çok önemlidir. Ayrıca, kalp hastalıkları, yüksek tansiyon veya böbrek sorunları olan özellikle insanlar bir antiasit almadan önce doktorlarına danışmalıdır, "teknik danışman ekler.

Priscila dışarı olarak başlıca riskler / bu ilacın aşırı veya kötüye sorunları: gıda ve ilaç emiliminde eksiklik; kabızlık ve ishal.

5. anti alerjik ve anti-histaminler (deksklorfeniramin, Loratadin)

onlar alerjik hastalıkların tedavisinde kullanılacak ilk beri Amouni yorumlar o dekzklorfeniramin, hidroksizin, prometazin ve Siproheptadin, bilinen en eski alerji ve. "En yaygın ve rahatsızlık verici yan etki sedasyon olduğunu. Uyku hali halen (ya da ajitasyon) oluşabilir, konsantrasyonda azalma ve bellek psikomotor koordinasyon ve ağız kuruluğu, bulanık görme, idrar tutma, iştah ve ağırlık kazancını değiştirmektedir. Bu yan etkilerin olasılığı için, bu ilaçlar kaza riski taşıyan sürücüler, pilotlar ya işçilerinde kaçınılmalıdır "diyor.

Loratadin, Desloratadin, Setirizin, levosetirizin, Ebastin ve Fexofenadine "ikinci nesil" olarak adlandırılan alerji, daha modern olarak kabul edilir. "Onlar küçük sedasyon ve psikomotor aktivitesi üzerine minimal etkilere neden belirtiler rahatlama sağlarlar. Bazı durumlarda, en önemli yan etkisi olan baş ağrısı (baş ağrısı), karşılaşabilirsiniz, "Amouni diyor.

uyku hali, ya mukus kalınlaşma kalınlaşma: majör alerji, aşırı veya uygunsuz kullanım sorunları olarak ilaç Priscila dışarı.

6. Antiemetikler (metoklopramid)

Bulantı ve kusma gibi kamu sindirim işlevlerinde davranır. Priscilla riskli gruplar (yaşlılar, çocuklar, şeker hastaları) de, bu ilaçlar birkaç olumsuz etkileri olduğunu söylüyor. "Kötüye anksiyete ve ajitasyonu ve bazen uyuklama neden olabilir," diye ekliyor.

bilgilerin talimatı uyarınca, en sık olumsuz reaksiyonlar şunlardır: huzursuzluk, uyku hali, yorgunluk ve halsizlik / tükenme (hastaların yaklaşık% 10 meydana gelen). Daha seyrek: uykusuzluk, baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı, galaktore, jinekomasti, kurdeşen ya bağırsak bozuklukları da dahil olmak üzere deri döküntüleri,.

Ayrıca talimatı uyarınca, huzursuzluk, istem dışı hareketler, konuşma bozukluğu gibi tepkiler vb Onlar çocuklarda ve genç erişkinlerde daha sık olabilir; anormal veya rahatsız hareketler uzun süreli tedavi gören yaşlılarda sık görülür.

7. antispazmodikler (Buscopan)

Buscopan (N-butylscopolamine bromür) ilaç bu tip bir örnektir. Gastrointestinal kramp, karın ağrısı ve istem dışı hareketler biliyer kolik, cinsel ve üriner organlar semptomlarının tedavisi için endikedir.

"Kötüye ağız kuruluğu ve uyku hali, bulanık görme, taşikardi yol açabilir," Priscilla diyor.

(Örneğin dipiron) analjezikler ile birleştirildiğinde" Eğer daha fazla bakıma ihtiyacı. skopolamin yüksek dozlarda deliryum, kafa karışıklığı, felç, uyuşukluk ve hatta ölüme bile neden olabilir, "farmasötik ekler.

8. mantar önleyiciler ve antimikotikler

Antifungal veya antifungaller temelde ilaç tedavisi ve / veya, kandidiyazis, vb menenjit gibi sistemik enfeksiyonlar (saç, tırnak ve cilt meydana gelen yüzeysel mikozların) bu tür "ayak mantarı", dermatofitozis olarak mantar enfeksiyonları önlemek için kullanılır

bu ilaçların birçoğu sadece reçete ile satılan, ancak bazı reçetesiz ilaçlar olarak temin edilebilir.

bu tip ürünün yanlış kullanımı, Priscilla'ya göre neden olabilir: Tedavi, kızarıklık ve yanma karşı direnç.

9. Anti-enflamatuar ve anti-romatizmal (Diklofenak, Nimesulid)

Nimesulid, piroksikam, tenoksikam Diclofenacos sınıf ilaçların örnekleridir.

Priscilla fazla olmayan /, hasta ile olabileceğini açıklar: mide ağrısı, mide ekşimesi, mide bulantısı, kusma, kanaması ve mide delinmesi (mide ve onikiparmak bağırsağı), karaciğer hastalığı (ilaç siroz), nefrit neden yarası (taahhüt böbrek), kalp sorunları ve anemi.

10. antiülser maddeler (omeprazol)

Mideyi "zarar" olduğunu ilaçları kullanacak olanlar için bir "gastrik koruyucusu" olarak reflü özofajit, gastrit, mide ülseri ve duodenum ülseri, hem de işleyişini tedavisinde endikedir.

Omeprazol bir reçete gerektiren bir ilaç olmasına rağmen, birçok kişi reçetesiz satın alma sonunda. Ama güçlendirmek: aşırı ve uygunsuz kullanımının sağlık sorunlarına neden olabilir.

"Kötüye böyle mide kanseri, karaciğer sorunları ve safra gibi diğer hastalıkları maskeleyebilir. Bazı vitamin ve minerallerin emilimini inhibe edebilir, bu tür kramplar ve kalp hastalığı gibi etkilere neden olabilir, "ilaç Priscilla açıklıyor.

11. Ekspektoranlar (Şurup)

Bu kişi balgam ile kötü bir öksürük olduğunda ilaç türüdür yaygın olarak kullanılmaktadır.

ekspektoran işlem kısaca mukus miktarını artırmak ve solunum yollarının sonucu çıkmasını sağlayan, sekresyon viskozitesinin azaltılması için.

Amouni ekspektoran, genellikle iyi tolere edilir bromheksin hidroklorür, bir örnek söz konusu. "Gözlemlenebilir Can, ancak, ishal, bulantı, kusma ve diğer hafif gastrointestinal belirtiler. Ayrıca döküntü, ürtiker, bronkospazm, anjiyoödem ve anafilaksi gibi alerjik reaksiyonlar rapor edilmiştir, "diyor.

ekspektoranların uygunsuz kullanımı için Priscila dışarı olarak büyük sorunlar gastrointestinal bozukluklar (bulantı, kusma).

12. Kas gevşetici (Carisoprodol)

Amouni göre Örnek kas gevşetici karisoprodol olup. "Kas gevşetici kas gevşemesi ve sedasyon ve aynı zamanda (hastaların en az% 10 meydana gelen) daha sık reaksiyonları üretmektedir. Ayrıca basınç düşmesi, uyku hali ve baş dönmesi yerleştirebilir, "diyor.

Priscilla karisiprodol olarak rahatlatıcı kötüye, "zihinsel karışıklığı, endişe, koordinasyon ve denge eksikliği gelişmekte, bağımlılık ve tolerans yol açabilir." Olduğuna dikkat çekiyor

Ayrıca alkol veya diğer santral sinir sistemi yatıştırıcı ile eş zamanlı kullanıldığında, depresyon gibi daha ciddi sorunlara neden olabilir, dikkati çekiyor.

13. Oftalmik çözeltiler (göz damlası)

tıbbi gözetim olmadan, yanlış kullanılırsa göz damlası ciddi sorunlara neden olabilir, Oftalmik çözümler aradı ve edilmektedir.

"Önerilen doz değiştirme veya gözün kullanımı reçetesiz damla yaptığında kötüye karakterize edilebilir," Priscilla diyor. sulanma değişikliği, göz yaralanması, göz enfeksiyonları, glokom: "Bu gibi durumlarda, göz sağlığına zarar gibi ortaya çıkabilir. Buna ek olarak, kullanım karışıklığı, hipertansif krize neden olabilir, "eczacıya açıklıyor.

14. elektrolit takviyeleri (İzotonik)

elektrolit takviyeleri yaygın ter uzun ömürlü aktiviteleri nedeniyle kaybedilen hidrasyon ve bunların tuzları (sodyum, potasyum, magnezyum) yerine yardımcı olmak için sporcular tarafından kullanılır.

Genellikle her zaman ürünün kullanma talimatına göre, su içinde seyreltilmesi gereken efervesan tabletler, gelir.

(Kanda aşırı sodyum) hipernatremiye ve / veya hiperkalemi (kanda potasyum büyük miktarda): Priscilla tavsiye edilenden daha doğru hazırlanmış, daha az su daha ciddi doz aşımı sonuçları olarak oluşabilir, ancak, açıkladı.

15. Nazal dekonjestanlar

Priscilla artan sıçrama burun tıkanıklığı (rhinitis medicamentosa) ortaya çıkmaktadır (ya da geri tepme) olabilir dekonjestan sık ve uzun süreli kullanımı ile daha fazla ve daha fazla dekonjestan kullanımı için hasta alır açıklar. "Bu nedenle, üst üste değil, beş yaşından küçük çocuklarda en fazla 5 gün süreyle kullanılmamalıdır" diyor.

"Hatta kan basıncını arttırmak ve diyabetlilerde ise kan şekeri seviyesini arttırabilir," farmasötik ekler.

Fotoğraf: Getty Images

Fotoğraf: Getty Images

Bunlar genellikle uygunsuz şekilde kullanılırsa uyuşturucu madde türleri sadece örnekleridir. Bazı insanlar, (MIP değildir) bile kendi kendini tedavi reçete gerektiren ilaçlarla gelip unutmayın zaman, örneğin, vb başka bir kişinin evine, bir arkadaştan bir ilaç kullanıyor

Yani, genel olarak, Kendi kendine tedavi çok tehlikeli olduğunu hatırlamak her zaman iyidir. Priscilla için "insanların muaf veya reçetesiz tüm ilaçlar, sağlık için risk oluşturabilecek farkında olmak son derece önemlidir."

Amouni göre, güvenli bir ilaç yönetimini yapmak tüketici için tek yol etkili rehberlik değil. "Kanunla öngörülmüş uymak ve böylece tüketicinin hakkını garanti tüm işletim süresi boyunca sahada eczacıya korumak zorundadır eczane destekli ve uzman kişiler tarafından denetlenecek."

"Bu bütün ürün reçete ve özellikle hassas yönlendirme ile kullanılması gerekir, böylece ilaç kötüye hastanın sağlığına tehlike arz edebilir ne olursa olsun dikkati çekiyor," Amouni varır.

Unutmayın: çalmıyor sağlığı (Ve ilaçlar!). sadece tıbbi tavsiye ilaçları kullanın.