Kekik: kendi gıda dahil etmek iyi nedenler - Kadınlar İpuçları

Fotoğraf: Thinkstock

yabani mercanköşk veya kekik bilinen Kekik, binlerce yıldır pişirme kullanılmıştır aromatik bitkidir. teslim asla Kim, örneğin, pizza peyniri, jambon, domates ve kekik?!

"Ben kekik hep ... gıdaya farklı bir lezzet verir ben örneğin, onunla baharat lahana salatası seviyorum düşünüyorum. Ama tabii ki gerçeği her şeyi ile gider olmasıdır: Genel pizza, makarna vb, "Patrícia Medeiro, 27, öğretmen söyledi.

Maria Leme, 58, ev kadını, aynı zamanda gıda çoğu hazırlamak için ot kullandığı kekik ve hesabı sever. "Ben peynir ve sebze pasta yaparken, örneğin, biraz kekik ekleyin ... makarna sosu da kaçırmamalısınız ... Neyse, kekik hiçbir sıcak gelir bırakır" diyor.

Ne az kişinin bildiği pişirme gıdaların daha fazla lezzet sağlama rolüne ek içinde ot, aynı zamanda sağlık yararları bir dizi sunmasıdır.

"Kekik vücudumuzda işleyişine yardımcı olabilecek birçok besin özellikleri vardır," beslenme uzmanı ve kişisel diyet Sabrina Lopes diyor.

Size Aşağıda, en insanların diyetin parçası oldu bu bitkinin bu ve diğer bilgileri görebilirsiniz.

Sağlık için kekik Faydaları

Kekik: kendi gıda dahil etmek iyi nedenler - Kadınlar İpuçları

Fotoğraf: Thinkstock

Sabrina Lopes vücuda kekik yararları hakkında konuşur:

  • O (antioksidan serbest radikallerin etkilerine karşı hücreleri korumaya yardımcı olan) antioksidan özelliklere sahiptir.
  • Anti-inflamatuar.
  • Bu antibakteriyel olduğunu. Mide ve duodenum ülseri birinci derecede sorumlu - "kekik antibakteriyel aksiyon bakteri Helicobacter pylori mücadelede yardımcı olur. Aynı zamanda da bağışıklık sistemi ve vücut için önemli maddelerin emilimi yardımcı bağırsak florası, dengesini teşvik "beslenme uzmanı Sabrina Lopes açıklıyor.
  • Sindirim sisteminde hareket eder. "Bu, aynı zamanda, örneğin tanen, cervacol, simen ve linalol gibi maddeler sindirim enzimlerinin üretimini uyararak sindirim sisteminde hareket - gazların oluşumunu azaltarak sindirim özellikleri güvence altına alınması ve bağırsakta krampları önlemede," Sabrina Lopes söyledi.
  • Bu diüretik etkiye sahiptir. "Kekik diüretik etkisi vardır, bu da kan dolaşımında yardımcı olur ve aynı zamanda ağırlık ve bacak ağrısı, şişme, aşırı varyasyonları önler," beslenme Sabrina açıklar.
  • Bu balgam söktürücü etkiye sahiptir. "Kekik çayı şeklinde kullanıldığında, öksürük giderici, balgam söktürücü etkiye sahiptir," Sabrina Lopes söyledi.
  • Bu antifungal etkiye sahiptir. "Kekik, karvakrol içinde aktif madde sayesinde, dolayısıyla candida gibi mantarları Mücadele - Bu mantarın büyümesini engelleme özelliğine sahiptir," profesyonel diyor.
  • Dolayı timol varlığına bağışıklık sistemini güçlendirir.

Kekik x kanseri

Kekik: kendi gıda dahil etmek iyi nedenler - Kadınlar İpuçları

Fotoğraf: Thinkstock

Bazı uluslararası çalışmalarda da kansere karşı mücadelede önemli bir müttefik olarak kekik göstermiştir.

2012 yılında, örneğin, Long Island, ABD, Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma ot mücadele prostat kanseri için kullanılabilecek dikkat çekti. Yani araştırmacılara göre, bir madde kekik içinde karvakrol mevcut denilen çünkü var kendini yok etmeye kanser hücrelerini uyarır.

Son zamanlarda, Birleşik Arap Emirlikleri Üniversitesi'nden biyologlar bu kekik yavaş yardım ya meme kanseri olan kadınlarda kanserin ilerlemesini önleyebilir de bildirildi.

Ancak, daha ileri çalışmalar kanserle mücadelede kekik bu olası faydalarını teyit etmek yapılması gerektiğini dikkat etmek önemlidir.

Gıdalarda kekik nasıl kullanılır

Pazarda, Sabrina Lopes diyor, sen uçucu yağ, taze yaprak ve kurutulmuş kekik en yaygın, yaprak şeklinde kekik bulabilirsiniz.

Sabrina Lopes kekik yaygın olarak domates sosu, patlıcan parmigiana ve pizza gibi İtalyan yemekleri konusunda kullanıldığını açıklar. "Ama aynı zamanda et, balık ve kümes hayvanlarında sebze, et suları, bir çeşni olarak mutfakta günlük hayatta kullanılabilecek" diyor.

Birçok kişi mevsime hala biraz kekik salatası özel var. Başka bir seçenek bitkisel tuz (yeşil tuz) hazırlanmasında kekik kullanan ve tariflerde ortak tuz yerde kullanmaktır. onu hazırlamak için ne kadar kolay olduğunu görün:

"Ayrıca bitki ile çay yapmak ve lahana suyu ekleyebilirsiniz," beslenme uzmanı Sabrina ekler.

beslenme kekik tarifi sonunda, aynı zamanda diğer baharatlar eklenir gerektiğini işaret eder. "Yüksek sıcaklıklar besin özelliklerinin kaybına neden olabilir, çünkü daha önce yerleştirmekten kaçının," diye açıklıyor.

Nasıl Evde kekik saklamak için?

Sabrina Lopes açıklandığı İdeal olarak, bitkinin özelliklerini korumak için, yüksek ısılara kuru, karanlık bir yerde kurutulmuştur kekik saklayın. "Yüksek sıcaklıktan, vb veya ısı üretir soba veya diğer cihazın yakınında açık raflar önlemek" diyor.

Taze kekik uzun özelliklerini tutmak için dondurulabilir. "Bitkinin renk veya koku değişiklikler varsa kullanmayın," beslenme uzmanı Sabrina ekler.

Nasıl evde kekik büyümeye?

küçük bitkilerden veya tohumlardan veya bahçede veya kapalı: diğer otlar gibi, kekik büyümek kolaydır.

"Bahçenizde kekik büyümek mümkündür. Bu kekik dondurulmuş, taze saklanabilir ve hatta kekik kurutma işlemini yapabilirsiniz. Bu yöntem evde yetiştirilen bitkinin lezzet ve aroma özel olmasını sağlar kullanan insanlar, "beslenme Sabrina varır.

sevdikleri baharat yetiştirmek için kendi mini bahçe ev yaratmak için aşağıdaki videoyu izleyin:

Adım aşağıdaki adımda, çok daha uzun tutmak için otlar kurutmak öğrenmek:

Şimdi kekik tüketmeye biraz daha iyi nedenler var! gıdalara daha fazla lezzet verilmesinin yanı sıra, ot sağlığınıza farklı faydalar sunabilir!