Fotoğraf: Getty Images

Fotoğraf: Getty Images

Biz cinsiyet bahsederken birçok şüpheler ortaya çıkabilecek ve bazı terimler yanlış yorumlandığı olduğunu yaygındır. Çocukların transgenderism ile ilgili, örneğin, birçok anne bilginin sırf eksikliği en sık durum için hazırlıksız hissediyorum. Ama sende neyi, ne bir trans kişi biliyor?

Bir trans kişinin biyolojik cinsiyet ve sosyal olarak inşa edilmiş ve tipik dişi veya erkek olarak görülür giyim, renk, etkinlikler ve davranışların türleri gibi bu tarz atfedilen tüm anlamları ile tanımlamaz kim olduğunu. Bir trans kişi bu nedenle tespit hangi cinsiyete onun biyolojik cinsiyetten hareket eden bir kişidir.

ruh sağlığı alanında bir trans kişinin kimlik, birçok çakışma ve bazı profesyoneller hala bir patoloji olarak durumu görmelerine rağmen, diğer birçok uzmanları bu tasarımı önyargılı bitirmek ve her kişinin kendine ait tarz düzenler sağlamak için mücadele ediyoruz. "Bir kimlik değil nedeniyle klişelerle ve önyargılarla cerrahi işlemler veya ayarlamalar her kişinin rolüne kaynaklanıyor", psikolog Jaqueline Gomes de İsa açıklıyor.

Bazı şartlar ve sınıflandırmalar bazı şeyleri anlamak ve açıklamak için önemlidir cinsiyet ve bunların anlayışı hakkında konuşmaları kullanılmaktadır.
Daha iyi cinsiyet konusunda tartışmalar anlamak için bazı terimlerin açıklamaları göz atın:

Türler Sis ve trans: İnsanlar sis (cisgêneras) biyoloji tarafından kendilerine tahsis cinsiyet ile tespit insanlardır. İnsanlar trans (transseksüel) biyoloji tarafından kendilerine tahsis ve karşı cinsten taşınır cinsiyet ile tespit olmayan insanlardır. "Biz Trans insanlar hakkında konuşurken, biz cinsiyet ifadesi ve cinsel kimlik meselesi ile ilgileniyor, bu tartışmanın cinsellik veya cinsel yönelim ile hiçbir ilgisi yoktur," psikolog Jaqueline Gomes de İsa der.

Ayrıca okuyun: "Anne, ben çıkıyorum": Ergenlik çocukların kalma nasıl başa

biyolojik cinsiyet: Biyolojik cinsiyet kadınlar için XX kromozomu, erkeklerde veya interseks insanlar için başka bir kombinasyon için XY tarafından belirlenir. Bu sınıflandırmaya göre kadın ve erkek ve cisgêneras denir biyolojik cinsiyet ile tespit insanları ayırt sosyal düzenlemeler vardır.

Yön: Cinsel yönelim tüm cinsel kimlik ile bağlantılı değildir ve cinsiyet ve cinsel kombinasyonlarının farklı varyasyonları olabilir. Temel olarak, cinsel yönelim olduğunu "bir kişinin birine duygusal ve cinsel cazibeyi yaşar yolu," Jacqueline söyledi.

Cinsiyet kimliği: Biri tanımlayan hangi türüdür. İnsanlar, birinden diğerine hareket edebilir biyolojik cinsiyet (sis) ile belirleyebilir ikili olamaz (erkek veya kadın ile tanımlamayan) ya da herhangi bir cinsiyet tespit etmek değil. "Bu bir grubun parçası olarak hissetmelerini derin kişisel ve görünüşte paradoksal tanıma, ve aynı zamanda, diğer insanlardan birisi eşsiz ve farklı," Jacqueline söyledi.

cinsiyet ifadesi: Cinsiyet ifade cinsiyet kimliği bir genişleme yolu insanların kadınlık veya erkeklik gösterecektir olmasıdır. "Her kişi kültürel kalıplara uygun şekilde ya da olmasın, bu bir kişi veya bu tür olarak yaşayan tarzlarını ifade," Jacqueline açıklıyor.

Bu insanlarla uğraşırken, bu sınıflandırmalar ve terimler bir kişinin bir kategoriye veya başka sığacak için gerekli değildir anlamına gelir ancak öznel organize etmek var olduğunu belirtmektedir. Cinsiyet, örneğin, yani birçok kişi erkek veya dişi ile tanımlamak veya onlarla belirleyebilir, ikili gerek yok.

Sen benim çocuk transseksüel olduğunu işaretler tespit edebilirsiniz?

Fotoğraf: Getty Images

Fotoğraf: Getty Images

Cinsel kimlik tezahürleri her yaşta ortaya çıkabilir. "Çocuklar şu ya da bu tür için değerli kültürel desenlerde tanıyan ya da değil büyümek için," Jacqueline söyledi. Bu nedenle, çocukluk çağında bir kişinin biyolojik cinsiyet ve karşı cinsten ile belirlemek için bu tür veya başka için dayatılan tüm sosyal yapıları ile belirleyebilir.

Bir tür mutlaka çocuk veya ergen bir trans kişidir anlamına gelmez Ancak, kurulu görüntü standartları inkar etmek. "Bütün insanlar uyarılmış ya da sosyal olarak belirlenir hangi cinsiyete göre hareket etmek bastırılmış halde büyümek ve biz bu cins ayrımcılık uymayan çocukları ve gençler var, onlar çok bastırılmış olma eğilimindedir ve büyük yüklenmeye maruz kalır," psikolog diyor .

işaretler görünebilir, ancak daha önce de belirtildiği gibi, bunlar çocuk veya ergen bir trans kişi olduğu anlamına olamaz. "Ebeveynler Çocuklarınız şu ya da bu tür için tanınan davranışlar olarak hareket halinde temelde bilsin, hiçbir şekilde trans çocuklar gibi tespit edilebilir," Jacqueline açıklıyor. transgenderism tanınması her kişinin tek tek kimlik gelen etmektir.

Trans insanlarla saygıyla yaşamak 9 yolu

Fotoğraf: Getty Images

Fotoğraf: Getty Images

Herkes bu açıklama kimseyle yaşayan dikkate alınmalıdır, saygı hak ediyor. Ancak, bazı grupların farklı sosyal ortamlarda ve genellikle aile ortamı içinde önyargı acı eğiliminde olduğunu biliyoruz. Aşağıda, Izabela Fournier, trans kadın ve Jaqueline pscicóloga yardımıyla, biz transeksüel insanlarla saygıyla yaşamak için yollar sıralar. Check out:

  1. Evde onun / oğlu / kızı için güvenli bir ortam yaratmak Arıyor;
  2. , Durum empati var o kişinin kendini koymak;
  3. Çocuğun veya gencin cinsiyetinin kimliğini geri tutmayın;
  4. Onun / oğlu / kızı sorun ve ne sorun cinsiyet meseleleriyle yönlü toplum fırsatlar olduğunu vardır unutmayın;
  5. Arama cinsiyet sorunları hakkında öğrenme izin okumaları ile sorgulamak;
  6. kişi bu ortamda trans baskının acısı kalmaması okulda destek isteyin;
  7. ruh sağlığı uzmanları ile destek arayın bilgili deneyim türlerin farklı formları bu değer;
  8. Aynı durumda olduğunu öğrenmek ve birlikte güçlendirmek için diğer velilerle temas yapın;
  9. / O / sevilen nasıl o kadar onun / oğlu / kızı için her gün hatırlayın.

Görüşler transseksüel ve aile

ilişki tüm taraflar arasında tatmin edici gerçekleşmesi için insan arasındaki birliktelik, saygı, kabul ve düşündüğümüz şekilde sık sık bazı değişiklikler gerektirir. Orada farklılıklar vardır ve biz iyi onlarla mümkün olduğunca yaşamayı öğrenmek gerektiğini hatırlamak önemlidir. aşk, kabul ve transseksüel insanlar ve onların aileleri arasında saygı şaşırtıcı hikayelerine göz atın:

çocukların transseksüel

Bu videoda da farklılıklara rağmen çocuklarını ve ailelerini ne kadar çok sevdiğinizi hakkında konuşurken, bir çok veli referansları gösterilmiştir. video da Brezilya'da trans insanlar üzerinde bazı istatistikleri gösterir.

Transseksüel, transseksüel ve insan hakları

Böyle kabul, cinsellik, romantik ilişkiler ve aile olarak üç trans kadın ve adresleri konuların Video beraberindeki raporlar. ve videonun ana noktalardan biri ebeveynlerin destek herkesin mutluluğu için önemli olduğunu göstermektedir.

bizim aile

Nathan ve Bernard: Video ailesini ve iki transeksüel erkek arkadaş gösterir. Aile ve arkadaşlar yanlarında ilişkileri ve deneyimleri hakkında söylemek ve konuksever sevginin önemi hakkında konuşmak ve trans insanlara saygı.

Sadece internet üzerinde bir hızlı arama transseksüel insanlar günlük önyargı motive şiddet birçok durumda kurbanları bulmak için. Oğlunuz veya kızınız trans kişi ise, en azından aile boşluk o kişi için güvenli ve saygılı bir ortam olması gerektiğini unutmayın. Bununla ilgili kendini bilgilendirmek ve rahat bir aile ortamı oğlunuz veya kızınız emin karşılama ve sevgi dolu olun.