7 mutfak hileler hayatınızı kolaylaştırmak için - Kadınlar İpuçları

Fotoğraf: Üreme

soğan açılış Zor tencere mutfak küçük sorunlarla dolu olduğunu, bizi ağlatır. "Zorlukları" mutfak bu numaraları deneyin ve küçük kararlılığının üzerinde uzman açmak:

  1. yanmış pirinç kaydediliyor: , Ocak pirinç ocak al pirinç bir parça ekmek koyun ve 5 ila 10 dakika süreyle tava örtün. ekmek pirinç yanmış lezzet absorbe edilmelidir. yanmış alt kısmını yakalamak için özen her zamanki gibi servis edin.
  2. Zor tencere Açılış: başka bir kısım serbest bırakarak, kapağın yan kanal bant (bant gümüş, yüksek fiksasyon) bir parça Tutkal. bir şekillendirme, yapıştırıcı ile sıkışmış iki tarafı izin bandın serbest kısmı katlayın "kolu". Kolu tutun ve açık döndürün.
  3. Yumurta taze olup olmadığını nasıl anlarsınız: su ile bir kap içinde yumurta yerleştirin. o ayakta, geçmiş ve lavabo, bu serin.
  4. gözyaşları olmadan soğan Kesme: maksimuma soğutulması, ancak dondurma izin vermemeye dikkat ederek, dondurucuda soğan edelim. Şimdi gözyaşları neden olmadan kesilecek hazırdır.
  5. Hatta sert dondurma Porsiyon: çok dikkatli, ateşe geniş kaşık skeç, servis yapın.
  6. taze salata tutulması: tencere içinde salatalar tutun. Onlar ortalamadan daha uzun 7-8 gün arasında taze onları tutacak ve marul kahverengi olmayacak ya soldu yapraklar var. Dahası, bu yüzden ihtiyacınız yaprakları almak için daha kolay.
  7. mikrodalgada pizza žsžtžlmasž: birlikte bir miktar su içeren bir cam yerleştirin. Böylece, bir deri yumuşak olur engeller.