10 wskazówek jak zorganizować swoją lodówkę praktyczny i wydajny - Kobiety Tips

Foto: Thinkstock

Wiele osób ma zwyczaj utrzymywania dobrze wypełniony lodówkę, ale widoczne bogactwo może oznaczać straty i ewentualne zatrucie pokarmowe, ponieważ nadmiar przedmioty mogą powodować żywność zostać zapomniane i ulec zniszczeniu lub są w nieodpowiednich miejscach ich doskonałego zachowania i przyszłe zużycie.

Organizacja lodówka nie jest zbędny środek, jest to kwestia zdrowia, ponieważ często dowody, że jedzenie jest zepsute nie są widoczne Dlatego jest konieczne, aby zapobiec przechowując je we właściwy i przejmując kontrolę ważności w przypadku produktów uprzemysłowionych.

Aby uniknąć otwierając lodówkę i znaleźć czuć nieprzyjemny zapach lub chory z jedzeniem, zobacz wskazówki poniżej tego uczyć o właściwego przechowywania żywności i napojów różne i jak dziesięć mieć zorganizowane lodówka praktyczny i skuteczny:

1 - Jaja w polu

Jajka musi być usunięty ze swojego oryginalnego pola, lub przemyto przed umieszczeniem w chłodziarce. Pudełko kartonowe jest idealnym materiałem dla doskonałego zachowania tej żywności, które powinny być myte, aż będą gotowe do użycia, a nie przed pójściem do lodówki, ponieważ jego porowata powłoka może wchłonąć i przechowywania wody powodując jej zepsuć.

2 - Mleko w odpowiednim miejscu

W przypadku mleka nie kwaśny musi pozostać w chłodniejszych półkach lodówki, zazwyczaj w górę, ponieważ mleko, gdy nie jest poddawany działaniu niskich temperaturach, ma tendencję do fermentacji i uzyskania w związku z tym smak kwaśny i gromadzeniu się bakterii.

3 - mlecznych z widocznym dniu

Jogurt, śmietana i ser też potrzebują, a także mleka, aby być dobrze schłodzone. Jak to przedmioty, które kupują w dużych ilościach i są w małych porcjach, szczególną ostrożność należy podjąć w odniesieniu do tych produktów: data ważności.

„Spójrz stos tace z jogurtu, na przykład, mając na osoby z najbliższego końca ważności.” Przewodniki Isabella Peixoto, dietetyk produkcji i jakości.

Surowe mięso chroniony kapać z - 4

Surowe mięso powinny zawsze pozostawać w zamrażarce, ale żeby je odblokować należy zawsze umieścić je w najzimniejszej półce lodówki i z puli spodu tak, że krew kapie woda nie wchodzi w lodówce lub w innych produktach spożywczych.

„Smalcem z mięsa są bardzo niebezpieczne, jeśli wejdą w kontakt z innymi żywności, ponieważ mogą skazić je, zarówno z ich soku, jak bakterie, które mogą rosnąć w tej mieszaninie.” Wyjaśnia dr Izabela.

5 - Warzywa i zieleni w wilgotnym miejscu

Na warzywa zachowują świeżość dłużej to trwa, aby zapisać je z odrobiną wilgoci. Więc szuflada roślinny jest idealnym miejscem w lodówce, aby je zachować. Należy je przechowywać w plastikowych workach, luźno związany i nie myć je przed użyciem są również dobre kroki, aby utrzymać izolację i zapobiegają gromadzeniu się bakterii nadmiaru wody.

6 - Fruit umyty

Owoce powinny również pozostać w szufladzie na warzywa i zapakowane w plastikowe torby, z wyjątkiem owoców cytrusowych, który może być wolny. Dla tych nie myć po umieszczeniu w lodówce, to zrobić jedynie w momencie zużycia, to jest istotne, ponieważ owoce są wrażliwe na zniszczenie przez nadmiar wilgoci i bakterii z wodą.

7 - zbudowany w połowie półki

Wbudowany, jak również garnki z resztek żywności, które mają wysokie obroty są pokarmy, które mogą pozostać w mniejszym zimnej półce lodówki. Jako wbudowana mają wysokie stężenie konserwantów, pogorszenie jest trudniejsze, a więc chłodzenia, tak intensywne nie jest konieczne. Jednakże, troska, jak wędliny są te produkty również nie powinno być nawet w niskich półkach lub na drzwiach.

8 - masło, ser uszczelnione

Masło i ser powinien być przechowywany w szczelnych słojach i szuflady mlecznych w lodówce, bo nie może utrzymać idealną temperaturę bez zamrażania zbyt dużo i stracić fakturę lub stają się zjełczały.

9 - Przyprawy na drzwiach

Przypraw są powszechnie wysokiej zawartości octu i soli, które są naturalnymi środkami konserwującymi. Dlatego, majonez, ketchup, sałatki, oliwki i ogórki lub w puszkach serca palmy, na przykład, mogą zatrzymać się w lodówce.

10 - Soki bardziej chłodzenia

Napoje, takie jak soki, napoje bezalkoholowe i wody są zachowane także w lodówce tytułowej, ale non-uprzemysłowionych soki, tj wyciska owoce w czasie powinny pozostać chłodniejsze półki i być spożywane jak najszybciej, ponieważ nie mają konserwantów oraz w uzupełnieniu do utraty witaminy swoje właściwości z upływem czasu, są bardziej podatne na wzrost bakterii.