Spironolakton: co to jest i jakie są jego wskazania - Kobiety Porady

Foto: Thinkstock

Nazwa jest dość długi i skomplikowany, ale spironolakton stanowi część klas leków moczopędnych jest jedną z grup stosowanych w medycynie i podaje się w różnych chorobach, takich jak nadciśnienie, niewydolność serca, marskość wątroby itp

Należy zauważyć, że istnieją różne rodzaje leków moczopędnych, ale pomimo różnych mechanizmach działania, wszystkie mają jedną wspólną cechę: zwiększają wydalanie sodu (soli) i wody w moczu.

W związku z tym, leki moczopędne są szczególnie wskazane w leczeniu nadciśnienia i obrzęków (obrzęk) - problemów związanych z nadmiarem soli w ciele, i jako konsekwencję powodują zatrzymywanie wody.

Wskazania i cechy spironolakton

Spironolakton (Aldactone®, Spiroctan®, Diacqua®) ma działanie moczopędne i przeciwnadciśnieniowe podawanie doustne oszczędzające potas, co zmniejsza objętość płynu ciała i pojemność minutową serca.

Należy zauważyć, że jednym ze skutków ubocznych innych diuretyki (furosemid, tiazydy) zmniejsza się nadmiar potasu we krwi poprzez utratę moczu. Już spironolakton, który jest oszczędność tego minerału, aktów wydalanie sodu i zmniejszenie wydalania potasu - bardzo ważne dla osób, które mają niską potasu i niebezpieczne dla tych, którzy mają to wysokie.

Spironolakton również działa poprzez hamowanie hormonu aldosteronu, który nazywany gdy zwiększone, nasilenie niewydolności serca i marskość wątroby, dlatego jest szeroko stosowany w leczeniu tych chorób.

Wskazania spironolakton, zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania są:

 • nadciśnienie tętnicze;
 • Zaburzenia obrzękowe, takie jak obrzęk i wodobrzusze zastoinowej niewydolności serca;
 • marskość wątroby;
 • zespół nerczycowy;
 • obrzęk idiopatyczny;
 • Jako terapia wspomagająca w nadciśnienia złośliwego;
 • W hipokalemii, gdy inne środki są uważane za niewłaściwe, lub niedostateczne;
 • Profilaktyka hipokaliemii u pacjentów przyjmujących glikozydy naparstnicy lub gdy inne środki są niewystarczające lub nieodpowiednie.
 • Diagnostyki i leczenia hiperaldosteronizmu pierwotnego.
 • przedoperacyjne leczenie pacjentów z pierwotnym hiperaldosteronizmem.

Przeciwwskazania i ostrzeżenia

Spironolakton: co to jest i jakie są jego wskazania - Kobiety Porady

Foto: Thinkstock

Również według ulotce informacyjnej leku Spironolakton jest przeciwwskazane w ostrej niewydolności nerek, znacznym zmniejszeniem funkcji nerek oraz hiperkaliemia bezmoczem, choroba Addisona lub nadwrażliwością na składniki preparatu.

Od Spironolakton jest diuretyk oszczędzający potas, warto zauważyć, że podawanie potasu lub inne dodatki czynników oszczędzające potas, nie jest zalecane, ponieważ może to prowadzić do hiperkaliemii.

Kobiety powinny poinformować swojego lekarza o występowaniu ciąży w trakcie leczenia lub po jego zakończeniu. A jednak, jeśli pacjentka karmi piersią.

Spironolakton może wchodzić w interakcje z innymi lekami, dlatego ważne jest, aby poinformować lekarza, jeśli wykorzystanie innego środka.

W przypadku reakcji niepożądanych, takich jak nudności, senność, zawroty głowy, zmęczenie, ból głowy, ból piersi, złe samopoczucie, wysypka, gorączka, dezorientacja, impotencji i zaburzeń miesiączkowania, ważne jest również, aby poinformować o tym lekarza.

Jak w przypadku każdego leku, wszystkie pozostałe wytyczne dotyczące stosowania spironolaktonu muszą być przekazywane przez lekarza i ściśle przestrzegane przez pacjenta.

efekty uboczne

Najczęstsze skutki uboczne spironolaktonu zwiększa potas, ginekomastię (łagodny lub złośliwy nowotwór, który prowadzi do wzrostu piersi u mężczyzn) i zaburzenia miesiączkowania.

Spironolakton X płodność kobiet

Marcello Valle, specjalista w Rozrodu Człowieka i dyrektor kliniczny Orygenes (RJ), wskazuje, że nie istnieją żadne badania, które odnoszą się do spironolaktonu z zaburzeniami płodności u kobiet. „Początek spironolakton może być związane ze zmianami w menstruacyjny wzorców, ale jest to stan tymczasowy i poprawia szybko i spontanicznie,” mówi.

„Nawet w płodności zastrzeżeniem, spironolakton zostały wykorzystane w leczeniu hirsutyzmu (nadmiar owłosienia), bardzo częstym objawem u pacjentów z zespołem policystycznych jajników i innych zaburzeń owulacji”, dodaje ekspert.

Espirinolactona trądzik leczącego

Spironolakton: co to jest i jakie są jego wskazania - Kobiety Porady

Foto: Thinkstock

W niektórych przypadkach, takich jak spironolakton eksperci używać substancji w leczeniu trądziku poprzez pigułki.

Pamiętaj, że trądzik to choroba pęcherzyka łojowych, które zwykle pojawia się w następujących obszarach: twarz, szyję, plecy i klatkę piersiową. I espirinolactona jest następnie wykorzystywany w przypadkach zespołu policystycznych jajników - Gdy jajniki zwiększają produkcję hormonu we krwi i poziom męskiego hormonu, jednym z głównych odpowiedzialnych za trądzik.

Substancja zapewnia dobre rezultaty w leczeniu z trądzikiem, jednak może zaoferować pewne skutki uboczne:

 • złe samopoczucie
 • nudności
 • zawroty głowy
 • kurcze
 • ból głowy
 • ból piersi

Warto pamiętać, że stosowanie tego leku może spowodować zmiany w cyklu miesiączkowym. Aby z niego skorzystać, trzeba monitorowania medycznej.

Teraz masz kluczową informację o Espirinolactona, ale należy pamiętać, że wszelkie pytania dotyczące tego lub jakiegokolwiek innego leku powinno być usunięte z lekarzem!