Foto: Thinkstock

Foto: Thinkstock

Kawa jest napojem, który jest częścią życia większości ludzi. To jest często spożywany w godzinach porannych; czasami po obiedzie albo że „zakres” pracy w godzinach popołudniowych.

W rzeczywistości, istnieje kilka osób, które nigdy nie postawić na kawę do „przestraszyć” snu i zmęczenie, prawda?

Ale jeśli chodzi o kawę, zawsze są pytania typu, to jest zdrowy napój? Każdy może konsumować? A przede wszystkim, kawa może przyjmować dziennie?

Jeżeli jesteś miłośnikiem dobrej kawy, nie można zrobić bez dających dół odpowiedzi na te pytania!

Kofeina: Korzyści i szkodzi organizmowi

Foto: Thinkstock

Foto: Thinkstock

Większość ludzi, rozmawiać o stymulującego wpływu kawy, która ze względu na obecność kofeiny.

Karina Valentim, dietetyk PB Consulting Nutrition wyjaśnia, że ​​kofeina jest związek chemiczny, alkaloid sklasyfikowany jako należący do grupy ksantyny, najbardziej znane składnik kawy. „Jej główne efekty, które obecne są dowody naukowe pobudzający wpływ na ośrodkowy układ nerwowy, zmniejszenie snu i stymulujące mięsień sercowy,” mówi.

Główne zalety kofeiny, mówi Karina, są następujące:

  • Pobudzenie ośrodkowego układu nerwowego (zwiększenie jednostki czujność).
  • Stymulacja mięśnia sercowego.
  • Poprawa funkcji poznawczych.
  • Badania pokazują, że w modelach eksperymentalnych chorób neurodegeneracyjnych, w tym choroby Parkinsona i Alzheimera, kofeina przedstawić działanie neuroprotekcyjne.
  • Niektóre badania in vitro wykazały, kofeiny antyoksydacyjne - która stałaby potencjalne zabezpieczenie przed szkodliwym wpływem na układ sercowo-naczyniowy.

W przeciwieństwie do tego, niektóre badania sugerują również, że regularne spożywanie kawy może być związane z ryzykiem nadciśnienia, wyjaśnia Karina. „Ale to nie jest dobrze rozwinięta mechanizm. Uważa się, że kofeina w układzie sercowo-naczyniowym wywołuje gwałtowny wzrost rzutu serca i skurcz naczyń tętnic - co może prowadzić do wysokiego ciśnienia krwi, „mówi.

Ponadto, dodaje dietetyka, kofeinę działać na receptory adenozyny hormonu wywierających działanie hamujące na ten hormon, uniemożliwiając działając jako obniżenie ciśnienia krwi. „Jednakże, należy zauważyć, że wyniki są sprzeczne, ponieważ czynniki takie jak palenie tytoniu, stres, alkoholizm i genetyki mogą mieć wpływ na wyniki i zwiększyć ryzyko nadciśnienia,” powiedział.

Oprócz kawy, kofeina występuje w zielonej herbacie, mate herbata, kakao (Chocolate), cola napojów bezalkoholowych lub guarany.

Ile kofeiny jest w filiżance kawy?

Ogólnie, pojemnik (50 ml) zaparzonej kawy zawiera od 25 mg do 50 mg kofeiny. Kubek (50 ml) do kawy espresso zawiera od 50 do 80 mg. Należy zauważyć, że te wartości mogą zmieniać się w zależności od postaci produktu.

Dla porównania: wkładkę (80 ml) cappuccino zawiera 80 mg do 100 mg kofeiny i puszkę soda coli, 30 mg do 60 mg.

Nadmiar kofeiny w organizmie ryzyko

Foto: Thinkstock

Foto: Thinkstock

Wiedząc, że kofeina to nie tylko w kawie, ale także w innych powszechnie spożywanych pokarmów (takich jak herbata, czekolada, etc.), ważne jest, aby podkreślić, że nadmiar tego środka chemicznego może stwarzać zagrożenie dla zdrowia.

Według Karina, jeden z głównych objawów nadmiaru kofeiny to ramki bezsenność i pobudzenie umysłowe. „Jednostka może również wystąpić zwiększenie częstości akcji serca (przyspieszone bicie serca),” mówi.

Nadmiar kofeiny może prowadzić do zwiększenia diurezy (zwiększona objętość moczu), nudności, bóle głowy, bóle brzucha i zmniejszenie gęstości kości, dodaje dietetyk.

Jaka jest zalecana dzienna ilość kawy?

Karina zwraca uwagę, że nie jest rekomendacją kawy / kofeiny. „Umiarkowane spożycie do 3 filiżanek dziennie u zdrowych osób może być korzystne, z maksimum 400 mg kofeiny dziennie,” wyjaśnia.

Kawa: zapobieganie chorobom

Badania pokazują, że umiarkowane spożycie kawy może być korzystne dla dorosłych i jest związana z zapobieganiem chorób przewlekłych. „Badania wykazały dodatnie działanie kofeiny na zmniejszenie tolerancji glukozy i zwiększa wrażliwość na insulinę, z powodu zwiększonej ekspresji glukozy (GLUT4 flagę wejścia w komórce),” że Karina.

„Kofeiny w Brazylii”, „Wpływ kofeiny na aktywność kinazy kreatyny w tkankach szczurów cukrzycowych” i „Ostre leczenie kofeiny i L-argininy zmniejsza poziom cukru we krwi u otyłych szczurów przedstawionych aerobowych” niektóre z tych badań cytowany przez żywienia.

Również według Karina, inne badania (Kofeina chroni amnezję i śmierć neuronów w doświadczalnym modelu choroby Alzheimera i choroba Café: napój bogaty w substancje o istotnych efektów klinicznych, szczególnie kofeiny) pokazują, że w modelach eksperymentalnych choroby neurodegeneracyjnym, w tym choroby Parkinsona i Alzheimera, kofeina przedstawić działanie neuroprotekcyjne.

Kofeina również ze swojego piękna

Foto: Thinkstock

Foto: Thinkstock

Nie tylko jako środek pobudzający, że kofeina działa! Chemiczny związek wykazuje silną moc przeciwutleniacz, a zatem pomaga w zwalczaniu cellulitu i tłuszczu miejscowe i zminimalizować cienie. Dobrze, że kofeina korzyści może zaoferować w odniesieniu do urody kobiet jest wiele, takich jak stymulacja regeneracji komórek, krążenie krwi, odmłodzenia i rewitalizacji skóry.

Warto jednak zauważyć, że to idealny sposób, aby skorzystać z korzyści, że kofeina może zaoferować piękna jest stosować produkty przepisane przez dermatologa.

Kofeina x ciąża

Ale to, że kobiety w ciąży mogą również spożywać kawę? Lub kofeina może stanowić zagrożenie dla ciąży?

Karina zwraca uwagę, że zbyt dużo kofeiny podczas ciąży wykazały pewne ryzyko:

  • Zmniejszenie wzrostu płodu;
  • wcześniactwo;
  • Wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu;
  • poronienie;
  • Usterki podczas ciąży.

„Dlatego w ciążę przez spożycie kawy powinny być prowadzone i nadzorowane przez lekarza lub dietetyka, po historii każdej ciąży,” podsumowuje dietetyk Carina.

Teraz wiesz, że choć niektóre badania wskazują korzyści z kawy (szczególnie ze względu na obecność kofeiny), jego konsumpcja powinna być umiarkowana. W przeciwnym razie, można pić, tak, oferować zagrożenie dla zdrowia.