Jak zaoszczędzić czas na przygotowywanie posiłków - Women Porady

Wziąć dzieci do szkoły, iść do pracy, walki ruchu w drodze do domu i wreszcie przygotować rodzinny obiad. Jest to rutynowe współczesnej kobiety, która musi pogodzić postać matki, żony i profesjonalny. Taka odpowiedzialność i poświęcenie nie pozostawiają miejsca na spędzenie wolnego czasu lub higieny osobistej. Z tego powodu coraz więcej kobiet poszukują alternatywy dla skrócić czas poświęcony codziennych zadań, jak przygotowania posiłków.

Aby osiągnąć ten spadek, opcja jest zamrożona oszczędzać tygodniu jedzenie. Ale jak moc jest poważna sprawa, zwłaszcza gdy chodzi o dzieci, kobiety wciąż boją się przystąpić do praktyki. Jednak ważne jest, aby wiedzieć, że po zamrożeniu, rozwój mikroorganizmów, a proces psucia się żywności są hamowane, wszystko zależy od tego jak będą obsługiwane przed i po zamrożeniu.

Praktyczność, co napędza codzienne życie współczesnej rodziny. Że kobieta nigdy nie zdecydował się smażyć hamburgera gotować pożywne kawałek mięsa? Zamiast uciekania się do łatwego przygotowania i niezdrowej żywności, rozwiązaniem może być do rozmrożenia ryż, fasola i monitorowanie w ciągu kilku minut. To jeden ze sposobów zaspokajania potrzeb żywieniowych rodziny i zaoszczędzić czas, ponieważ przygotowanie obiadu nie jest ostatnim zadaniem w ciągu dnia.

W niedzielę off, a zatem większą wolnego czasu, można przygotować obiad na cały tydzień. Sekretem jest, aby krytycznie wybór menu, gotować i przechowywać zamrożone w porcjach. „Po zakończeniu gotowania żywności w ilości wystarczającej do dostarczenia wybranego okresu, każda po prostu zamrozić do pojemnika i rozdzielając je na porcje” dietetyka Tamires Oliveira.

Każda porcja powinna zawierać niezbędne na posiłek, to jest to, że po rozmrożeniu, jedzenie nie powinno być ponownie zamrażane. „Po zrobieniu rozmrażanie, jedzenie powinny być spożywane w ciągu 24 godzin. Dobra wskazówka, aby zaoszczędzić czas jest dostać jedzenie z lodówki i pozwolić im rozmrażanie w lodówce „, sugeruje, dietetyka.

Rozmrażanie również zasługuje na szczególną uwagę. „Każda żywność wymaga swój własny sposób, aby być rozmrożone. Ale dla zamrożone nie tracą składników odżywczych, idealny jest użycie wrzątku i gotowanie odbywa się w pary „, wyjaśnia Tamires.

Ryż, fasola, mięso, ryby i drób, żywności stosowane w życiu codziennym, można zamrozić. Dlatego gwarantuje różnorodność menu tygodniowym. I mu towarzyszyć, sałatka jest zawsze mile widziane. „Ważne jest, aby zrównoważyć posiłek z sałatką i deser z owocami”, radzi dietetyk. W ogóle, przygotowanie sałatki jest proste: umyć, pokroić i sezon.

Ostatnia rada: ważne jest, aby zawsze używać tego, co jest w lodówce dłużej. Aby utrzymać tę kontrolę Ideałem jest, aby oznaczyć wszystko jest zamrożone. Należy zwrócić uwagę na zalecenia, zaoszczędzić czas i martwić się tylko zebrać rodzinę wokół stołu.