Zdjęcie: Getty Images

Zdjęcie: Getty Images

Oddawanie krwi jest aktem miłości i ważne, bo może uratować życie. Chociaż wiele osób już ten zwyczaj i istnieje kilka działania publiczne, aby zachęcić praktyki, fakt, że liczba dawców może być wyższa: Wiele osób ma pewne limity i strach szczególnie wiele pytań wokół tematu.

Badanie przeprowadzone przez ANVISA (Krajowa Agencja Health Surveillance), w celu podkreślenia profil dawców i dawców krwi niż w Brazylii, wykazała, że ​​całkowite respondenci, 405 osób odpowiedziało, że oddawanie krwi jest dobrym aktem miłość / solidarność / ludzkie (23,81%). Jednak 739 respondentów stwierdziło, że powodem ludzie nie oddawania krwi jest strach (36,15%). Kiedy zapytałem o coś po otrzymaniu darowizny, z 543 respondentów, którzy zadeklarowali, że otrzymał coś, 161 odpowiedział, że zadowolenie w pomaganiu jest największa nagroda (28,20%).

Fundacja Pro-Krwi (Blood centrum Sao Paulo) przypomina, że ​​transfuzje krwi i produktów krwiopochodnych pomaga każdego roku uratować miliony istnień ludzkich, wzrost nadziei i jakości życia pacjentów z chorobami zagrażającymi życiu i procedury wsparcia kompleks medyczny i chirurgiczny. Również odgrywać kluczową rolę w opiece nad matką i dzieckiem i opieki dla ofiar klęsk żywiołowych i katastrof spowodowanych przez człowieka.

Renato Romano, koordynator kurs pielęgniarski z Uniwersyteckiego Centrum Belo Horizonte Newton Paiva, oddawanie krwi jest przed każdym z definicji, to akt solidarności do następnego (znane lub nieznane). „Mamy kilka działań publicznych, które zachęcają do oddawania krwi, a także korzyści generowanych przez darowizn. Istnieje jeszcze wielu ludzi, którzy są zastraszani podarować, albo z przyczyn związanych z religią, mity, tabu (zwłaszcza po pojawieniu się HIV i AIDS w 1980 roku), z powodu braku informacji o procesie, „mówi.

„Uważam też, że pełniejsza świadomość procesu oddawania krwi jest konieczne (zarówno korzyści, jak znaczenie) bezpośrednio związane z edukacją, z początkowej serii, wprowadzając istotę procesu nawet u dzieci”, mówi Romano.

Kilka osób, w rzeczywistości, wyznał mają wątpliwości oddawania krwi. A najgorsze: koniec często nabrać prawdziwych mitów tworzonych wokół obiektu. Niektórzy uważają na przykład, że oddawanie krwi niesie ze sobą ryzyko zarażenia się wirusem HIV; że nie ma „dobrą krew” dać, między innymi negatywnymi pomysłów.

Poniżej można zobaczyć wyjaśnienia przez 25 mitów na temat krwiodawstwa.

Zdjęcie: Getty Images

Zdjęcie: Getty Images

1. Mit: Oddawanie krwi boli

Aracı wyjaśnia, że ​​zbieranie krwi do oddawania wykonana przez nakłucie żyły łokciowej.

Ból jest względne, a dla niektórych ludzi oddawania krwi mogą powodować „uciążliwości”, ale nic nie przesadzić, niczego, co odróżnia dużo rysunek krew do badań.

2. Mit: Osoba może dostać zakażenia HIV podczas oddawania krwi

„Wszystkie materiały stosowane do pobierania krwi jest jałowe i jednorazowe” wspomniany Aracı.

3. Mit: Jest ograniczona ilość krwi w organizmie i dawania, osoba pozostanie niewiele krwi

„Objętość usunięto szybko zastąpiona płynów w dniu donacji. Odzysk składników krwi jest wolniejszy, dlatego zaleca się minimalny odstęp pomiędzy darowizny 60 dni w przypadku mężczyzn i 90 dni dla kobiet, „wyjaśnia hematologa Aracı.

4. Mit: Oddawanie krwi jest złe, bo to zawsze pozostawia niskie ciśnienie

Nie jest to regułą, a nie powinno być powodem do niepokoju. „Oddawanie krwi składa się do zachowania dobra dawcy, ale czasami mogą być spadek ciśnienia, zwykle łagodna i łatwo odwrócona”, że Aracı.

5. Mit: Kobieta biorąc pigułki nie mogą oddawać krwi

Aracı wskazuje, że jest to mit i że stosowanie antykoncepcji nie wyklucza oddawanie krwi.

6. Mit: W czasie miesiączki, kobieta nie może darować

Roman podkreśla, że ​​kobiety mogą oddać nawet w okresie miesiączki, „nie mając sprawdzony badania niedokrwistość przed oddaniem.”

7. Mit: Wegetarianie nie może oddawać krwi

To nie jest reguła, chodzi o to, że „jednym z testów zalecanych przez prawo sprawdza poziom hemoglobiny (niedokrwistość) przed testem donacji. Ludzie, którzy nie jedzą regularnie czerwonego mięsa może mieć poziom hemoglobiny poniżej zalecany do oddawania krwi, „wyjaśnia Araci Sakashita, hematolog w szpitalu Israelita Alberta Einsteina.

8. Mit: Seniorzy nie mogą oddawać krwi

Renato Romano przypomina, że ​​osoby starsze, które mają do 69 lat może dać „jeśli mają oddało krew po raz pierwszy przed 60 lat.”

9. Mit: Dzieci poniżej 18 roku życia nie mogą oddawać krwi w żaden sposób

„Dzieci poniżej 18 roku życia, jeśli mają 16 lub 17 lat są uprawnione, jednak trzeba mieć uprzedniej zgody opiekuna prawnego”, powiedział Romano.

10. Mit: Każdy, kto miał operację plastyczną nie może oddawać krwi

„Krwiodawstwo jest dozwolone trzy do sześciu miesięcy po zabiegu, w zależności od rodzaju zabiegu i znieczulenia”, wyjaśnia Aracı.

11. Mit: Niektóre Bloodlines nie są dobre dla dawstwa

Aracı zwraca uwagę, że wszelkiego rodzaju darowizny krwi jest zawsze mile widziane.

12. Mit: Kto pije alkohol (społecznie) nie mogą oddawać krwi

„Obecna ustawa stanowi, że oddawanie krwi jest dozwolone 12 godzin społecznej konsumpcji alkoholu”, mówi Aracı.

13. Mit: Każdy dostaje chory po oddawanie krwi

Wiele osób nie czuje absolutnie nic złego w oddawanie krwi. „Proces pobierania krwi odbywa się w celu zapewnienia i zachowania dobrostanu dawcy. Jednakże, pomimo wszystkich środków zapobiegawczych, nie może być dyskomfort w trakcie lub po donacji. Częsta obserwacja dawcy pozwalają na wczesne wykrycie i poprawy jakiegokolwiek niepożądanego związanego z donacji „mówi hematolog.

Zdjęcie: Getty Images

Zdjęcie: Getty Images

14. Mit: Materiał użyty w darowiźnie nie jest bezpieczny

Aracı podkreślić, że wszystkie materiały używane do zbierania krwi oddawanej jest sterylne i jednorazowe. Tak więc, nie są niebezpieczne dla zdrowia dawcy.

15. Mit: Osoba, która oddaje krew raz jest wymagane ponowne oddanie

Jest to kolejny mit, według Aracı. „Oddawanie krwi raz nie czyni nowy obowiązkowy datek”, mówi.

Człowiek jest wolny, kiedy można podarować (pod warunkiem przestrzegania minimalnego odstępu pomiędzy darowizny 60 dni dla mężczyzn i 90 dni dla kobiet).

16. Mit: Musisz być na czczo do oddania

„Oddawanie krwi nie powinno się wykonywać na czczo i zalecany zakres 3 godzin i dużymi wysokiej zawartości tłuszczu,” że Aracı.

„Pamiętać, że dawcy krwi poddaje się dużej kwestionariusza oraz inne warunki, które zapobiegają oddawanie można wykryć w czasie rozmowy”, dodaje hematologa.

17. MIT: Dowolny lek zapobiega osoby oddawania krwi

Prawdą jest, że zażywanie narkotyków nie jest automatyczne odstraszający. Niektóre z nich są całkowicie dopuszczalne. Inni nie.

„Stosowanie niektórych leków nie zezwala na oddawanie krwi, tymczasowo lub na stałe. W przypadku stosowania jakichkolwiek leków, zaleca się wcześniejszego kontaktu z bankiem krwi, aby upewnić się o możliwości oddawania krwi „, wyjaśnia Aracı.

18. Mit: Osoby z cukrzycą nie mogą oddawać krwi

Cukrzyków typu II (nie insulinozależna) kwalifikują się do oddawania krwi. „Krwiodawstwo nie jest zalecane, zgodnie z obowiązującym prawem, jeżeli osoba z cukrzycą jest stosowanie insuliny,” powiedział Aracı.

19. Mit: Kto ma aktywne życie seksualne nie mogą oddawać krwi

„Tylko ryzykowne zachowania seksualne przeciwwskazanie darowizna, tymczasowo”, powiedział Romano.

20. Mit: Kim są diety (odchudzanie) nie może oddawać krwi

„Ponieważ osoba nie używa żadnych leków, ani objęta minimalna waga (50kg), nie ma przeciwwskazań,” mówi Romano.

21. MIT: Krwiodawstwa nie jest możliwy w czasie karmienia piersią

Roman wyjaśnia, co jest proszony przez okres 12 miesięcy od daty dostawy. „Od tego czasu kobieta może oddać krew normalnie,” mówi.

22. Mit: Człowiek nie może mieć seks później (tego samego dnia) do oddawania krwi

Romano zauważa, że ​​nie ma przeciwwskazań w tym zakresie. Ważną rzeczą jest, aby przestrzegać interwału odpoczynku i unikać intensywnych ćwiczeń fizycznych.

23. Mit: Ludzie z piercing, tatuażu lub makijażu permanentnego mogą nie oddawać krwi

Roman wyjaśnia, że ​​12 miesięcy po tych procedur ludzie mogą już oddawać krwi normalnie.

24. Mit: Osoba, która oddaje krew nie „dostać nic w zamian”

Roman wyjaśnia, że ​​dawca krwi ma prawo do dnia wolnego w pracy każda darowizna dokonana.

Ponadto warto zwrócić uwagę: jest to bardzo satysfakcjonujące, aby wiedzieć, że pomaganie innym poprzez pozornie prostego działania dla ciebie, ale tak samo ważne.

Fundacja Pro-Krew wskazuje jednak, że w Brazylii, oddawanie krwi nie może być wypłacona w żadnych okolicznościach. Według przepisów regulujących procedury hemotherapic na naszym terytorium, taki gest powinien być pozbawiony jakiejkolwiek korzyści.

25. Mito: oddawania krwi rozrzedzi

„Nie ma żadnego związku między utratą masy ciała lub zysku. Odszkodowanie organiczny następuje po akcie dawstwa krwi „, mówi Romano.

Często zadawane pytania dotyczące krwiodawstwa

Zdjęcie: Getty Images

Zdjęcie: Getty Images

Poniżej specjalistów wyjaśnić inne pytania dotyczące krwiodawstwa:

1. Geje mogą oddawać krwi?

Aracı wyjaśnia, że ​​przepisy stwierdzi, że kandydat darowizna jest uważany za nienadające się do 12 miesięcy, gdy narażone na zagrożenia plus narażeniem na działanie czynników zakaźnych, które mogą być przenoszone przez krew, takie jak: „partnera seksualnego pacjentów w programie nerek i terapia zastępcza u pacjentów z historią transfuzji krwi i składników krwi lub ich pochodnych; Osoba, która uprawiała seks z jednego lub większej liczby przypadkowych partnerów lub obcych lub ich partnerów seksualnych; mężczyźni uprawiający seks z mężczyznami i / lub partnerów seksualnych nich; Osoba, która miała stosunek z jednego nośnika z zakażeniem wirusem HIV, wirusem zapalenia wątroby typu B, zapalenie wątroby typu C oraz inne drogą płciową i naczyń. " (Ministerstwo Zdrowia. Zarządzenie Nr 2712, z dnia 12 listopada 2013 roku)

2. Osoba może uprawiać sporty po oddawanie krwi?

„Zalecenie nie jest do wykonywania wysiłku fizycznego w dniu donacji, aby zminimalizować ryzyko pewien dyskomfort podczas ćwiczeń”, mówi hematolog Aracı.

3. To jest wykonywane jakieś testy na oddanej krwi?

kilka testów są wykonywane, aby szukać chorób zakaźnych poprzez oddanej krwi, według Romano. „Jest również przeprowadzić pokaz pre-datek, który może stanowić przeciwwskazanie czasowo lub definitywnie akt dawania”, dodaje.

4. Jakie środki ostrożności należy podjąć po donacji?

„Zasadniczo zaleca się, aby odpocząć i unikać intensywnych ćwiczeń fizycznych, a także nosić ciężkich ładunków lub obsługiwania ciężkich maszyn. Dawca jest uprawniony do dodatku dnia pracy, gdy z zastrzeżeniem krwiodawstwa w celu zapewnienia tych zaleceń, „wyjaśnia Romano.

5. Hipoglikemia zapobiega wpłaty?

„W tej chwili przed oddaniem, po przejściu kontroli bezpieczeństwa, jest również dawkowany glukozy we krwi (test identyfikujący ilość glukozy we krwi). W przypadku hipoglikemii, donacja zostanie przeniesiona do innego dnia „, powiedział Romano.

6. Dla osób ważących mniej niż 50 kg nie może oddać krew?

„Dla każdej donacji znajduje się w około 450 ml krwi, co odpowiada 10% całkowitej objętości ciała krwi dawcy. Osoby, które mają o wadze mniejszej niż 50 kg mogą doświadczyć kompromisu i krwiotwórczych układu sercowo-naczyniowego (odpowiedzialny za produkcję i dojrzewanie komórek krwi), „Roman koordynatora.

7. Kobiety w ciąży mogą oddać krew?

„Nie poleca wpłaty w trakcie ciąży, w tym 90 dni po dostawie normalnego i 180 dni po cesarskiego cięcia”, mówi Romano.

8. Kto jest leczenie trądziku może oddać krew?

Leczenie trądziku jest bardzo specyficzny. „Istnieje zabiegi, w których wykorzystuje żele i roztwory, do stosowania miejscowego i innych leków, w których stosuje się leki, które same w sobie nie stanowi przeciwwskazania jednak lekarz prowadzący i przesiewowe powinny być informowane” wspomniany Romano.

9. Kto bierze Odchudzanie lek może oddać krew?

„Powinno być ocenione przez lekarza odpowiedzialnego za recykling: który lek dawca używa i jak długo”, mówi Romano.

10. Kto ma grypę może oddać krew?

Nie „Należy poczekać do siedmiu dni po zniknięciu objawów grypy,” doradza koordynatora.

11. Kto ma nawrotu infekcji mocz może oddać krew?

„Przed odkrywają przyczynę infekcji i prawidłowego leczenia nie jest zalecane darowiznę”, mówi Romano.

12. Kto nie może oddać krew?

„Ludzie, którzy mieli zapalenie wątroby (istnieje możliwość, w zależności od czasu zakażenia i rodzaju zapalenia wątroby); Obecność jednego lub więcej chorób zakaźnych przenoszonych przez krew, takie jak zapalenie wątroby typu B i C, AIDS (HIV), chorób związanych z wirusem HTLV I i II, choroba Chagasa, „Roman kończy koordynatora.

Podstawowe wymagania dotyczące pobierania krwi są następujące:

  • Być w dobrym zdrowiu;
  • Mający od 16 do 69 lat; wadze co najmniej 50 kg;
  • Odpoczywać (o co najmniej 6 godzin snu w ciągu ostatnich 24 godzin);
  • Karmione (z tłuszczem zapobiega karmienia w ciągu 4 godzin, po donacji);
  • Prezentując oryginalny dokument tożsamości ze zdjęciem wydany przez właściwy organ (Dokument tożsamości, tożsamości zawodowej Karta Liberalnej, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych).

Teraz pewnie wyjaśnił jego główne wątpliwości wokół tematu. Pamiętaj, że dawanie jest aktorem, miłości, solidarności. Jeśli możesz, darować!