Zdjęcie: Getty Images

Zdjęcie: Getty Images

Często zawarte w przygotowaniu chleb, ziarno sezamu jest dobrze znany na całym świecie. Coraz częściej mówi się jednak o znaczeniu włączenia go w diecie, w całości, ponieważ jest ważnym żywność funkcjonalna i może pomóc nawet proces odchudzania.

Wszechstronny i smaczne, ziarno sezamu jest wskazana dla tych, którzy chcą korzystać ze spożywania zdrowych tłuszczów, białka, błonnika i wielu ważnych składników odżywczych.

Talitta Maciel, dietetyk Przestrzeń Przewód Edukacja, zwraca uwagę, że sezam można znaleźć w białych, brązowych i czarnych kolorach.

Nasienie jest łatwo znaleźć do sprzedaży w sklepach ze zdrową żywnością i apteki.

Korzyści z sezamowym zdrowia

dietetyk funkcjonalny Maria Luiza S. Moura poniżej przedstawia tabela odżywcza biały sezam (w skorupkach). Tu podaje ilości każdego związku i każdy oznacza procent w stosunku do zalecanej dziennej wartości (% DV).

czytaj również: 10 pokarmów dla potężnego detox

Porady Woman: Obrazek

Porady Woman: Obrazek

Należy pamiętać, że mogą istnieć niewielkie różnice w tabeli w zależności od marki produktu.

Talitta wspomina również pięć głównych korzyści z sezamu:

 1. Ma witamin i minerałów, takich jak wapń, magnez i B kompleks i pomocy w osteoporozie;
 2. Olej sezamowy ma dobre tłuszcze jednonienasycone, które pomagają obniżyć zły cholesterol i zwiększa dobry;
 3. To źródło błonnika i pomaga dają uczucie sytości;
 4. Poprawa funkcji jelit;
 5. Ma miedzi oraz białko, pomagając utrzymać kolagenu w skórze, a także witamina E jest przeciwutleniaczem, pomaga zwalczać wolne rodniki.

Ortomolekularnej lekarz Gilberto Kocerginsky The Linnus Instytut RJ (multidyscyplinarnym klinice, która współpracuje z zdrowego starzenia się, samopoczucia i estetyki) wzmacnia że Sezam oferuje szereg korzyści: „pomoc w ochronie zdrowia jelit (tylko ma to pomóc całą resztę) ; kontroli cholesterolu; pomaga w utracie wagi; Jest bogaty w witaminy, które pomagają zdrowia kości, oczu i wątroby; To pomaga obniżyć poziom cukru we krwi; Jest doskonałym źródłem białka. "

Połączone sezam do zdrowej diety jest doskonałym sprzymierzeńcem dla tych, którzy chcą poćwiczyć ze smacznych posiłków i naprawdę ugasić.

Jak spożywać sezam

Zdjęcie: Getty Images

Zdjęcie: Getty Images

Kocerginsky wyjaśnia, że ​​najlepszym sposobem jest, aby spożywać sezam w przyrodzie (nie toast) „ale powinny macerate lub mają trafić łamanie skóry i pomaga wchłonąć składniki odżywcze.” Lekarz zwraca uwagę, że może być pobity w soków, koktajli i koktajli. „Jako polewa na sałatki, owoce. Jako składnik tapioki nadal pastinhas (tahine), a nawet czysty „mówi.

Przeczytaj także: 24 zielone recepty sok dodać do menu

Według Talitta, sezam mogą być spożywane na górze sałatek, owoców, soków. „Można jeszcze dodać go w preparatach takich jak mięso, makaron,” mówi. Rekomendacja dietetyka jest spożywać dwie łyżki (zupa) dziennie.

Maria Luiza wskazuje, że nie ma wystarczającej ilości badań, aby wskazać dokładną dzienna ilość sezamu powinny być spożywane. „Ale wiele badań wykazało, że spożywanie 30g dziennie już przynosi korzyści, zwłaszcza dotyczących pomocy w utracie wagi,” mówi. „Ale w każdym razie, to najlepiej skonsultować się z dietetykiem lub lekarzem o tym,” dodaje.

Maria Luiza przypomina, że ​​najlepszym sposobem, aby konsumować ziarno sezamu jest w swej surowej formie i kory. „To dlatego, że zużycie powłoki bardziej pomagać dobrą pracę jelit, pomaga w kilku diet odchudzających, a także w leczeniu zaparć,” mówi Maria Luiza. „Ale spożywania łuskane sezam jest również korzystna, w rzeczywistości każdy jedzenie, które prezentujemy w swoim składzie sezam będzie już przynieść pewne korzyści dla naszego organizmu,” mówi.

„Wersja tosty, na przykład, może być również spożywany, w tym czysty, jak to ma przyjemny smak, podobny do tego, orzeszki ziemne,” dodaje funkcjonalny dietetyk Maria Luiza.

Można znaleźć na sprzedaż zbyt tahini, czyli pasta wykonana z sezamem i za wielki substytut masła i margaryny.

Przepisy z sezamem

Zdjęcie: Getty Images

Zdjęcie: Getty Images

Poniżej można zobaczyć 10 zdrowych przepisów kulinarnych, które prowadzą sezam inspirować i być może umieścić go w żywności!

1. Pałeczki pieczone sezamowy i lnu: Te pałeczki są bardzo łatwe do wykonania, zdrowe i dobrym rozwiązaniem w czasie przekąsek, w tym dzieci.

2. Sesame Ricotta: Jest to ser ricotta roślina z mleka (nie resztkowa). Łączy on w sobie dobrze z potraw arabskich i sałatek. Warto uwzględnić w menu za korzyści jakie oferuje dla zdrowia.

3. Sesame Paçoca: zdrowsze kochanie zasadzie wykonane z orzeszków ziemnych i sezamu i słodzone z brązowym cukrem.

4. Chleb dla zdrowego hamburgera: sezamowy chleb przepis na pyszny burger wegan. Warto się uczyć.

5. pożywne banany ciasto: używając bananów, sezam, siemię lniane, owies, i inne pyszne i zdrowe składniki, można dokonać tej supernutritivo ciasto.

6. Czarno-biały sezam Gersal: mieszanie dwóch rodzajów oleju sezamowego i soli powoduje gersal, które mogą być używane bezpośrednio na sałatki, zup itp

7. tahini zrobić w domu: przepis jest super proste i doskonale nadaje się do stosowania w tapioki, na pieczywo pełnoziarniste lub grzankami.

8. sezamu Cookies: odmianą tradycyjnej wodzie płytek i sól się zdrowo. proste i użyteczne receptury.

9. Łosoś z sezamem skorupy: idealny dla tych, którzy lubią ryby i wyróżnia się poprzez zrównoważoną dietę. Ponadto dochody superprática, dobra wskazówka na obiad na ruchliwej dnia.

10. sezamowy mleko: mleka sezam jest bogaty w wapń, świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy nie spożywają mleka krowiego.

Szczególne korzyści z mlekiem sezamowym

Kocerginsky wyjaśnia, że ​​mleko sezam jest doskonałą alternatywą dla mleka krowiego, ponieważ jest bogata w białko, wapń, dobrych tłuszczów.

„BE pochodzenia roślinnego, mają mniej środków, które mogą prowadzić do alergii i nietolerancji. W swoim składzie mają substancje, które zwiększają poziom cholesterolu, chronią tętnice i może pomóc w procesie odchudzania, „dodaje ortomolekularnej lekarz.

Różnice pomiędzy białym i czarnym sezamem sezamu

Talitta wyjaśnia, że ​​różnica polega na tym, że czarny sezam mają więcej witaminy A, wapnia i oleju niż biały.

Maria Luiza podkreśla, że ​​korzyści zdrowotne są w zasadzie takie same. „Różnica jest największa ilość witaminy A, wapnia i oleju w kompozycji czerni, co dodatkowo zwiększa część jego niesamowite korzyści. Inne różnice odżywcze nie są znaczące. Ale pamiętaj: oba są dobre dla zdrowia ".

Sezam jest wskazany do stosowania w dietach odchudzających?

Zdjęcie: Getty Images

Zdjęcie: Getty Images

Tak, według Talitta. „To dlatego, że posiada włókna, które pomagają w tym procesie, ponieważ zapewniają uczucie sytości unikając że jeść więcej niż zalecana. Pomaga także jelita lepiej funkcjonować podczas wysyłania toksyny, a nawet ma działanie przeciwzapalne, co pomaga w procesie odchudzania, „mówi.

Kocerginsky wzmacnia że sezam jest dobrym sojusznikiem w dietach dla utraty tłuszczu i przyrost masy beztłuszczowej. „Jest bogate w błonnik, który pomaga nadać większą sytość i zmniejszyć ilość spożycia innych produktów spożywczych. Poza tym, gdy w połączeniu z wysokim obciążeniem glikemicznym, przyczynia się do zmniejszenia tego obciążenia przez obniżenie poziomu insuliny we krwi. Być bogaty w białko i mikroelementy takie jak cynk i magnez, pomagają w utrzymaniu szczupłej produkcji i masowej śladowych, „wyjaśnia.

Maria Luiza komentuje, że zwykle dodać sezam w menu większości swoich pacjentów. „Jest wszechstronny i przynosi znaczne korzyści w procesie odchudzania i ogólnego stanu zdrowia.”

Gdzie kupić sezam

Sezam jest łatwo znaleźć w sprzedaży w sklepach i sprzedaje naturalne. Można je nabyć luzem lub opakowań gotowych znane marki. Poniżej można zobaczyć kilka przykładów:

 • Sezam Jasmine powłoka na $ 6.30 Natue
 • Sezam obrane White Jasmine przez R $ 6,90 w Natue
 • Naturalny biały sezam Vitalin dla R $ 7,50 w Uninatural
 • Sezam prażony przez R $ 8,15 w Lodge zieleń trawy
 • Sezam obrane za $ +10,90 Lodge w zielonej trawie
 • Czarny sezam za $ 3 w Loży zieleń trawy
 • Sezam obrane białego Vitalin dla R $ 7.50 w Uninatural

Talitta wskazuje, że sezam jest przeciwwskazany u pacjentów z zapaleniem okrężnicy (zapalenie jelita grubego).

Kocerginsky zwraca uwagę, że ze względu na fakt, że sezam jest bogaty w błonnik (powiększają bolus i ruchy jelit), spożycie należy unikać u chorych z mechaniczną niedrożnością jelita i prowadzony przez profesjonalnego zdrowia włączone.