Foto: Thinkstock

Foto: Thinkstock

Oprócz zapewnienia piersią - i stąd przeżycie dziecka - ssanie dziecka jest naturalne, ponieważ jest on w łonie matki, w tym wiele ultradźwięki pokazują, na przykład, niemowlęta ssał kciuk. Ponadto ruch ssania promuje także uwalnianie endorfin, które są bezpośrednio związane z uczuciem przyjemności i opieki nad dziećmi.

Ssania piersi matki jest wystarczająca, aby zaspokoić podstawowe pragnienie dziecka ssania, a ponadto jest bardzo ważne dla rozwoju szczęki i innych kości twarzy, mięśni żucia, zgryz i prawidłowego oddychania dziecko. Ale faktem jest, że stosowanie smoczka, w celu „uspokojenia dziecka,” została przekazywana z pokolenia na pokolenie i stała się nawykiem kulturowym.

Ale jeśli chodzi o smoczki, istnieje wiele wątpliwości i sprzeczności. Po tym wszystkim, rodzice albo nie oferują smoczek dla dziecka? Jakie zagrożenia dla zdrowia może zaoferować?

Tatiana Miranda, koordynator dzieci gotowe zaopatrzenia Szpitala Leforte, zwraca uwagę, że historia smoczka sięga tysięcy lat. „Starożytne Pisma wiekach II i IV odnoszą się do korzystania z obiektów lub słodzone miodem ssać dzieci, aby je uspokoić. Z biegiem lat te obiekty zostały dopracowane w sposób jaki znamy dzisiaj smoczki, ale zawsze z tego samego celu, „mówi.

Są zalety stosowania smoczka?

Tatiana zauważa, że ​​w szczególnych przypadkach istnieją zalety w użyciu smoczek:

czytaj również: 6 korzyści z czytania dziecku

 • To pomaga przewidzieć początek karmienia doustnego u wcześniaków;
 • To pomaga zredukować stres na dzieci podczas bolesnych procedur (takich jak zbieranie krwi, na przykład);
 • Może być stosowany do stymulacji ssania u dzieci z zaburzeniami neurologicznymi.

Niektóre badania wskazują nawet ewentualne działanie ochronne smoczki przed nagłej śmierci u niemowląt.

Tatiana wskazuje jednak, że jest to dość kontrowersyjna w literaturze. „Niektóre badania wykazały, że zmniejsza ryzyko nagłej śmierci, ponieważ smoczek pomaga sprawić, że język nie«spadek»do tyłu podczas snu - co powoduje, zadławienia, prowadząc do nagłej śmierci”, mówi.

Z drugiej strony, wyjaśnia lekarz, badania pokazują, że karmienie piersią zmniejsza o 50% ryzyko wystąpienia nagłej śmierci u niemowląt. „I jak smoczek skraca czas karmienia, jego stosowanie jest również zgłaszane jako czynnik, który zwiększa nagłej śmierci”, powiedział.

Pediatra wyjaśnił, że czas, w którym dziecko zwykle używać smoczka zależy od środowiska, w którym żyje, związek rodziny z dzieckiem i smoczka. „Zaleca się, że jeśli dziecko jest za pomocą (jakie specjaliści większość zniechęca), to stosowanie powinno być maksymalnie jeden rok,” mówi.

6 powodów, aby nie oferują smoczek dla dziecka

Tatiana wskazuje, że istnieją niedogodności w korzystaniu z smoczki, ponieważ może stanowić zagrożenie dla zdrowia dziecka.

Przeczytaj także: 5 Fun sposoby spalania kalorii dla dziecka

Spełniają główne powody, dlaczego większość specjalistów jest przeciwko wykorzystaniu smoczki:

 1. Uniemożliwia ustanowienie piersią i indukuje odstawieniu być oferowane w czasach, gdy dziecko płacze;
 2. Jest on odpowiedzialny za krótki okres karmienia piersią;
 3. Może spowodować zadławienie;
 4. Może powodować zatrucia lub uczulenia;
 5. Zwiększa ryzyko wystąpienia próchnicy zębów, zakażeń i chorób pasożytniczych;
 6. Ponieważ początkowe problemy i mowy, zwłaszcza jeśli ich stosowanie jest przedłużony poza 3 lub 4 lat.

Sposobów, aby uspokoić dziecko bez używania smoczka

Tatiana określa główne sposoby „uspokojenia” dziecko nie oferując mu smoczka:

 • karmienie piersią;
 • Dając uczucie;
 • „Nanar” dziecko;
 • Próbuje dowiedzieć się, dlaczego był zestresowany i zmniejszyć ten stres.

„Badanie wykazało również, że korzystanie z muzyką związany zaoferować pokarmu w ustach dzieci miały efekt«uspokojenia»lepsza stosowania smoczka podczas bolesnych zabiegów w szpitalu”, dodaje się do lekarza.

Jak pomóc dziecku pozostawiać smoczka?

Foto: Thinkstock

Foto: Thinkstock

Tatiana podkreśla, że ​​ideałem jest, że dzieci upuść sam smoczek. „Twoje potrzeby ssać coś powinno spadać naturalnie, jak rośnie,” mówi. Ale pediatra daje kilka wskazówek, które mogą pomóc w tym procesie:

 • Miej oko, a kiedy dziecko chce smoczka, zapewnia coś, żeby go zastąpić;
 • Jeśli dziecko bierze smoczka, gdy się nudzisz, oferuje kilka ciekawych aktywności, jak książka do przeglądania, na przykład. Albo zrobić śmieszne miny, aby odwrócić jego uwagę;
 • Ale jeśli dziecko ma tendencję do wprowadzenia smoczka w ustach, gdy martwisz się lub czuje się niepewnie, jej pomóc wyjaśnić, co ona czuje. Zadawaj pytania, aby dowiedzieć się, co się dzieje i komfort to w inny sposób - z pocałunkami i uściskami, na przykład.

Teraz wiesz ewentualne zalety i wady stosowania smoczka. Warto zauważyć, że Towarzystwo brazylijski Pediatrii zaleca, aby rodzice wyraźnie mieć wizję „nakazów i zakazów” dotyczących tego tematu, tak, że z pediatrą dziecka, można podjąć najlepszą decyzję do zaoferowania lub nie smoczka.

Przeczytaj także: 23 nietypowych zastosowań dla proszku dla niemowląt